Kriptopara

Cardano Madenciliği Ayda Ne Kadar Kazandırır?

  Kripto paraların popülerleşmesi ile birlikte, yatırımcılar sadece alım satım üzerinden değil farklı teknikler üzerinden de coin kazancı elde etme yolları arıyorlar. Bu anlamda kripto para madenciliği yatırımcıların dikkatini çekiyor. Diğer yandan ana kripto paralar yanında popüler altcoinler içinde madencilik yapılıp yapılamayacağı merak konusu haline geldi. Bu yazımızda dikkat çeken altcoinlerden Cardano (ADA) Coin’in madenciliği ve ayda ne kadar kazanç elde edilebildiği hakkında bilgileri vermeye çalışacağız. 

  Cardano (ADA) Coin Madenciliği Nedir?

  Cardano madencilik işlemi bilinen madencilik türlerinden değildir. Çünkü Cardano Proof of Stake protokolünü kullanır. Cardano Coin kazanmak isteyenler madencilik yerine Ouroboros ile coin kazanma yoluna giderler. Bunun içinde ilk olarak Cardano cüzdanı edinilmeli ve Cardano Coin satın alınmalıdır. Kripto para cüzdanında Cardano Coin bakiyesi olan kişiler, cüzdanı çevrimiçi bırakarak karşılığında belirli bir yüzdede ADA Coin ödemesi alırlar.

  Klasik şekilde ASIC çip veya CPU gücü kullanımıyla, ADA Coin madenciliğinin yapılması mümkün değildir. Çevrimiçi staking işlemi üzerinden coin kazancı elde edilir. 

  ADA Madenciliği Ayda Ne Kadar Kazandırır?

  Cardano Coin’i stake etme işlemi ardından elde edilen aylık kazanç sabit bir değere sahip değildir. Kişi staking tanımladığı bakiyeye ve cüzdanını çevrimiçi tuttuğu süreye bağlı olarak değişen bir kazanca sahip olur. Ancak şunu bilmek gerekiyor ki ADA Coin cüzdanındaki bakiye ne kadar uzun süre çevrimiçi konumda kullanılmadan kalırsa kazanç o kadar artar. Diğer yandan staking tanımlanan ADA Coin miktarı ne kadar fazlaysa kazanç oranı da o kadar fazladır. 

  Sürekli anlık değişen oranlarda kazançlar bulunuyor. Zorluk, katılım ve fon miktarlarına göre oranlar da değişiyor. Bunun için güncel hesabı ADA Coin kendi sitesinden hesaplayabilirsiniz: https://cardano.org/calculator/

  Şu anda yaklaşık olarak 10000 ADA Coin kilitlediğinizde yıllık 460 ADA stake etmiş olursunuz. Yani yaklaşık yılda %4,6 kar oranı bulunuyor 6 mayıs 2021 itibari ile.

  Madencilik Gereksinimleri Neler?

  Cardano Proof of Stake için gereksimler şunlar:

  • Cardano ağına bağlı şekilde kullanılabilen Cardano sanal kripto para cüzdanı,
  • Cüzdanda ADA Coin bakiyesinin olması,
  • Cüzdan içinde Cardanoya ait olan Ouroboros algoritmasının işleyebilmesi için staking başlatmak ve cüzdanı çevrimiçi bırakmak,

  Bu işlemler tamamlandığında Cardano Coin kazançları elde edilebilir.

  Avantajlı mı, Yapılır mı?

  Cardano Coin staking gayet avantajlı bir işlemdir. Çünkü burada klasik madencilik işleminden çok daha pratik ve anlaşılır bir süreç bulunur. Cardano staking’in avantajlarını şu şekilde sıralarız:

  • CPU, ASIC veya bulut madencilik tipi izlenmediğinden, elektrik harcamasına, donanım kurmaya, soğutucu sisteme para yatırmak gerekmez. Masraflar düşer.
  • Cardano staking ile altcoinlerde dikkat çeken ADA Coin birimi kazana şansı bulunur.
  • Cüzdanı çevrim içi bırakma işlemiyle coin kazanmayı amaçlayan herkes için süre ve bakiyeye göre adaletli bir dağıtım yapılır. 
  • Bir dizi kod çözümü yapılmayacağından süreç daha pratik ve basittir.
  • Periyodik olarak yapılan güncelleme işlemleri sayesinde belirli dönemler az miktarda ADA Coin bakiyesi üzerinden etkili kazanç elde etme şansı bulunur.

  Bu tip avantajları sunmasına bağlı olarak Cardano Proof of Stake protokolünden yararlanılabileceği belirtilir. Yıllık kar oranı düştükçe avantajlı olma durumu da değişmekte. Şu anki verilere göre Ada coin madenciliği avantajlıdır denilebilir.

  Dezavantajları Neler?

  Cardano Proof of Stake protokolünün dezavantajı ana kripto para birimlerine yönelik yapılan madencilik işlemlerinin kazançlarından daha az kazanç sunmasıdır. Cardano Coin dikkat çeken bir altcoin, ancak BTC ve ETH gibi yüksek fiyat performansına sahip değildir. Maliyetleri azaltan bir sistemi sunar, ancak ASIC çip üzerinden yapılan bireysel madenciliğin uçuk kazançlarını sunamaz. BTC’yi tam gün üreten bir madenci ile ADA Coin staking ile kazanç sağlayan kişinin kazanç oranları, BTC fiyat çıtasına bağlı olarak oldukça farklıdır.

  Sonuç

  Cardano Coin madencilik Proof of Stake protokolünden yararlanılarak yapılan bir madencilik türü. Cüzdan bakiyesini çevrimiçi konumda bırakan ve işlem yapmayanlar ADA Coin kazanabilirler. Kazanç ise bakiyeye ve staking süresinin uzunluğuna göre değişiyor. Esasında bu yöntem zaten ADA coin tutan yatırımcılar için oldukça avantajlıdır. Elinizde yatırım amaçlı olarak uzun vadeli ADA coin tutuyorsanız, tarif ettiğimiz şekilde kripto stake yapabilirsiniz. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle