Polygon (MATIC) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Hedef kitlesi kurumsal şirketler olan MATIC Coin hakkında bilgileri, merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu içerikte bulabilirsiniz. Ölçeklendirilebilirlik düzeyini yükselten Polygon’un MATIC Coin’i nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, gelecekte nasıl bir noktada olabilir sorularını bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız. 

  Polygon (MATIC) Coin Nedir?

  Polygon (MATIC) Coin, Binance ve Coinbase tarafından desteklenen 2. seviye Polygon blok zincir çözümünün yerel kripto para birimidir. Ethereum blok zincirinde ölçeklendirilebilirliği ve altyapıyı geliştiren Polygon platformunda, MATIC Coin ile akıllı sözleşmeler devreye sokulabilir. MATIC Coin zincirler arası mesajlaşma protokollerinden faydalanmak ve veri servisleri arasında işlem yapmak için kullanılan ERC-20 tabanlı bir token’dır.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Polygon (MATIC) Coin projesinin amacı bireysel yatırımcılara, kurumsal şirketlere ve yazılımcılara aynı anda hitap etmektir. Bu sayede oldukça geniş bir ekosistem topluluğunu var etmek amaçlanır. Projenin amacı yazılımcılara, harici blok zincirlerine bağlantı imkanını sunmak, uygulamalara özel modüllere erişim imkanını sağlamaktır. 

  Proje aynı zamanda kurumsal şirketler için paylaşımlı ve güvenlikli veri servislerini, modüler ve büyük ölçekli çözümleri sunmayı hedeflemiştir. Tüm sistemlerden yararlanmak için MATIC Coin ödemelerini devreye almıştır. Proje hakkında diğer bilgileri şuradaki adresde yer alan Whitepaper sayfasından öğrenebilirsiniz.

  Polygon (MATIC) Coin Yorum

  MATIC Coin hakkında analist yorumlarına bakıldığında onun için iyimser ifadelere yer verildiği görülüyor. Analistler MATIC Coin’in Ethereum ağı işlem avantajlarını kullanabildiğini aynı zamanda bağımsız ağ modeli ile ondan daha hızlı işlem sunduğunu açıklıyorlar. Bu kapsamda Ethereum avantajlarını kullanmak ama ağ tıkanıklığının düşük hız sorunundan kaçmak isteyenler için MATIC Coin işlemlerinin bir çözüm yolu olduğunu açıklıyorlar.

  MATIC Coin Geleceği

  Analistlere göre MATIC Coin yakın geleceği parlak olabilecek coin’lerden birisi. Analistler MATIC Coin’in 2021 Mayıs ayını değer kazanımı ile kapatabileceğini düşünüyorlar. MATIC Coin’in bu sürede 2.50 dolar ile 2.80 dolar bandı arasında fiyatlanabileceğini aktardılar. Analistlere göre MATIC Coin 2021 senesi Ağustos ayı ardından ise 3 dolar ile 3.50 dolar bandı arasında fiyatlanabilir. 

  Polygon Coin Fiyatı Ne Kadar?

  An itibari ile 1 MATIC coin fiyatı %matic-network+try% TL. Döviz cinsinden ise %matic-network+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Polygon 24 saatte %matic-network+yuzde%.

  MATIC Coin fiyatı her kripto para birim fiyatı gibi piyasa volatilitesinden her an etkilenebilir. Fiyat oynaklığının önde olduğu varlığın fiyatı anlık takip edilerek, yatırım kararları alınmalıdır. 

  Polygon (MATIC) Coin Nasıl Alınır?

  Polygon (MATIC) Coin almak için izlenen adımlar:

  • 1. Adım: MATIC Coin, Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, Binance.US gibi kripto para borsalarında işlemdedir. İnternet yoluyla bu borsalara giriş sağlanır.
  • 2. Adım: Seçilen borsadan hesap açılışı yapılmalı ve KYC işlemleri eksiksiz tamamlanmalıdır.
  • 3. Adım: KYC işlemi sonunda ise satın alma için hesaba para yatırılmalıdır.
  • 4. Adım: Para yatırma işlemi ardından borsada MATIC Coin paritesinin yer aldığı işlem sayfasına gidilir.
  • 5. Adım: Bu bölümde anlık görüntülenen güncel fiyattan veya daha uygun fiyattan MATIC Coin alım emri verilir.
  • 6. Adım: Satın alınana MATIC Coin miktarı hesabın sanal cüzdanında veya daha yüksek güvenlikli donanım cüzdanlarda tercihe bağlı saklanır.

  Aşamaların doğru takip edilmesi ile MATIC Coin alımı rahatlıkla gerçekleştirilir.

  Avantajları Neler?

  Polygon (MATIC) Coin avantajları şunlardır:

  • Hızlı Transfer: MATIC Coin’in yer aldığı Polygon ağı plazma zincir modeli sayesinde ana zincir ve daha küçük arasında kripto para transferi için hızlı köprüleri kurar. Cüzdanlar arası sınır ötesine coin transferi dakikalar içinde tamamlanır.
  • Akıllı Sözleşmeler: Polygon, ZK rollup modelleri sayesinden ağdaki her işlemi Ethereum ağında da kayıta alabilir. MATIC Coin işlemlerinde akıllı sözleşmelere erişim imkanı bulunur. 
  • Güven: MATIC Coin’in yer aldığı Polygon, optimistik rollup modeli ile sahtekarlığı önleyici özel algoritma ile çalışır. Kara para aklama riskleri düşürülür.
  • Yüksek Erişilebilirlik: MATIC Coin Binance, Caoinbase gibi işlem hacmi geniş borsalarda yer aldığından istenilen her ana ona erişmek mümkündür. 
  • Pasif Gelir: MATIC Coin, çevrimiçi cüzdanlarda belirli vadede kilitlenerek, ek coin kazancını risksiz elde etmeye imkan sağlar.

  Dezavantajları Ne?

  Polygon (MATIC) Coin dezavantajları:

  • Gas Ücreti: Polygon ağı her ne kadar Ethereum ölçeklendirilebilirlik sorununu çözerek hızı sunsa da kullanıcılara yönelik diğer altcoinlere göre bir nebze yüksek gas ücretleri üzerinden etki sağlamaz. 
  • Saldırı Riski: MATIC Coin sanal kripto para cüzdanında saklanırken kripto para borsalarından oluşabilecek saldırı ihtimalleriyle karşılaşır. Çevrimdışı cüzdanda saklanarak korunur.

  Sonuç

  Binance borsasının desteğini de alan MATIC Coin, Ethereum’un ölçeklendirilebilirlik sorununu çözmeye çalışan Polygon ağının yerel kripto para birimidir. Halka arzı Binance borsası üzerinden gerçekleşmiş ve toplulukta heyecan oluşturan bir proje olmuştur. Hız, merkeziyetsiz uygulamalar erişme, akıllı kontraklardan yararlanma, staking yapma avantajlarını sunan MATIC Coin hem kurumsal şirketlere hem de bireysel yatırımcılara hitap eder. Analistler ise onun 2021 senesinde değer kazanabilmesini bekliyorlar. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle