Kripto Para

“1 numaralı halk düşmanının” token’ı 1 gecede çöktü!

  Kripto para piyasalarında daha önce birçok kez “bir gecede çöküş” senaryosu yaşanmıştı. Ancak bu senaryolardan biri bu kez de ABD’de “1 numaralı halk düşmanı” ilan edilen Martin Shkreli’nin token’ında gerçekleşti. Martin Shkreli’nin token’ı olan MSI, bir gecede %90 düşüş yaşadı.

  Kripto para piyasaları 2009 yılından bu yana varlığını sürdürüyor ve bu süreçte kripto para ekosisteminde birçok olumsuz gelişme yaşandı. Dolandırıcılık girişimleri, hack saldırıları, kripto para girişimcilerinin yatırımcıları oltalama yöntemi ile dolandırması gibi gelişmeler ile birçok token bir gecede çöküş senaryosuna maruz kaldı. Söz konusu senaryonun bir benzeri bu kez de ABD’de “1 numaralı halk düşmanı” ilan edilen eski hedge fonu yöneticisi Martin Shkreli’nin token’ı olan MSI’da yaşandı. MSI fiyatı bir gecede %90 değer kaybetti.

  Martin Shkreli’nin Token’ı Bir Gecede Çöktü

  ABD’nin belki de en kötü şöhrete sahip ismi olan eski hedge fonu yöneticisi ve girişimci Martin Shkre’i'nin geçtiğimiz ay piyasaya sürülen “Martin Shkreli Inu” (MSI) isimli token’ı, 12 Ağustos Cuma’yı 13 Ağustos Cumartesi’ye bağlayan gecede %90’dan fazla değer kaybetti. Bu çok sert düşüşün, Martin Shkreli'ye ait olduğu anlaşılan bir cüzdanın çok büyük miktarlarda satış yapmasından sonra gerçekleştiği tespit edildi. Shkreli, daha önce dolandırıcılıktan dolayı 7 yıl hapis cezasıyla birlikte 7,4 milyon dolarlık hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Oklar Yine Shkreli’yi Gösteriyor

  Martin Shkreli, yaşanan sert düşüş ile ilgili Discord’da kendisine gelen bir soruya “Hack’lendim” yanıtını verdi. Etherscan’dan alınan verilere bakıldığında ise “0xshkreli.eth” isimli (Shkreli’nin ismini taşıyan bir cüzdan) bir cüzdanın, başka bir adrese 160 milyardan fazla MSI token’ı taşıdığı görüldü. Elde edilen verilerle birlikte Shkreli’nin ifadesi, geçmişte yaptıklarından dolayı büyük bir şüpheyle karşılandı. Sosyal medyada, Shkreli’nin insanları yine dolandırdığı iddiaları gündeme geliyor.

  Martin Shkreli’nin Kötü Şöhreti Nereden Geliyor?

  Martin Shkreli, ABD’de “Pharma Bro” lakabı ile tanınıyor. Ünlü girişimci ve eski hedge fonu yöneticisi Shkreli, 2015 yılında “ABD’nin en nefret edilen adamı” unvanını almıştı. Shkreli söz konusu dönemde, 62 yıldır piyasalarda var olan ve AIDS hastalarının kullandığı “Daraprim” isimli ilacın haklarını elde etmiş ve ilacın fiyatını bir gecede %5000’den fazla yükselterek, 13,50 dolardan 750 dolara çıkarmıştı. Bu nedenle Shkreli 2017 yılında “menkul kıymet dolandırıcılığı” suçundan 7 yıl hapis cezası ve 7,4 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Shkreli geçtiğimiz Mayıs ayında hapisten çıktı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle