Ethereum (ETH) Nedir, Nasıl Alınır? ETH Hangi Borsada Var?

  Yerli kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Ethereum (ETH) projesi en büyük ikinci kripto para birimi olarak büyük bir üne sahiptir. ETH hakkında yatırımcıların merak ettiği tüm soruların yanıtlarını ve al-sat işlemlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. 

  Ethereum (ETH) Coin Nedir?

  Ethereum ademi merkezi bir internet ve ademi merkezi uygulama mağazası olmayı hedefleyen bir yazılım platformudur. Böyle bir sistemin, bir uygulama veya programı çalıştırmak için gereken bilgisayımsal kaynakların ödemesi için bir para birimine ihtiyacı vardır. Bu yüzden platformda ‘Ether’ kullanılır. 2015'te piyasaya sürülen Ethereum, piyasa değeri bakımından Bitcoin'in ardından en büyük ikinci kripto paradır. Ethereum ademi merkezi bir sistem yani kişiler arası bir yaklaşım kullanmaktadır. 

  Ethereum protokolünde, her türlü etkileşim sadece katılımcı kullanıcılar arasında gerçekleştiği için kontrol sahibi bir otorite yoktur. Bütün Ethereum sistemi, global ‘düğümler’ ile desteklenir. Düğümler, Ethereum’un blockchain’ini bilgisayarlarına indiren ve sistemin ortak kurallarını uygulayan, ağı temiz tutan ve karşılığında ödüller alan gönüllülerdir.

  Ethereum (ETH) Projesi ve Whitepaper

  Ethereum projesinin temel amacı, blok zincirlerinin güvenlik ve açıklık özelliklerini alıp bu özellikleri çok geniş çaplı uygulamalarda kullanılan yeni bir küresel, merkezsiz hesaplama platformu geliştirmektir. Ethereum ağındaki her bir düğüm, ağdaki her bir akıllı sözleşmenin, her kullanıcının bakiyesinin ve tüm akıllı sözleşme kodlarının ve bulunduğu yerin en güncel durum veya mevcut bilgisini indirmelidir. Ethereum’un her bir durumu milyonlarca işlemden oluşur. Bu işlemler ‘blok’ oluşturacak şekilde gruplanır ve her bir blok önceki bloklarıyla beraber zincirlenir. DeFi protokolü ve ERC-20 tokenları bu yüzden Ethereum ağı üzerinden geliştirilebilmiştir.

  Ekosistemi genişletmeye yönelik hedefleri olan proje hakkında daha kapsamlı bir bilgiyi ise şuradaki linkten erişebileceğiniz Whitepaper’dan alabilirsiniz.

  ETH Coin kurucuları kim, Hangi Ülkeye Ait?

  2013 yılının sonlarında, Vitalik Buterin fikrini whitepaper üzerinde anlattı ve birkaç arkadaşına göndererek Ethereum projesinin temellerini attı. Konsepti tartışmak için yaklaşık 30 kişi Vitalik Buterin ile iletişime geçerek projenin oluşumunu hızlandırdı. Ethereum'un oluşturulma sürecinde çalışan kişiler Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson’dur. Ethereum 2014 yılının Ocak ayında duyuruldu. Miami’deki bir Bitcoin konferansında da Ethereum’u sahnede tanıttı.

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  Ethereum neredeyse her şeyi kodlamak, merkezsizleştirmek, güvenlik altına almak ve takas etmek için kullanılabilir.

  • Ethereum blok zinciri, geliştiricilerin çok çeşitli uygulamalar geliştirilmesine ve çalıştırılmasına olanak tanır.
  • Ethereum tabanlı uygulamalar, "akıllı sözleşmeler" kullanılarak geliştirilir.
  • Bitcoin gibi Ethereum da tek bir şahsa ait olmayan veya tek bir şahıs tarafından işletilmeyen açık kaynaklı bir projedir. İnternet bağlantısı olan herkes bir Ethereum düğümünü çalıştırabilir ve ağ ile etkileşimde bulunabilir.
  • Herkes finansal hizmetlere erişmekte aracı kurumlara ihtiyaç duymaktadır. Ancak Ethereum'a ve onun ödünç verme, ödünç alma ve tasarruf ürünlerine erişmek için ihtiyacınız olan tek şey bir internet bağlantısıdır. Bu sayede aracı kurum olmadan işlem yapılabilir.

  ETH Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Ethereum ve Bitcoin kripto para açısından bazı benzerliklere sahiptir. Fakat BTC ve ETH farklı yönlere sahip projelerdir. Bitcoin istikrarlı sayılabilecek ve şimdiye kadarki en başarılı kripto para olarak kendini kanıtlamışken, Ethereum çok amaçlı bir platform ve dijital para birimi Ether sadece akıllı sözleşme uygulamalarının bir parçasıdır. Ethereum ağı üzerindeki tüm bilgisayarların katkıda bulunduğu muazzam bilgi işlem gücü, her işlemi doğrulayıp bunların güvenliğini sağlayarak herhangi bir üçüncü tarafın bu işlemlere müdahale etmesini neredeyse olanaksız hâle getirmesiyle diğer projelerden farklılaşmaktadır.

  Güncel ETH Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatında inişli çıkışlı bir grafik takip edilmektedir. Lider altcoin ETH son dönemde kripto para piyasasında yaşanan yükseliş hareketiyle birlikte yeniden değer kazanmaya başlamıştır. Usta analistler ETH yatırımı yapmadan önce güncel piyasa trendlerine ve teknik analizdeki destek-direnç noktalarına dikkat edilmesi gerektiğini söylemektedir. 

  ETH Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  ETH avantajları şunlardır:

  • Ethereum'un faydaları, yıllarca süren operasyon ve milyarlarca değerli alım satım eli ile test edilmiş, denenmiş ve gerçek bir ağdır.
  • Geniş ve kararlı bir küresel topluluğa ve blok zinciri ve kripto para biriminde en büyük ekosisteme sahiptir.
  • Ethereum, dijital para birimi olarak kullanılmasının yanı sıra, diğer finansal işlem türlerini işlemek, akıllı sözleşmeleri yürütmek ve üçüncü taraf uygulamalar için veri depolamak için de kullanılabilir.
  • Ethereum geliştiricilerinin büyük bir topluluğu sürekli olarak ağı iyileştirmenin ve yeni uygulamalar geliştirmenin yeni yollarını arıyor
  • Ethereum'un merkezi olmayan ağı, kullanıcıların sözleşmeleri yazan ve yorumlayan avukatlar, finansal işlemlerde aracı olan bankalar veya üçüncü taraf web barındırma hizmetleri gibi üçüncü taraf aracıları geride bırakmalarına izin vermeyi vaat ediyor.

  ETH dezavantajları şunlardır:

  • Ethereum altyapısı, Proof of Stake protokolüne geçişte büyük karmaşıklık yaşanması sebebiyle bazı dezavantajlara sahiptir. Kurucu Vitalik Buterin bile "kesinlikle teknik olarak daha karmaşık, çünkü doğrulayıcıları işin içine katmak gerekiyor" itirafında bulunmuştur.
  • Ethereum projesinde PoS sorunu, ana akım tarafından benimsenme ve herkese ulaşma konusundaki en önemli engeldir.
  • PoS protokolü, bilgisayar bilimlerinde doktorası olan birinin bile doğru biçimde anlayabilmek için üzerinde kafa yorması, zaman ayırması gereken sisteme sahiptir.
  • Platformun teknik kabiliyetlerini artırmak, kripto para ekosistemine ilk adımlarını atacak bireysel kullanıcıların yabancılaşmasına, hatta korkmasına neden olabilir.

  ETH Coin Hangi Borsalarda Var?

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum altcoin yatırımcıları arasında da oldukça popülerdir. Bu nedenle en büyük kripto para borsalarının listelediği Ethereum, geniş bir yatırımcı kitlesine hitap eder. Ethereum’un listelendiği büyük borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Coinbase
  • KuCoin
  • FTX
  • Huobi Global
  • Gate.io
  • Kraken 
  • Bybit
  • Bitfinex
  • FTX
  • Bithumb
  • Gemini
  • bitFlyer
  • Bybit

  ETH Coin Piyasa Bilgileri

  En büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) geniş bir yatırımcı kitlesine sahiptir.  Coinmarketcap web sitesinden alınan resmi rakamlara göre ETH piyasa değeri güncel olarak ₺6,142,891,674,617 seviyesindedir. Ethereum kripto para biriminin son 24 saat içindeki toplam hacmi ₺247,872,160,261 rakamına ulaşmıştır. Son olarak ETH toplam arzı 120,239,808 seviyesindedir. 

  ETH Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  • 1. Adım: ETH satın almak için öncelikle bu altcoini listeleyen kripto para borsalarından birinin web sitesine giriş yapın. 
  • 2. Adım: KYC bilgileriniz ile borsaya üye olun. 
  • 3. Adım: Hesabınıza para transferi yapın.
  • 4. Adım: Bakiyenizi kontrol ettikten sonra kripto para satın al menüsünü kullanarak ETH coini seçin ve alım emri verin. 
  • 5. Adım: Hesabınıza geçen ETH coinleri borsada veya donanım cüzdanlarında tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  Ethereum, geçmişiniz veya konumunuz ne olursa olsun, herkes için dijital paraya ve veri dostu hizmetlere açık erişim sağlayan bir platformdur. Ethereum ademi merkezi bir internet ve ademi merkezi uygulama mağazası olmayı hedefleyen bir kripto para birimidir. Uzmanlara göre ETH geleceği çok parlak. ETH, 2014 yılında Vitalik Buterin öncülüğünde kripto para piyasasına sürülmüştür.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle