ETH Kurucusu Vitalik Buterin Kimdir? Serveti Ne Kadar?

  Ethereum kripto para piyasasının en güçlü 2. kripto para birimi olarak biliniyor. Satoshi Nakamoto ardından en çok merak edilen kripto para geliştiricisi ve yazılımcısı ise bu yüzden Vitalik Buterin olarak gündeme geliyor. Bu yazımızda Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin kimdir, serveti ne kadar, eğitimi nasıldı, ekibinde kimler var, son olarak hangi çalışmalara devam ediyor sorularına yönelik bilgi sunmaya çalışacağız. 

  Vitalik Buterin Kimdir?

  Vitalik Buterin, gerçek adıyla Vitaly Dmitriyevich, Kanada ve Rus vatandaşı olan yazar, programcı olarak bilinir. Ethereum’un ve Bitcoin dergisinin yaratıcısı olan Buterin, henüz 17 yaşında olduğu zamanlarda Bitcoin’e olan ilgisi ile kripto para sektörüne atılmıştır. 2011 senesinde Bitcoin topluluğu içerisinde kendine bir yer edinmiştir. Ardından Bitcoin dergisini yaparak burada kripto sektör hakkında pek çok makale yazmıştır. 

  İlk başladığı dönemde ise her bir makalesi için 3 Bitcoin ödemesi alıyordu. Buterin 2013 yılında ise blok zincir teknolojisi üzerinde daha fazla düşünmeye başlamış ve merkezi olmayan uygulamaların aslında ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu savunmuştur. 

  Vitalik Buterin'in Serveti Ne Kadar?

  Vitalik Buterin’in hem ETH bakiyesine yönelik bir serveti bulunuyor hem de kendi taşınmaz mal varlıklarının değerlerinden söz ediliyor. Buterin taşınmaz serveti hakkında net bir rakam verilmezken, ortalama 1 milyar doların üzerinde serveti olduğu kaynaklarda açıklanıyor. Buterin’in ETH servetinin ise 407 milyar dolar üzerinde olduğu biliniyor. Buterin kripto para piyasasındaki geliştiricilerden ve dünyadaki sayılı milyarderler arasında yer alıyor. 

  Vitalik Buterin Eğitim Hayatı Nasıldı?

  Vitalik Buterin, Kanada’da 3. sınıfta okuduğu sırada üstün zekalı bir çocuk olarak tanımlandı ve özel bir sınıfta eğitime alındı. Bu kadar küçük bir yaşta iken matematik, ekonomi ve programlama alanına ilgi duyuyordu. Toronto’da yer alan Abelard Scholl adlı özel bir lisede eğitim aldı. Bu sıralarda 17 yaşına geldiğinde ise Bitcoin’i babasından öğrendi. 

  Buterin lise ardından Waterloo Üniversitesi'nde eğitime başladı. Üniversite sürecinde ise kendini geliştirmek için ilgi duyduğu dallarda ileri düzeyde kurs aldı. Okulda okurken Kriptografi şifreleme uzmanı ve Tor Projesinin yaratıcı olan Ian Goldberg’in asistanlığını üstlendi. 2021 senesi geldiğinde ise yeteneklerini göstermek adına Uluslararası Bilişim Olimpiyatlarına girdi ve madalya kazandı. 2018 yılında ise Dies Academicus aracılığı ile fahri doktorasını Basel Üniversitesinden aldı.

  Ethereum Raporunu Ne Zaman Yayımladı?

  Buterin, blok zincir ve merkeziyetsiz uygulamalar hakkında 2013 senesinde çalışmaya başlamış ve 2013’ün Kasım ayında Ethereum ile ilgili olan raporunu yayımlamıştır. O ve ekibi bu andan itibaren Ethereum üzerinde yoğun şekilde çalışmaya başlayıp, 2014 yılı Ocak ayında ise kamuya açılışı yapmışlardır. Bu zaman içinde Ethereum’un simgesi olan ETH varlığını da üretmişlerdir. 2014 senesi Temmuz ayında ise ilk kez ETH bir fon bulma sitesi üzerinden satın alınmıştır.

  Vitalik Buterin Ekibinde Kimler Var?

  Vitalik Buterin ekibinde diğer bir ifade ile Ethereum’un ekibindeki isimler şunlardır:

  • Mihai Alisie, 
  • Gavin Wood, 
  • Joe Lubin, 
  • Anthony Di Lorio 

  Diğer yandan projeden ayrılan Charles Hoskinson ise ilk dönemde teknoloji geliştiricisi olarak ekipte yer alıyordu. Bu ekip muhteşem bir şey gerçekleştirdi. Geleneksel finansal sistemde yer alan hisse senedi ve bono mantıklarından yola çıkarak kripto para evrenine yeni bir eleman eklediler. Ethereum akıllı sözleşmeleri işte bu fikir ile piyasaya giren yeni elemanlar oldular.

  Vitalik Buterin Şimdilerde Ne Yapıyor?

  Vilatik Buterin hala Ethereum protokolü ekibine liderlik ediyor, projesinin kurucusu olarak biliniyor. Ethereum protokolünün gelecekteki sürümleri üzerinden ve ETH.2.0 üzerinden çalışıyor. Diğer yandan 7 senelik Pos konsensüse tam geçiş konusu hakkında hala belirli çalışmaları bulunuyor. Ethereum ağ hızını yükseltmek ve işlem maliyetlerini düşürmek için özel çalışmalar içinde olduğu biliniyor. Ether kitle satışı ardından ekibi ile birlikte kurmuş olduğu İsviçre’de yer alan Ethereum Vakfı çalışmaları ile ilgilendiği de biliniyor. 

  Sonuç

  Vitalik Buterin çocukluğundan beri yazılıma ilgi duyan ve gençlik döneminde ise kendini bu alanda geliştirmiş olan bir kişi. Bitcoin dergisini çıkarması ile başlayan hikayesinde, piyasanın 2. en önemli kripto parasını yarattı. Şuan ise hala çalışmalarını sürdürüyor. Hem kişiliği ile hemde yaptıkları ile tüm dünyada ses getiren Vitalik Buterin, dünyanın sayılı milyarderleri arasına girmeyi başarmıştır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle