Polkadot (DOT) Coin nedir? Nasıl alınır?

  Kripto para piyasalarına girmesi ile ilk 10 altcoin içerisine hemen yerleşen Palkadot son dönemin popüler projelerinden. Bu yazımızda Polkadot protokolünde yerel kripto para birimi olan DOT’u ve aynı zamanda Polkadot protokolünü ele alacağız. Farklı ağları ve blok zincirlerini aynı ağda bağlayan Polkadot’un altcoin birimi DOT’un avantajları, dezavantajları neler, nasıl alınır, geleceği hakkında görüşler neler gibi sorulara yanıt bulacağız. 

  Polkadot (DOT ) Coin Nedir?

  Polkadot, farklı ve birden fazla adette blok zincirini tek ağ üzerinde buluşturan, bağlayan Blockchain protokolüdür. Bağladığı ağlar yoluyla zincirler arası veri transferini ve kullanıcıların ağ içinde rol alabilmelerini sağlar. Polkadot’un yerel kripto para birimi ise DOT olarak ifade edilir. Polkadot bağımsız Blockcahain ağlarını bağlama modeli sayesinde dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı da daha dirençli bir ortamı oluşturur.

  Pokadot Coin Yorum

  Polkadot (DOT) stake edilebilme ve işlem hacmi geniş kripto para borsalarında alım-satım işlemlerine dahil olma nitelikleri ile öne çıkar. Bu açıdan kripto para birimi yatırımcılarının dikkatini çeken bir kripto para birimdir. Kendi döneminde piyasaya çıkan altcoinler arasında başarıyı yeni nesil teknolojisi ve DeFi protokollerine uyumluluğu ile yakalamış, erimeye uğramayan fiyatı sayesinde kripto para borsası listelerinde kalmayı başarmıştır.

  DOT, özellikle geleneksel finans hizmetlerinden yararlanarak birikim elde edemeyenler için stake yöntemi üzerinden DOT kazanma imkanını sunar. Bu kapsamda DOT kripto para cüzdanları içinde belirli bir vade içinde kitlenir ve satış emri verilmeyerek, bu süre sonunda faiz oranına bağlı olarak DOT kazanılır. Bu yönü ile dikkat çeker.

  DOT Coin Geleceği

  DOT Coin geleceği parlak görülen bir kripto para birimidir. Özellikle yeni nesil altcoin birimleri içinde başarılı fiyat grafiği ile dikkat çeker. Kriptografik finansal işlemlerde kullanılabilmesi ve bu yanı ile geleneksel bankacılık hizmetlerinden yararlanamayanlara kripto para birimi üzerinden farklı yatırım işlemlerini gerçekleştirme imkanı sunmasına bağlı olarak, alım talebine yönelik artış beklenen bir altcoindir. 

  Analistler DOT için 2021 yılı sonunda değer kazanımı yönünde bir tahmin gerçekleştirirler. Analistler 2021 yılı sonunda 1 DOT’un 43 dolar düzeyinin üzerinde olacağını ve uzun vade 2022 senesinde ise 50 dolarlık fiyat değerinin görüleceğini tahmin ediyorlar.

  DOT son dönemlerde traderlar tarafından tercih edilirlik oranının yükselişine bağlı olarak da geleceği parlak görülen bir kripto para birimidir. Diğer yandan kripto para birimi ile düşük riskli bir yatırım yapabilmek isteyenler de DOT’u almayı ve ileriye yönelik fiyat artış beklentisi bulunan bu altcoin’i cüzdanlarında saklamayı tercih ediyorlar. Bu birikim iştahı ise talep artışını destekliyor. 

  DOT Coin Fiyatı

  Anlık verilere bakıldığında 1 DOT fiyatı %polkadot+try% TL. Döviz cinsinden ise %polkadot+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Polkadot fiyat hacmi 24 saatte %polkadot+yuzde%.

  Bu fiyat değeri ise kripto para piyasasının volatilitesine bağlı olarak her an değişebileceği için anlık fiyat takibinin yapılması önem taşır. DOT ve diğer tüm kripto para birimleri geleneksel ayartım araçlarına göre çok daha yüksek oynaklığa sahip olan kriptografik varlıklardır. Buna bağlı olarak alım-satım öncesinden anlık fiyat grafiklerinin ve canlı fiyatların kontrol edilmesi gerekir.

  Pokaldot (DOT) Nasıl Alınır?

  Polkadot (DOT) almak için kripto para borsasından hesap açılışını yapmak, bu hesaba DOT alımı için para yatırmak ve DOT alım emrini tanımlamak gerekir.

  DOT almak amacıyla, internet aracılığı ile Binance ve benzeri kripto para borsası platformlarından tercih edilene erişim sağlanmalıdır. İşlem ardından görüntülene platform ana sayfasından ise "kayıt ol" sekmesine girilir. Bu adım ile ekrana yansıyan tabloya kimlik ve e-posta bilgileri yazılarak, tablo altındaki "onay" kutucuğuna tıklanır.

  Bu adımlar ile hesap açılışı tamamlandığında otomatik şekilde erişilen yeni sayfadan "para yatırma işlemleri" sekmesine girilerek, hesaba bağlı olan sanal cüzdana, kişisel banka hesabından veya karttan para transferi yapılır. Ulaşılan son sayfa alanında ise "kripto para alım işlemleri" sekmesine girilip, bu bölüm içinde DOT kripto para birimi ve miktarı seçilip, satın alma emri tanımlanır. Tüm adımlar sonunda alınan DOT miktarı sanal cüzdana yansır.

  Avantajları Neler?

  DOT birden fazla avantaj ile yatırımcılarına hitap eder. İlk avantajı yazılımı ile uyumlu olan kripto para cüzdanları ile özel anahtar kod ve PIN kod altında saklanabilmesidir. Diğer yandan bu cüzdanlar sayesinde başka bir kripto para cüzdanlarına, geleneksel bankacılıkta yapılan para transferlerinde doğan işlem ücretinden çok daha düşük masraflar ile gönderilir. Transfer işlemi 7/24, mesai saatini takip etme problemi olmadan yurtiçinde yer alan bir cüzdana veya yurtdışında olan bir cüzdana yapılabilir.

  DOT’un diğer bir avantajı ise Stake edilebilmesidir. DOT kazanmak isteyenler belirli bir miktar DOT’u belirli bir sürede satmamayı kabul ederek, cüzdanları içinde kilitleyerek yeni DOT kazanımları elde edebilirler. 

  DOT’un diğer bir avantajı ise erişilebilirliğinin olmasıdır. Bazı kripto para birimleri oldukça sınırlı adette kripto para borsasında alım-satım ve takas işlemlerine dahil olurlar. DOT, Binance, Coinbase gibi işlem hacmi yüksek olan ve adından söz ettiren kripto para borsası platformlarında ve diğer pek çok kripto para borsasında işlem listelerinde görüntülenir.

  Dezavantajı Ne?

  DOT’un dezavantajı her kripto para biriminde olduğu gibi eğer web cüzdanlarında saklanıyor ise saldırıya maruz kalma olasılığını olmasıdır. Bu kapsamda DOT bir donanım cüzdanda veya tercih edildiğinde çevrimiçi konuma getirilebilen bir masaüstü kripto para cüzdanında saklanarak daha güvenli bir ortama alınabilir. Bu cüzdan tiplerinin kullanıldığı cihazların ise virüs içermemesine dikkat edilmelidir.

  DOT’un ikinci dezavantajı ise kripto para piyasasının etkisine bağlı olarak ani fiyat değişimlerine tabi olabilmesidir. Bu kripto para birimlerinin genel özelliklerinden biridir. Eğer alım-satımda anlık fiyat takibi ile doğru karar verilirse bu oynaklık bir avantaja çevrilebilir. 

  Sonuç

  Polkadot protokolünde yerel kripto para birimi olan DOT, aynı zamanda geniş işlem hacmine sahip olan kripto para borsalarından alınabilen ve bu alanda satılabilen bir altcoindir. Analistlerin yaptığı fiyat tahminleri ele alındığında gelecek vadeden bir kripto para birimidir. Aynı zamanda kriptografik finansal işlemler arasında yer alan stake etme işlemine de imkan tanır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle