Polkadot (DOT) Coin Nedir, Hangi Borsada Var?

  Yükseliş trendi ile kripto para yatırımcılarını cezbeden Polkadot (DOT), bir süredir piyasalarda yaşanan belirsizlik nedeniyle analistlerin de radarına girmiştir. Gündemi meşgul eden önemli kripto projelerinden biri olan Polkadot, piyasalarda DOT simgesi ile kısa sürede inişli çıkışlı bir seyir takip etmesiyle de ilgi görmektedir. Projenin merak edilen detaylarına ve Polkadot (DOT) avantajlarına dair merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. 

  Polkadot (DOT) Coin Nedir?

  DOT, Polkadot’un yerel tokenidir. Üç ana amaca hizmet eden bu token, sadece tokenların değil, herhangi bir veri ya da varlık türünün ağlar arasında aktarımını kolaylaştıran ve farklı blok zincirleri birlikte çalışabilir hale getiren açık kaynaklı çok zincirleme protokolünde kullanılan bir kripto varlıktır. Piyasa hareketleri ve işlevselliği ile dikkat çeken kripto paralardan biridir. 

  Polkadot (DOT) Projesi ve Whitepaper

  Polkadot (DOT) projesinin Whitepaper’ında da belirtildiği gibi temel hedef birlikte çalışabilirlik özelliği görülmektedir. Kullanıcılar tarafından kontrol edilen tamamen merkeziyetsiz özelliklere sahip, özel ağ kurulması ve yeni uygulama, kurum ve hizmetlerin yaratılması için basit hale getirmeyi hedeflemektedir. Temelde sadece tokenların değil, herhangi bir veri veya varlık türünün aktarımını kolaylaştırmaktadır. Bu verimliliği sağlarken çok çeşitli blok zincir yapılarını birlikte çalışabilir hale getirmektedir. Açık kaynaklı çok zincirleme protokolü projesi olarak güçlü bir vizyonla yoluna devam etmektedir. 

  Polkadot zinciri üzerinden güvenilir bir şekilde açık ve özel zincirleri, izin gerektirmeyen ağaları, oracle yapıları ve bağımsız blok zincir yapılarını ve diğer birçok paylaşımın yapılması sağlanmaktadır. Polkadot (DOT) projesinin merak ettiğiniz diğer detaylarına ve proje Whitepaper sayfasına: https://polkadot.network/ adresini kullanarak kolay erişim sağlayabilirsiniz. 

  Polkadot (DOT) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  İsviçre merkezli bir vakıf olan Web3 Foundation tarafından kurulan Polkadot (DOT), tamamen işlevsel ve kullanıcı dostu bir merkeziyetsiz ağ sunmak hedefiyle, açık kaynaklı proje olarak başlatılmıştır. Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czban geliştiricileri olarak bilinmektedir. Web3 Foundation başkanı olan Dr. Gavin Wood, aynı zamanda Ethereum’un kurucu ortağı olmasıyla da projenin en dikkat çeken isimleri arasında yer almaktadır. Ekip içinde yer alan birçok isim önemli projelerde yer alarak kritik işlere imza atmayı başarmış ve Polkadot (DOT) için güven sunmaktadır.  

  Polkadot (DOT) Kullanım Alanları Neler?

  Polkadot protokolünün yerel tokeni olan DOT’un birçok işlevsel kullanımından bahsetmek mümkündür. Temelde 3 ana hedefe odaklanan DOT; ağ yönetişimi, transfer işlemlerinin yapılması ve paralel zincirler (parachain) oluşturmak için kullanılmaktadır. Buna ek olarak Relay Chain, Parachain, Parathread, Bridges gibi dört farklı temel bileşeni ile DOT kullanım alanının geniş olduğu görülmektedir. Birçok piyasada ise yatırım amaçlı olarak tercih edilebilmektedir. 

  Polkadot (DOT) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Polkadot’un öne çıkmasında bazı benzersiz özelliklerinden söz etmek mümkündür. Bunlardan ilki parçalanmış çoklu blok zincir ağı olan Polkadot’un, birden çok zincir üzerinde birçok işlem yapabiliyor olmasıdır. Üstelik bu işlemler aynı anda ve paralel olarak işlenebilmektedir. Öte yandan birlikte çalışabilirlik özelliği, birçok farklı işlemin gerçekleştirilmesi için gerekli diğer ağ işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Projenin rakiplerinden ayrılmasını sağlayan ve öne çıkaran temel özelliklerinden bazıları ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Birden çok zincir üzerinde birçok işlemi aynı yapabilir. 
  • İşlemleri aynı anda ve paralel olarak işleyebilir ve bu işlem gücüyle de ölçeklenebilirliği ciddi oranda artırmaktadır. 
  • Özelleştirilmiş blok zincir ağı Polkadot’a dakikalar için kolayca bağlanabilmektedir. 
  • Güvenliğin sağlanmasında son derece gelişmiş ve tamamen kullanıcı odaklı bir yönetişim sistemine sahiptir. 

  Güncel DOT Coin Fiyatı

  Son gelen verilere göre 1 DOT fiyatı %polkadot+try% TL. Döviz cinsinden ise %polkadot+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Polkadot 24 saatte %polkadot+yuzde%.

  Polkadot (DOT) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Polkadot (DOT) projesinin avantajları ve dezavantajları doğru bir yatırım stratejisinin belirlenmesinde proje hakkında fikir sahibi olmak için önemlidir. Genel hatlarıyla projenin avantajları gelecek dönem için dezavantajlarının önüne geçmektedir. Polkadot (DOT) projesinin avantajları ve dezavantajları ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Gerçek birlikte çalışabilirlik sunar. 
  • Ekonomik ve işlemsel ölçeklenebilirliğe sahiptir. 
  • Kolay blok zinciri inovasyonu ile dakikalar içinde özel blok zincir oluşturulmasını sağlar. 
  • NPoS modeli ile yüksek enerji verimliliği sunar. 
  • Kullanıcı odaklı yönetime sahip ve güvenlidir. 

  Polkadot (DOT) dezavantajları: 

  • DOT fiyatı kısa ve orta vade için risklidir. 
  • Sistemsel teknik aksamalar yaşanabilir. 
  • Piyasa belirsizliklerinden olumsuz etkilenebilir. 

  DOT Coin Hangi Borsalarda Var?

  Polkadot (DOT) ticareti günümüzde küresel birçok önemli platform üzerinden yapılabilmektedir. İşlem hacmi ve piyasa değeri ile en güçlü borsalar üzerinden ticaretini gerçekleştirerek ister uzun vadede ister kısa veya orta vadede yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz. İlgili borsalar üzerinden çeşitli işlem çiftleri ile alımının yapılabilmesi de bu borsalarda talebi artırmıştır. 

  Polkadot (DOT) listelenen borsalardan bazıları ise şunlardır:

  • Binance
  • Huobi Global
  • HBTC
  • OKEx
  • Gate.İo
  • KuCoin
  • Coinbase Exchange 

  DOT Coin Piyasa Bilgileri

  Polkadot ağında 10 milyon arz sunulmasının ardından 2020 Ağustos ayında redenominasyon işlemi başlatılarak 1 milyar tokene ulaşıldı. Bu işlem özellikle küçük ondalık sayıların kullanımını önlemek ve hesaplama işlemlerinin kolaylaştırılması için uygulanmıştır. Mevcut mevduatlar ise yüz kat artırılmış ve DOT dağılımı veya token sahiplerinin payları bu işlemden etkilenmemiştir. 

  Maksimum arzı hakkında veri bulunmayan DOT, genel piyasa bilgileri ile de öne çıkmayı başarmıştır. CoinMarketCap verilerine göre sıralaması, piyasa hakimiyeti, piyasa değeri ve işlem hacmiyle DOT piyasalarda güçlü bir konumda değerlendirilmektedir. 

  Polkadot (DOT) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Polkadot (DOT) birçok farklı kripto borsası ve dijital varlık değişim platformu üzerinden satın alınabilmektedir. Polkadot (DOT) Coin satın almak için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: Binance, KuCoin vb. güvenilir borsalara girilir. 
  • 2. Adım: DOT listelenen borsalardan birinde hesap açılır. 
  • 3. Adım: Hesap aktivasyon ve kimlik doğrulama adımları izlenir. 
  • 4. Adım: Onaylanan borsa hesabına para aktarılır. 
  • 5. Adım: DOT almak için belirlenen USDT, BUSD, USD gibi işlem çiftleri üzerinden talimat oluşturulur. 
  • 6. Adım: Borsa araçları kullanılarak stop verilebilir veya uzun vadeli işlemler için güvenilir cüzdanlarda saklanabilir. 

  Özet Olarak

  Polkadot (DOT) projesinin gelecek vaat eden güçlü yapısı yeni yatırımcıların da ilgisini çekmektedir. Projenin sunduğu birçok kolaylık ve yenilik sayesinde bir yandan kullanıcı memnuniyeti sağlanırken, diğer yandan projeye olan ilgi ve güven tazelenmektedir. Uzmanların DOT Geleceği ile ilgili görüşleri kısa vadede çok olumlu değil. Genel hatları ile piyasaların önde gelen kripto varlıkları arasında gösterilen DOT, kısa, orta ve uzun vade için bazı riskleri nedeniyle henüz takip listelerinde yer almaktadır. Doğru bir yatırım stratejisi için tüm yatırımın tek bir varlığa yapılmaması ve risk faktörlerinin göz önünde tutulması önerilmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle