Kriptopara

Piyasa Hacmine Göre En Büyük 15 Taraftar (Fan) Token 

  Taraftar tokenların popülerliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Futbol kulüplerinden e – spor takımlarına, yarış takımlarından diğer spor kulüplerine kadar dünyanın en büyük ve en çok taraftara sahip markaları kripto devrimi ile kendi tokenlarını piyasaya sürdü. Çoğu Socios tarafından sunulan taraftar tokenların en iyileri ve piyasa değerine göre en büyük 15 fan tokenı sizler için derledik. 

  Alpine F1 Team (ALPINE) Fan Token 

  Piyasa değeri en büyük kripto para borsası olan Binance’in ilk Formula 1 temalı hayran tokenı olan ALPINE, diğer fan tokenlarından biraz daha farklıdır. Binance, LAZİO ile ilk taraftar jetonunu yayınlamasının ardından, sahiplerine birçok ayrıcalık, takım etkileşimi ve kazanç sunan ALPINE, Renault Grubuna ait Fransız yarış ve spor otomobil üreticisi olan Alpine Cars’ın parçası olan takımın taraftar tokenı olarak en yüksek piyasa değerine ulaşmıştır. 

  Paris Saint – Germain (PSG) Fan Token 

  Piyasa değeri ile ikinci sırada alan PSG Token, dünya yıldızlarına ev sahipliği yapan Fransız futbol devi Paris Saint – Germain’in resmi taraftar tokenıdır. Benzer birçok taraftar token gibi Socios platformu üzerinde sunulmuştur. Chiliz Chain adlı EVM uyumlu izinli yan zincir üzerinde basılan taraftar tokenlar arasında piyasa değeri ile lider tokenlar arasında yer almaktadır. 

  S.S. Lazio (LAZİO) Fan Token

  İtalyan futbol devi Lazio’nun resmi taraftar tokenı olan LAZIO, Binance tarafından sunulan fan tokendır. Benzersiz özelliği ise yaygın olarak Socios’u tercih eden futbol kulüplerinin aksine Binance üzerinden sunulmasıdır. Piyasa değeri ise LAZİO Fan Token’ı ilk sıralara yükseltmiştir. 

  Manchester City (CITY) Fan Token

  Futbol endüstrisinin en köklü ve büyük takımlarından olan İngiliz takımı Manchester City’nin resmi taraftar tokenı olan CITY Token, gelecek vaat eden taraftar tokenlar arasında öne çıkmayı başarıyor. Chiliz blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir uygulama olan Socios tarafından sunulmaktadır. CITY fiyatı ve piyasa değeri ile en büyük fan tokenlar arasında yerini almıştır. 

  Santos FC (SANTOS) Fan Token

  Taraftarlarına oy hakkı, özle ödüller ve takım ile daha fazla etkileşim kurma imkanı veren fan tokenlar, kulüplere de destek oluyor. Ünlü Brezilya takımı Santos FC ise SANTOS Token ile bu beklentileri karşılamaktadır. Santos FC ve Binance Launchpad arasında kurulan ortaklık tarafından başlatılan proje, kısa sürede iyi bir mesafe kat etmiştir. NFT ürünlerini işletme, taraftarların anketlere katılması ve diğer ayrıcalıklar sunması ile benzerlerinden ayrılmıştır. Piyasa değeri ise SANTOS’u öne çıkarmaktadır. 

  FC Porto (PORTO) Fan Token

  BEP – 20 ağındaki bir taraftar tokenı olan PORTO, Binance tarafından sunulan bir fan token olarak çalışmaktadır. Portekiz liginin efsanelerinden FC Porto takımı taraftarları ve kulüp için birçok avantaj sunan PORTO Fan Token, Kasım 2021’de ulaştığı 14 dolar seviyesi ile tüm zamanların en yüksek değerini görmüştür. Fiyatında yeniden yükseliş trendi beklentisi ise devam etmektedir. 

  FC Barcelona (BAR) Fan Token

  BAR, marka değeri en yüksek İspanyol futbol kulübü Barcelona’nın resmi fan tokenıdır. Barcelona ve Chiliz arasında yapılan işbirliği ile oluşturulmuş bir yardımcı program belirteci olarak görev yapmaktadır. Maksimum 40 milyon arza sahip Barcelona (BAR) Token, taraftarların kulüp yaşamına katılmasını ve birçok ayrıcalık elde etmesini sağlamaktadır. Bu yönüyle diğer taraftar tokenları ile benzer özellikler taşımaktadır. 

  AC Milan (ACM) Fan Token

  2022 yılı itibariyle piyasa değeri ile ilk 10 fan token arasında yer alan ve futbol dünyasının efsane kulüplerinden olan AC Milan Fan Token (ACM), piyasalarda ciddi bir etki yaratmıştır. Chiliz ve Socios ekosistemi içinde yer alan ACM, özel promosyonlar ve önemli kulüp kararlarına katılmaya kadar birçok avantaj sağlayan taraftar token olarak işlem görmektedir. 20 milyon toplam arzı görülen ACM, ilk yılda 4 milyon ve önümüzdeki 5 yıl için 3,2 milyon token serbest bırakmış ve 6 yıllık belirli bir zaman çizelgesi için ACM piyasaya sürülmesi planlanmıştır. 

  Galatasaray (GAL) Fan Token

  Türkiye’nin önde gelen futbol kulüplerinden Galatasaray, GAL belirteci ile kripto para piyasalarında da iyi bir başarı yakalamıştır. Taraftar oylaması ve ödüllendirme işlemlerinin gerçekleştirildiği Socios platformu tarafından GAL sunulmaktadır. Mayıs 2021’de 35 dolar seviyesinin üzerine çıkmasının ardından en yüksek değere ulaşan GAL, bu tarihten sonra da takip listelerinde ilk sıralarda yer almıştır.  

  Inter Milan (INTER) Fan Token

  Socios eko sisteminin parçası olan popüler fan tokenlardan INTER, ünlü İtalyan futbol devi Inter Milan takımının resmi tokenidir. 20 milyon toplam arza sahip INTER Fan Token, Socios üzerinde yer alan diğer taraftar tokenları ile aynı teknik detaylara sahiptir. INTER, Ekim 2021’de en yüksek 14,09 USD seviyesini görmüş ve piyasa değeri ile ilk 15 token arasında yerini almıştır. 

  Atletico Madrid (ATM) Fan Token

  İspanya’nın köklü kulüplerinden Atletico Madrid’in resmi tokenı ATM simgesi ile işlem görmektedir. CHZ, Chiliz ve Socioz platformu için dijital para birimi olarak hizmet veren Ethereum blok zincirinde bir ERC – 20 belirtecidir. ATM gibi fan tokenların büyük bölümü Socios üzerinden CHZ ile alınabilmektedir. 10 milyon toplam arza sahip ATM Fan Token, en yüksek 61 dolar değerine 2021 Mayıs ayında ulaşarak önemli bir başarı yakalamıştır.  

  Trabzonspor (TRA) Fan Token

  Türkiye’nin köklü kulüplerinden Trabzonspor, kripto para dünyasında da başarısını sürdürüyor. Gelecek dönem için olumlu görünüm çizen TRA Token, 10 milyon toplam arza sahiptir. Teknik açıdan Socios platformunda yer alan diğer fan tokenlar ile benzer detaylara sahiptir. Piyasa değeri ise dünyanın birçok önde gelen kulübünün resmi tokenını geride bırakmıştır. 

  Juventus (JUV) Fan Token

  JUV, dünya yıldızlarına ev sahipliği yapan İtalyan futbol markası Juventus’un resmi tokenıdır. JUV sahipleri takımın genel merkezinde alınan birçok karara Socios etkinlikleri ile katılabilir ve oy hakkı elde edebilmektedir. Ayrıca taraftarlara birçok özel ödül ve fırsat da sağlayan Juventus (JUV) Token, piyasalarda ise iyi bir görünüme sahiptir. 

  AS Roma (ASR) Fan Token

  Chiliz ve Socios ekosistemi içinde piyasalarda yerini alan ASR, AS Roma futbol takımının resmi dijital para birimidir. Piyasa değeri ile iyi bir sıralama yakalayan Roma (ASR) Token, 2020 yılında 26 USD seviyesinin biraz üzerinde değerle tüm zamanların en yükseğini görmüştür. Gelecek dönem performansında ise beklentiler olumludur. Taraftarlarına ise birçok ayrıcalığı ASR ile ilgili platform üzerinden sağlayabilmektedir. 

  Fenerbahçe (FB) Fan Token

  Türkiye’nin en köklü ve lider spor kulüplerinden olan Fenerbahçe, FB Fan Token ile piyasalarda yerini almıştır. Fenerbahçe Token projesi ERC – 20 standartlarında Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilmiştir. Proje ile taraftarlara birçok konuda söz hakkı verildiği gibi özel ödüller, takım ile etkinlikler gibi ayrıcalıklar da sunulmaktadır. 190.700.000 maksimum arza sahip FB Token, Ağustos 2021’de 10 USD seviyesi ile tüm zamanların en yüksek değerini yakalamıştır. 

  Sonuç 

  Yazımızda, piyasa değer hacmine göre en büyük fan token'ları listeledik. Milyonlarca taraftara sahip spor kulüplerinin taraftar tokenları ilgi görmektedir. Gelecekte hayran tokenların daha fazla kullanımda olması ve yeni bir üyelik yöntemi olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Kısa ve uzun vadede ise kripto paralarda görülen riskler fan tokenları da etkilemektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle