QTUM Coin Nedir, Nasıl Alınır? Qtum Hangi Borsada Var? 

  Kripto para piyasasında ilk 100 kripto para birimi listesinde yer alan Qtum (QTUM) coin, son dönemde yatırımcılarına ciddi kazançlar sağlamasıyla dikkat çekmektedir. Yerli yatırımcılar da QTUM coin hakkında detaylı bilgiler öğrenebilmek için araştırmalarına hız vermektedir. Bu süreçte QTUM coin nedir, nasıl alınır, avantajları nelerdir gibi yatırımcıların en çok merak ettiği soruların yanıtlarını bu rehberimizde bulabilirsiniz.

  QTUM Coin Nedir?

  Qtum kripto para projesi, uygulama geliştiricilerini cezbetmek için Bitcoin ve Ethereum tasarım modellerinin farklı parçalarını birleştirmeyi amaçlayan bir kripto para birimi yazılımıdır. Kripto para sektöründe kuantum olarak telaffuz edilen bu projenin yerel kripto para birimi QTUM coindir. Bitcoin ve Ethereum'un blok zincirlerinin nasıl çalıştığı ve kullanıcılar tarafından tutulan bakiyeleri nasıl kaydettikleri ile ilgili ayrıntılarda farklılık olması nedeniyle QTUM projesine ihtiyaç duyulmaktadır. 

  QTUM Projesi ve Whitepaper

  Qtum projesinin temel amacı, BTC ve ETH ağlarının benzersiz yönlerini harmanlayan bir tasarım deneyerek, Ethereum'a programlama konusunda rekabet edebilecek bir alternatif sunmak ve aynı zamanda Bitcoin ile uyumluluğu korumaktır. Her iki dünyanın en iyi blok zinciri çözümü gibi bir şey sunmayı hedefleyen Qtum ekibi, bu tasarımın, Ethereum'un ana değer önerisi olan bir blok zinciri üzerinde çalışan uygulamalar oluşturmak isteyen kullanıcıları, yaratımlarının Bitcoin'in yaptığına benzer şekilde işlem yapmasına izin vererek cezbedeceğine inanmaktadır. Qtum projesi ve QTUM coin Whitepaper’ı hakkında detaylı bilgileri https://qtum.org bağlantı adresi üzerinden inceleyebilirsiniz. 

  QTUM Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  2016 yılında kurulan Qtum, yazılımı geliştiren ve sürdüren Singapur merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Qtum Foundation tarafından piyasaya sürülmüştür. 2017 yılında Qtum Vakfı, 100 milyon birimlik Qtum kripto para birimi QTUM coinin yüzde 51'ini satarak 15 milyon dolar topladığı bir ilk madeni para arzı (ICO) düzenlemiştir. 

  Qtum yazılımı Ekim 2017'de yayına girerken bu projenin kurucusu Patrick Dai, Qtum Foundation başkanıdır. Dai, Draper Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi okudu ve ardından Çin Bilimler Akademisi'ndeki doktorasını yarıda bırakarak blockchain projelerini geliştirmeye başladı. QTUM coin projesi merkeziyetsizlik anlayışını benimsediği için arkasında herhangi bir ülke bulunmamaktadır. 

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  Qtum, diğer rakip kripto para birimi ağlarının diğer birçok yönünü de içerdiği için son derece kullanışlıdır. Örneğin, Qtum'un kripto para birimi QTUM coin, ağın işletilmesine yardımcı olanlara ücret ödemek için kullanılır ve yeni basılan QTUM coin dağıtımı, varlığın mülkiyetine dayanır. QTUM kripto paraları ayrıca zincir üstü yönetişim sisteminde oy hakkı sağlar, yani QTUM coin satın alan yatırımcılar, projedeki gelişmeler ve güncellemeler üzerinde söz sahibi olabilir.

  QTUM Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  QTUM coin projesi sahip olduğu bazı özellikler ile diğer kripto para birimlerinden farklılaşmaktadır. Örneğin platform, saniyede 70 işleme (TPS) kadar teorik bir verime sahiptir ve bu da onu Bitcoin'den yaklaşık 16 kat ve Ethereum'dan yedi kat daha hızlı hale getirir. Ayrıca, düşük enflasyon ve adil dağıtılmış blok ödülleri içerir, bu da paydaşların ağın güvenliğini sağlamak için uygun şekilde tazmin edilmesini sağlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde BTC ve ETH ağları yerine Qtum projesinin ön plana çıkmaya başladığı görülmektedir. 

  Güncel QTUM Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 QTUM fiyatı %qtum+try% TL. Döviz cinsinden ise %qtum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, QTUM Coin 24 saatte %qtum+yuzde%.

  QTUM Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  QTUM coin avantajları şunlardır:

  • Temel katmanı Bitcoin'in işlem modelini (UTXO) kopyalarken, üstteki ek bir katman, akıllı sözleşmelerini ve merkezi olmayan programlarını yürüten öğe olan Ethereum'un sanal makinesine (EVM) benzemektedir.
  • Qtum projesindeki imza teknolojisi olan Hesap Soyutlama Katmanı (AAL), Qtum blok zincirinin bu iki katman arasında iletişim kurmasını sağlayan unsurdur.
  • AAL, Bitcoin'in çekirdek kodunu bir dizi yeni komutla değiştirerek, Ethereum'da olduğu gibi çalışan akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını, yürütülmesini ve işlenmesini mümkün kılar.
  • AAL, akıllı sözleşme işlemlerini işledikten ve her işlemi yeni bloklara ekledikten sonra blok zinciri defterini günceller.
  • Stake edilebilir olması sebebiyle QTUM coin sahiplerine pasif getiri imkanı tanımaktadır. 

  QTUM coin dezavantajları şunlardır:

  • BTC ve ETH ağlarının problem yaşaması durumunda Qtum projesinde de olumsuzluklar görülebilir. 
  • Kripto para regülasyonları QTUM coin fiyatı üzerinde baskı yaratabilir. 
  • Yüksek volatilitesi sebebiyle QTUM coin yatırımı risklidir. 

  QTUM Coin Hangi Borsalarda Var?

  Yerli kripto para yatırımcıları arasında da giderek popülerlik kazanan QTUM coin, sektördeki pek çok popüler borsada listelenmektedir. QTUM alım satım hizmetleri sunan kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Bithumb
  • Huobi Global
  • Binance US
  • Kraken 
  • Gate.io
  • Coinone
  • Poloniex
  • KuCoin
  • Bitfinex
  • Bittrex
  • OKX

  QTUM Coin Piyasa Bilgileri

  Altcoin piyasasında dikkatleri üzerine çeken QTUM coin piyasa bilgileri, yatırımcıların yakından takip ettiği Coinmarketcap platformundan anlık olarak görülebilmektedir. Platformun sağladığı güncel verilere göre QTUM coin piyasa değeri 512,632,479 dolardır. Ayrıca bu altcoinin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ise 530,503,524 dolar seviyesindedir. Toplam arzı 103,944,501 adet olan QTUM coinin dolaşımdaki arzı ise 104,158,701.50 QTUM olarak takip edilmektedir. Bu veriler, kripto para piyasasında yaşanacak hareketliliklere bağlı olarak zaman içinde değişiklik gösterebilir.

  QTUM Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  1. Adım: QTUM coin satın almak için öncelikle listeleme yapan kripto para borsalarından birinin web sitesine girin. 
  2. Adım: KYC bilgileriniz ile borsada ücretsiz hesap açın. 
  3. Adım: Hesabınıza para transferi yapın. 
  4. Adım: Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak QTUM coini seçin ve alım emri girin. 
  5. Adım: Hesabınızdaki QTUM coinleri borsada veya donanım cüzdanlarında tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  Qtum kripto para projesi, Bitcoin'in blok zinciri modelinin güvenliğini ve Ethereum'un akıllı sözleşmelerinin esnekliğini birleştiren bir kripto para birimidir. Bitcoin'in iş kanıtı modelinden çok daha kolay ve daha az enerji yoğun olan yeni bloklar oluşturmak için bir hisse kanıtı fikir birliği modeli kullanır. QTUM coin, finans ve sosyal medya da dahil olmak üzere bir dizi sektöre entegre olma hedefiyle büyük kuruluşlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Uzman ve analistlere göre Qtum projesinin geleceği oldukça pozitiftir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle