Ethereum (ETH) nedir, nasıl alınır?

  Akıllı sözleşmeler ile kripto para piyasalarında deprem etkisi oluşturan Ethereum platformunda işlem gören ETH Coin hakkında bilgileri bu yazımızda ele alacağız. ETH İşlem hacmi geniş kripto para borsalarında en çok işlem gören altcoinlerden. Bu yazımızda Ethereum nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, hakkındaki yorumlar nasıl, projesinin amaçları neler sorularına bu yazımızda cevaplar sunmaya çalışacağız. 

  Ethereum (ETH) Nedir?

  ETH, kurucusu Vitalik Buterin olan Ethereum platformunun yerel kripto para birimdir. ETH Coin, Bitcoin ardından piyasaya çıktığı için altcoin olarak görülse de bundan daha fazlasıdır.

  Kripto işletim sistemi olan Ethereum üzerinden yeni yazılımlar oluşturma, altcoin geliştirmeye yardımcı olan uygulamaları satın alma işlemlerinin tümü ETH ödemesiyle yapılır. Akıllı kontrat özelliği de bulunan ETH blockchain tabanlı bir işletim sistemidir.

  Projenin Amacı ve WhitePaper

  Ethereum projesinin temel amacı akıllı kontrakları oluşturmak ve artık yatırımcıların bu sözleşmeler üzerinden daha güvenli işlem yapabilmelerini sağlamaktır. Diğer bir amaç ise Ethereum projesi üzerinden pek çok farklı ekosistemi var etmektir. Bu yolla Blockchain daha ileriye taşınabilir. DeFi protokolü ve ERC-20 tokenları bu yüzden Ethereum ağı üzerinden geliştirilebilmiştir. Ekosistemi genişletmeye yönelik hedefleri olan proje hakkında daha kapsamlı bir bilgiyi ise şuradaki linkten erişebileceğiniz Whitepaper’dan alabilirsiniz.

  2021 Ethereum Yorumu

  Analistlerin yorumlarına baktığımızda ETH için oldukça pozitif düşüncelere ulaşıyoruz. Analistler ve yatırımcılar ETH Coin’in her dönem fiyat toparlama konusunda iyi bir performans sergilediği ve popülerliğini yükselttiğini belirtmişler. Diğer yandan altcoin geliştirmek isteyen yazılımcılardan, kısa vadeli yatırımda yüksek kara geçmek isteyen yatırımcılara kadar her kesime hitap edebildiği yorumlarda konu alınmıştır.

  ETH Geleceği Ne Olur?

  ETH’nin yakın geleceğinde fiyat olarak yüksek noktalarda olabileceği analistlerce açıklanıyor. Analistlere göre ETH Coin 2021 senesinin ilk periyodu kapanırken 2.298 dolar ile 2.310 dolar bandı arasında olabilir. Diğer yandan 2022 yıl sonunda ise ETH Coin fiyatının 2.320 dolar ile 2.400 dolar bandı arasında olabileceği düşünülüyor.

  Ethereum Fiyatı Ne Kadar?

  Son verilere göre 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  ETH ve diğer kripto paraların fiyat değerleri kısa süre içinde değişime uğrayabilirler. Piyasa volatilitesinin sebep olduğu oynak fiyatlar anlık şekilde takip edilmeden alım-satım yapılmamalıdır. 

  Ethereum (ETH) Nasıl Alınır?

  Ethereum (ETH) Coin almak amacıyla izlenecek adımlar:

  • 1 .Adım: İnternetten Binance, Coinbase Pro, Huobi Galobal, KuCoin benzeri kripto para platformlarından seçilene erişim sağlanır.
  • 2. Adım: Platform ana sayfasında sunulan “yeni kayıt“ sekmesine tıklanır.
  • 3. Adım: Görüntülenecek tabloya e-posta ve kimlik bilgilerinin giriş yapılarak onay verilir.
  • 4. Adım: Yeni gelen sayfa üzerinden “kripto hesaba para yatır“ sekmesine tıklanır.
  • 5. Adım: Açılan tabloda hesaba yatırılacak para birimi ve tutarı girilip, kredi kartı veya baka kartı ödeme yöntemi seçilir.
  • 6. Adım: Seçimler ardından ekrana yansıyan boşluğa kart hakkında talep edilen bilgiler yazılıp (kart numarası vb.) onay verilir.
  • 7. Adım: Son tercihler için gelen yeni tablodan ETH kripto para birimi simgesi ve alım miktarı seçilip, “al“ konutuna tıklanır.

  Tamamlanan işlem adımları ile ETH bakiyesi hesap cüzdanında görülür.

  Avantajları Neler?

  ETH Coin’in sunduğu artılar:

  • Akıllı Sözleşmeler ile İşlem: ETH ile Ethereum üzerinden işlem yapılırken akıllı sözleşmeler devreye sokulabilir. Bu sözleşmeler sayesinde iki kişi bir güvenlik prosedürü altında ve iş kanıtından yararlanarak buluşurlar.
  • Altcon Geliştirme: Ethereum platformunda yeni altcoinleri yaratmak için uygun zemin ve yazılım desteği bulunur. ETH sahipleri ise ETH Coin ödemeleriyle bu desteklerden yararlanarak piyasaya sürmek için yepyeni altcoinler geliştirme avantajı kazanırlar.
  • Uygulama Geliştirme ve Yazılım: ETH Coin ile sadece altcoin geliştirmek için bir kriptografik uygulama geliştirmek içinde birçok kaynaktan yararlanılır. ETH coin sahipleri yine Ethereum üzerinden farklı uygulamalar oluşturabilirler. Örneğin DeFi bu yollar var edilmiştir.

  Dezavantajları Ne?

  ETH Coin’in negatif yanları şöyledir:

  • Ağda Sıkışıklık: Ethereum ağında geliştirilen ERC-20 tokenlerın tümü ve uygulamalar yine bir alanda Ethereum ağına bağlı olarak işlem görmeye devam ederler. Bu durum ise token birimi sayısının artık oldukça yüksek olmasına bağlı ağda sıkışıklığa ve çok yüke neden oluyor. Dolayısı ile yatırımcılar ise işlem yaparken yüksek hızdan yararlanmakta güçlük çekiyorlar. 
  • Geciken Onaylar: Eteherum ağında yer alan yoğunluk ETH ile kripto para borsasında yapılan alım-satım işlemine yansıyor. Yatırımcılar emirlerin onaylamasında beklemek zorunda kalırlar. 
  • Madencilik Zorluğu: ERC-20 tokenları, akıllı sözleşmeler ve ETH işlemleri ile iyice kalabalıklaşan ve ölçeklendirilebilirlik açısından sorun yaşayan Ethereum’da madencilikte zorlaşıyor. Kısa sürede onay verilmesi halinde kazançlar artsa da, madencilerin ihtiyaç duydukları yazılım gücü ve kod süreleri artıyor. 

  Sonuç Olarak ETH, Geleceği Parlak ve Hala Lider Altcoinlerden Birisidir!

  ETH geleceği parlak görülen ve hala lider altcoinlerden biri olmayı devam ettirmesi beklenen bir kripto para birimidir. 2021 senesinin ilk periyodunu değer kazanımıyla kapatabileceği ifade ediliyor. Akıllı sözleşmeler ile işlemi mümkün kılan ETH’nin gelecekte hem fiyat hem de sektörel anlamda yaygın olacağı aşikar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle