Kripto Para

BTC piyasa hakimiyetinde ibre tersine dönüyor!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), düşüş eğilimini geçtiğimiz hafta kısa süreli de olsa kırmış ve yükselişe geçmişti. Yeniden düşüşler yaşayan ve yeni haftaya da yükselişlerle başlayan Bitcoin, Kasım 2021’den bu yana en yüksek piyasa değeri hakimiyetine ulaştı. BTC, pazar payını altcoinlerden tekrar almaya başladı.

  Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısı yaklaşırken oluşan baskı ile birlikte 33 bin 200 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak daha sonra Fed, faiz artışlarında hızlı ve agresif davranmayacağının sinyallerini verdi ve Bitcoin de yeniden yükselişe geçerek 39 bin dolar seviyesini zorlamaya başladı. Ancak daha sonra gelen geri çekilmeler ile Bitcoin, yeniden 37 bin dolar seviyesinin altına geriledi. Yeni haftada tekrar yükselişe geçen BTC, böylece altcoinlerden pazar payını da tekrar almaya başladı.

  BTC Kripto Piyasasının Toplam Değerinin Yüzde 42’sini Karşılıyor

  CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Kasım 2021 döneminden bu yana en yüksek hakimiyet seviyesine ulaştı. Verilere göre Bitcoin’in Ocak ayı sonunda kripto para piyasasının toplam değerinin %42’sinden fazlasını karşıladığı kaydedildi. Bitcoin, 10 Kasım tarihinde 69 bin dolar seviyesi ile ATH belirledikten sonra değer kaybetmeye başlamış ve pazar hakimiyetini de altcoinlere bırakmıştı. Yakın bir zamana kadar pazar payı azalan Bitcoin’in zayıfladığı süreçte Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) gibi altcoinler pazar hakimiyetinde öne çıkan altcoinler olmuştu.

  BTC Piyasa Hakimiyetini Yeniden Arttırıyor

  Elde edilen verilere göre Bitcoin ve altcoinler arasındaki pazar payı hakimiyeti mücadelesinde ibre tersine dönmeye başladı. Bitcoin, piyasa hakimiyetini yeniden arttırıyor. Ancak uzmanlar, piyasa değeri verilerinin kusursuz veriler olmadığını ifade ediyor. Zira kısa vadeye sahip isimler ile yerleşik token’ları karşı karşıya getiren piyasa değerleri ve belli bir kripto paranın piyasa değerinin arkasındaki işi ya da değeri hesaba katmayan bu ölçüm, tam bir karşılık sunmayabilir.

  Piyasa Değeri Ölçümleri

  Analistler, bu nedenlerle her bir harcanmamış işlem çıktısını (UTXO) işleminde bulunan coinlerin son hareket ettiği fiyata göre değerlendirilen “gerçekleşmiş piyasa değeri” verilerini tercih ediyor. Zincir üstü analitik firması olan Messari tarafından sunulan verilerde, standart piyasa değerinin aksine, gerçekleşen piyasa değerinin, Kasım ayındaki ATH’den bu yana yaklaşık 453 milyar dolar düzeyinde sabit kaldığını gösteriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle