Polkadot (DOT) Coin nedir? Nasıl alınır?

  Polkadot ağında kullanılan DOT Coin hakkında bir çok önemli bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz. DeFi protokolü ile ilişkili olan DOT Coin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, gelecekte hangi fiyatta olabilir sorularına bu yazımızda yanıt vermeye çalışacağız.

  Polkadot (DOT) Coin Nedir?

  Polkadot (DOT) Coin, DeFi ekosisteminde kullanmak ve ekosistemi genişletmek için geliştirilen bir kripto para birimdir. Ethereum’un kurucu ortakları olan Gavin Wood, Peter Czaban tarafından geliştirilmiş bir projedir. DOT Coin, gizli yatırım işlemleri yapmak için kullanılabilen bir coin. Polkadot, Relay Chain ana ağından ve iki farklı bockchain’i yaratmaya yarayan ek ağdan oluşur. Bu yüzen Polkadot, ana ağ harici alanda gizli şekilde işleme girebilen güvenli bir ağdır.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Polkadot (DOT) Coin projesinin amacı Ethereum ağında ortaya çıkan yüksek gas fiyatını yansıtmayan bir ağı var etmektir. Aynı zamanda bu ağda hızlı işlem yapılabilecek alanı sunmaktır. Pokadot projesi DeFi ekosistemini büyütmeyi ve merkeziyetsizi finansal işlemleri popüler hale getirmeyi amaçlar. EOS, Cosmoz, Bitcoin ağları ile köprü kurarak, bu kripto para birimleri ile Polkadot ağında da işlem yapılabilmesini amaçlar. Projenin diğer özellikleri hakkında bilgi edinmek için şuradaki linkten Whitepaper’a ulaşabilirsiniz.

  DOT Coin Yorum

  DOT Coin hakkında yatırımcıların ve analistlerin yorumlarına baktığımızda olumlu görüşlere ulaşıyoruz. Analistler ve yatırımcılar DOT’un yüksek erişilebilirliğinden ve Relay Chain ağından söz ediyorlar. Yatırımlar Polkadot üzerinden yer alan Relay Chain ağına giriş yaparak her işlemi dakikalık sürelerde gerçekleştirebildiklerini belirtmişler. Analistler ise bu durumun geniş bir yatırımcı kitlesini bu yöne çektiğini ifade ediyorlar.

  Polkadot Coin Geleceği

  Analistlere göre DOT Coin yakın geleceğinde değer kaybı yaşayabilir. Orta vadeli süre ardından ise değer kazanımını gündeme taşıyabilir. 2021 senesi Haziran ayı içinde DOT Coin’in fiyat düşüşü yaşayabileceği tahmin ediliyor. Analistler bu noktada fiyatın 30 dolar ile 35 dolar bandı arasına gerileyebileceğini açıkladılar. 2021 senesi Eylül ayı döneminde ise DOT Coin’in 45 dolar ile 50 dolar bandı arasında fiyatlanabileceğini açıklıyorlar.

  Fiyat Aralığı

  Güncel verilere göre şu anda 1 DOT fiyatı %polkadot+try% TL. Döviz cinsinden ise %polkadot+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Polkadot fiyatı 24 saatte %polkadot+yuzde%.

  Fiyat piyasa volatilitesine bağlı olarak her an değişebilir. Bu yüzden alım-satım öncesinde anlık fiyat değişiminin takip edilmesi gerekir.

  Polkadot (DOT) Coin Nasıl Alınır?

  Polkadot (DOT) Coin almak için izlenen adımlar şu şekildedir:

  • Adım: DOT Coin, Binance, Huobi Global, Kraken, Gate.io gibi kripto para borsalarında işlemdedir. Bu borsalar arasından seçilene erişilir.
  • Adım: Tercih edilen borsadan hesap açılışı yapılıp, hemen arkasından KYC (kimlik doğrulama) aşamaları tamamlanmalıdır.
  • Adım: KYC adımlarının bitiminde borsadan “para yatır“ sekmesine girip, hesaba para transferi gerçekleştirilir.
  • Adım: Borsa hesabında alım için bakiye oluştuğunda, DOT Coin paritesinin yer aldığı işlem sayfasına gidilir.
  • Adım: İşlem sayfasında görülen anlık fiyat üzerinden veya uygun fiyat üzerinden DOT Coin alım emri verilir.
  • Adım: İşlem ile alınan DOT Coin miktarı hesaba bağlı sanal cüzdanda saklanır veya daha güvenli saklama şekli için donanım cüzdana gönderilir.

  Bu adımların doğru atılması halinde DOT Coin alımı tamamlanır.

  Avantajları Neler?

  Polkadot (DOT) Coin avantajları:

  • Faiz Kazancı: DOT Coin sahipleri ağda yer alan ve borca ihtiyacı olan kullanıcılara kredi verebilirler. Borçlarının geri ödemesini ise faizli şekilde akıllı sözleşme üzerinden talep ederler.
  • Pasif Gelir: DOT Coin sahipleri Polkadot cüzdanından çevrimiçi şekilde DOT Coin kilitleyip, pasif gelir elde edebilme şansına sahiplerdir. Piyasa volatilitesi ve alım-satımdan bağımsız kazanç sağlarlar.
  • İşlem Hızı: DOT Coin alım-satım işleminde emir onayı dakikalar içinde alınır. Cüzdanlar arası transfer ise oldukça hızlıdır.
  • Güvenli İşlem: DOT Coin işlemi Polkadot Relay Chain alanı harici bölgede yapılırken, gizli ve yüksek güvenlikli koşullardan yararlanılır.

  Dezavantajları Ne?

  Polkadot (DOT) Coin dezavantajları:

  • Rekabete Bağlı Fiyat Oynaklığı: DOT Coin, Ethereum sisteminde yer alan yüksek gas ücretlerini ortaya çıkarmayacak bir modelde üretilmiştir. Bu yüzden onunla sürekli rekabet halindedir. DeFi ekosistemine bağlantı için Ethereum’un daha fazla tercih edildiği dönemde Polkadot Coin’de fiyat oynaklığı artar.
  • Saldırı Riski: DOT Coin sanal cüzdanda saklanırken ağda oluşabilecek saldırıların riski altındadır. Çevrimdışı cüzdanda saklanarak bu risk ortadan kaldırılır.

  Sonuç

  Kripto para sektörüne girer girmez ilk 10 kripto para içerisine hızlı bir şekilde giren Polkadot projesi oldukça ilgi çekici bir proje. Analistler, DOT Coin’in 2021 senesi ikinci yarısında değerlenmesini bekliyorlar. Diğer yandan onun Ethereum ağından daha fazla avantaj sunan Polakadot’tan aldığı güçle gelişebileceğini açıkladılar. DOT Coin beklentilere göre hareket ederse 2021 ikinci yarısında yatırımcılarına kar sunabilecek bir proje haline gelebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle