Ethereum (ETH) nedir, nasıl alınır?

  Ethereum, akıllı sözleşme protokollerini destekleyen, dağıtık hesaplama platformudur. Genel erişime açık Blockchain tabanlı yapısına ek olarak, akıllı sözleşme adı verilen bilgisayar protokollerini destekler. Ethereum kurucuları Rus bilgisayar programcısı Vilatik Buterin ile İngiliz programcı Gavin Wood, platformu 2013 senesinde yazarak insanlarla buluşturmuşlardır.

  Ethereum satın almak için internet üzerinden web platformlarına rahatlıkla erişim sağlanabilen, güvenilir kripto para borsaları içinde hesap oluşturulması gerekir. Oluşturulan hesaplara gerekli para bakiyeleri aktarılıp, belirli bir ücret karşılığından ETH satın alma emri verilir. Bu kapsamda gerçekleştirilen ETH alımları ardından, ETH’ler kripto para cüzdanına teslim alınırlar.

  Ethereum Nedir?

  Ethereum, akıllı sözleşmeler ile işlem yapmaya imkan tanıyan dağıtık yapılı bir platformdur. Sahip olduğu teknolojileri kullanarak merkezsiz dijital para üretmeyi ve çalıştırmayı mümkün kılar. Çok geniş uygulama çeşitlerine sahip olan Ethereum içinde, yatırımcılar pek çok aracısız işlem gerçekleştirebilme şansına sahiplerdir. Para göndermek, notere ihtiyaç duymadan güvenli sözleşmeler oluşturmak platform üzerinden gerçekleştirilebilecek işlemlerdir.

  Ethereum, ETH ile işlem gerçekleştiren bir yapıdır. ETH’nin ortaya çıkarılma amacı ise Ethereum protokolünü bilgisayarlarında kullanan programcıları teşvik etmektir. Ethereum, sistem içinde kaliteli yazılımlar oluşturulan programcıları, ETH ile ödüllendiren bir platformdur.

  Ethereum, kullanıcılar arasında güven unsurunu üst seviyede tutmayı amaçlayan bir projedir. Birbirlerine kilometrelerce uzakta olan iki iş ortağı Ethereum üzerinden akıllı sözleşmeler vasıtası ile kendilerini güven altına alarak işlem gerçekleştirirler. Bu akıllı sözleşmelerin tümü zincir üzerinde kayıt altına alınır.

  Tarihi

  Ethereum ilk olarak 2013 senesinde Vilatik Buterin tarafından piyasaya çıkarılmıştır. 2013 senesi sonuna doğru Ethereum’u kullanıma sunan Vilatik Buterin aynı zamanda Ethereum’un yaratıcılarından biridir. Ethereum para kaynağını ise 2014 Temmuz ayında online bir fon bulma sitesi üzerinden edinmiştir.

  Sistem 30 Temmuz 2015 tarihinde 11.9 milyon coin değerinde "ön madencilik" ile Mayıs ayı itibari ile çalışmaya başlayarak, adından söz ettirmiştir.

  2016 senesine gelindiğinde 2 farklı blok zincirine ayrılmıştır. Orijinal ve ilk çıkan Ethereum Classic ve yeni versiyonu Ethereum isimleri ile kullanılmaya devam edilmiştir. Ethereum 2017 senesinde %13,000 büyüme yaşamıştır.

  İlerleyen yıllarda ise ETH kripto para birimini piyasaya çıkarmıştır. 2021 senesine bakıldığında, geçmiş dönemde çıkarılan ETH kripto para birimi en çok tercih edilen ve BTC ardından listenin 2. sırasında yer alan popüler kripto para birimi olmayı başarmıştır.

   2021 senesi için ETH hakkında bilgi aktarılırken, kripto para hakkında birden fazla analistin yorum yaptığı ifade edilir. Analistler ETH’yi 2014 senesi sonuna kadar parlak bir dönem beklediğini ifade ederler. BTC karşısında güç kazandığını ve yakın dönemde 1.400 dolar seviyesi üzerine yola çıkacağını dile getirirler.

  Ethereum Ne İşe Yarar?

  Ethereum işlevleri şu şekilde sıralanır:

  • Aracısız alım-satım işlemleri gerçekleştirme,
  • ETH kripto para birimi ile işlem yapma,
  • Yazılım ile üreterek ETH kripto para birimi kazanma,
  • Akıllı sözleşmeler gerçekleştirme,
  • Platforma ilişkin teknolojiden yararlanarak yeni altcoin oluşturma,
  • Dünyanın her yerinden konum ve saat fark etmeksizin, mesai saati uygulamalarına takılmaksızın yatırım yapabilme,
  • BTC sisteminden daha çağdaş daha güvenli ve hızlı bir alan alanda yatırım gerçekleştirme.

  Bu gibi işlevleri olan Ethereum sayesinde ETH kullanımı üzerinden başarılı yatırım işlemleri ve projeler gerçekleştirilir.

  Ethereum aynı zamanda güvenilir bir kripto para cinsi ile özel güvenlikli cüzdanlar kullanarak alım-satım işlemi gerçekleştirilebilmesini sağlar. Diğer bir işlevi kendine ait olan ETH kripto para birimi için uygun cüzdan tipini sunmaktır. Sanal ortamda muhafaza edilebilen ve özel anahtar kodu sadece sahibi tarafından bilinen Ethereum cüzdanları, ETH saklayabilmeye imkan tanırlar.

  Ethereum havuzuna dahil olan yatırımcılara sadece işlemlerde hız ve kalite sunmaz, bunun yanında yatırımcıları altcoin üretimi için teşvik eder. Kişilerin kendileri için altcoin üretmek istemeleri halinde sistemi içindeki araçları kullandırarak yararlı yazılımlar gerçekleştirmelerine imkan tanır.

  Ethereum İle Bitcoin Arasında Ne Fark Var?

  Ethereum ile Bitcoin arasındaki farklar şöyledir:

  • Bitcoin’in her bir blok ekleme süresi 10 dakika olarak bilinir. Ethereum’da bu süre 15 saniye olarak şekillenir. Bu Ethereum’da işlemlerin çok hızlı teyit edileceği anlamını taşımaktadır.
  • Madencilik aracılığıyla kazanılan Bitcoin miktarı her 4 senede bir %50 oranında kesintiye uğrar. Üretilen BTC sayısı 21 milyona çıktığında üretim durdurulacaktır. Ethereum için belirlenen değer ise ebedidir. Bu rakam 18 milyon olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda farklı platformlarda alım-satım işlemlerinde kullanılması kolaylaşır.
  • Bitcoin madenciliği yaparken kişi elindeki cihazların kalitesine, enerji kaynağına ve donanıma göre farklı sayılarda BTC üretir. Bu adaletsiz bir durumu ortaya çıkarabilmektedir.
  • Ethereum’da ise eşitlikçi ve ekran kartı üzerinden ASIC sistem ile üreticiler arasında denge korunur.
  • BTC daha çok dijital altın olarak tanımlanır. Bunun sebebi değerinin astronomik boyutlara ulaşmasıdır.
  • Ethereum’un ETH’si ise BTC ardından en çok tercih edilen 2. kripto para birimi olarak dijital gümüş şeklinde adlandırılır.
  • Ethereum programlanabilir. Bitcoin ise zincir teknolojisi ile yazılımsal tabanlı değişikliklerin uygulamasında çok yavaş kalır.
  • Bitcoin oldukça değişken fiyat hareketlerine sahiptir. Fiyat artışlarında ulaştığı tepe noktaları piyasanın en yüksek değerlerini içerir. Ethereum ise BTC kadar kararsız hareketler içine girmez.

  Ethereum ve Bitcoin arasında en temel fark ise Ethereum’un ETH ile birlikte işleyen bir ekosistem olması, Bitcoin’in ise yatırımcılarına çok yönlü fonksiyonlar sunmayan bir kripto para biri olmasıdır.

  Ethereum Nasıl Üretilir?

  Ethereum üretimi yapmak için ilk olarak GPU yani grafik işlemlerini yapan ve ekran kartı üzerinde yer alan işlemciye sahip olunması gerekir. GPU sahibi olduktan sonra, ETH’leri koyacak bir cüzdan oluşturulmalı ve bir havuza dahil olunmalıdır. Havuz içinden gerekli uygulamalar bilgisayar indirilir. Bu işlem ardından ise üretim işlemine geçilir.

  Ethereum üzerinden madencilere ulaşan karmaşık matematik soruları çözülmelidir. Çözülen her bir matematik probleminde " çalışma ispatı" sağlanır. Bu kapsamda ETH ödülleri kazanılırken üretim gerçekleştirilir. Diğer yandan, Ethereum’da faydalı yazılımlar geliştiren kullanıcılar, ETH ile ödüllendirilirler.

  Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Ethereum madenciliği yapma için ekran kartı üzerinde yer alan işlemciye sahip bir bilgisayar ile Ethereum cüzdanı oluşturularak, havuza dahil olunmalıdır. İşlem ardından havuz içinde önerilen ve madencilikte gerekli olan uygulamalar indirilir. Bilgisayar üzerinden Ethereum ile ilişki yazılım seçenekleri geliştirilmeli veya Ethereum üzerinden gelen karmaşık matematik soruları çözülmelidir. Madenci her bir problemi çözdüğünde yatırımcıların yaptığı işlemler onay alır. Bu kapsamda ETH ödülleri kazanılarak madenci olunur.

  ETH madenciliğinde adalet hakimdir. BTC madenciliğini yapmak için gerekli olan yüksek enerji kaynağı edinme ve enerji giderlerine yüksek faturalar ödeme problemi ETH madenciliğinde oluşmaz. ETH, BTC için harcanan enerjiden çok daha az enerji harcaması ile üretilir. Madencilik işlemi için çok gelişmiş soğutuculara, çoklu ekran kartlarına gerek duyulmaz sadece ekran kartı üzerinde yer alan işlemciye diğer bir ifade ile GPU’ya ihtiyaç duyulur.

  Ethereum Nasıl Satın Alınır?

  Ethereum satın almak için kripto para borsaları üzerinden hesap açılışı gerçekleştirilir. Bu kapsamda Binance gibi güvenilir kripto para borsalarının web adreslerine internet üzerinden giriş yapılmalı ve ana sayfa alanlarından " üye ol" sekmeleri seçilmelidir. Platformlar işlem ardından ekran bir üyelik tablosu yansıtırlar.

  Bu tablo üzerine talep edilen kimlik ve iletişim bilgileri yazılıp "hesap aç" komutu seçilir. Platformun kişiyi yönlendireceği yeni ekranda ise açılan cüzdan üzerine belirli miktarda para transferi yapılıp, aktarılan profil sayfasından "satın alma" sekmesine girilir. Bu sekmeye giriş ile görüntülenen kripto para birimleri arasından "ETH" tercih edilerek, son adımda satın alma emri tanımlanır. İşlem sonunda alınan ETH sayısı, ETH cüzdanı içinde görüntülenir.

  Ethereum (ETH) Nasıl Saklanır?

  Ethereum iki farklı yöntem üzerinden saklanır. İlk yöntemde internet üzerinden hesap açılışı sağlanan kripto para borsanın sunduğu üçüncü taraflı cüzdanlarda ETH saklanır. Bu işlem kapsamında şifre kişide ve borsa aracı kurumunda yer alır. İkinci ve en güvenli olan seçenek ise özel, kişisel cüzdanda ETH saklamaktır. Bu işlem için Ethereum platformunda sunulan ve özel anahtar kod ile güvenlik gerekliliği karşılanan cüzdanlar alınır. Özel cüzdanlarda fonlara erişim sadece kişinin kendisi tarafından yapılabilirken hack riskleri engellenir.

  Ethereum Karlı mı? Kar Sağlar mı?

  ETH’nin değeri 2017 senesinde % 13 büyümüştür. 2020 senesinde ise 340 dolar seviyesine ulaşarak, en yüksek noktaları zorlayan ETH, kar getiren bir kripto para birimi olduğunu kanıtlamıştır. Bitcoin ardından fiyat artış hareketleri ile dikkat çeken ikinci para birimi olarak bilinir.

  Etherum aynı zamanda sağladığı akıllı sözleşmeler ve adaletli madencilik işlemleri ile yatırımcılar tarafından tercih edilirlik oranı yüksek bir platformdur. Yatırımcıların her geçen gün Ethereum sistemine daha yüksek rakamda dahil olmaları, ETH satışlarına talep artışını ve doğrudan fiyat yükselişlerini etkiler. Bu kapsamda ETH’nin popülerliğini devam ettirmesi yatırımcılarına kazanç sunmaya da devam edeceği anlamına gelir.

  Analistler ETH’nin büyüme eğilimin 2024 sonuna kadar devam edeceğini belirtirler. 2024 senesi sonunda, tahmini olarak 450 dolardan maksimum 368 dolara kadar düşmesi beklenen ETH, çizdiği yüksek performanslı görünüm ile kar getirici kripto para birimleri arasında sayılıyor.

  Ethereum, Bitcoine Rakip Olabilir mi?

  Ethereum, Bitcoine rakip olabilecek güce sahiptir. Ethereum sadece alım-satım işlemleri için değil akıllı sözleşmeler ile güvenliği yüksek projeler gerçekleştirebilmek için tasarlanmıştır. Bu açıdan kullanıcılarına güvenlik, işlem hızı ve çeşitlilik bakımından Bitcoin’den daha fazla imkan sunar.

  Kripto para dünyası gündemine bakıldığında BTC ardından gelen en güçlü para biriminin ETH olduğu görülür. Örneğin 6 ay önceki verilere göre BTC ve ETH kripto para birimleri piyasada büyük bir mücadele içine girmiştir. Bu mücadele kapsamında ETH yatırımcılarına Bitcoinden % 5 civarında daha fazla kazanç sunmuştur. İlerleyen süreçte ise BTC fiyatlarının ETH’yi aştığı görülür. İkili arasında yaşanan bu çekişme ise yatırımcılar tarafından yakından takip edilir.

  2021 fiyat grafikleri üzerinden yapılan analizlere bakıldığında, piyasada ikinci büyük kripto para birimi olan ETH’nin Bitcoin fiyat düşüşlerinden etkilendiği belirtilir. Bir darbe alarak 1.340 dolar seviyesinden 1.000 dolar seviyesine kadar gerileyen ETH, son verilere göre toparlanmayı başarmıştır. Destek seviyelerine tutunmayı her zaman başaran ETH, % 20 oranında düzelme içine girerek, BTC’ye göre daha iyi bir grafik çizmiştir. Analistlerin açıklamalarına bakıldığında ise ETH fiyat değerinin 2021 senesinde 1.400 dolar üzeri yolculuğa başlayacağı öğrenilir. Bu kapsamda ETH içi yapılan yatırım işlemlerinden kazanç sağlamak mümkün hale gelmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle