Kriptopara

Tether fiyatları neden yükselir? Neden düşer?

  Tether Fiyatları Neden Yükselir?

  Tether, ilk stablecoin olma özelliğine sahiptir ve son derece popüler bir kripto para birimidir. Tether, Bitcoin ve Ethereum’un ardından en geniş hacme sahip olan üçüncü kripto para olma özelliğine sahiptir. 

  Tether esasında ABD dolarına endeksli bir stablecoin olmasından ötürü, değeri 1 dolara eşittir. Bu nedenle değeri genellikle sabittir. Ancak bunun değiştiği durumlar da yaşanmıştır. Tether yeni popüler olmaya başladığı zamanlarda, değeri 1.2 dolara kadar yükselmişti. 

  Tether Fiyatına, Talep Etkisi

  Kripto paraların değerlenmesinin en büyük nedeni, yoğun talepten ileri gelir. Kripto paralara talep arttıkça, varlığın değeri de artış gösterir, talep azaldıkça varlığın değeri de azalır. 

  Tether, birçok soruna çözüm getirdiği için, kripto para sektöründe vazgeçilmez bir yeri söz konusudur. Tether stablecoin’i piyasa yokken, kripto para değişim işlemleri çok daha zahmetli oluyordu. Çünkü kripto paraların değerlerindeki hızlı düşüşler ve yükselişler nedeniyle aksaklıklar meydana geliyordu. Tether’in ortaya çıkması ile birlikte, bu problemler çözülmüş oldu. Bunun akabinde farklı stablecoin’ler de ortaya çıktı. 

  Tether, artan ilgi ile birlikte oldukça başarılı bir kripto para oldu. Tether ilk çıktığında çeşitli dalgalanmalar da gösteriyordu. Varlığın değeri 1.2 dolara kadar yükselmişti. Ancak 2019 yılından bu yana, artan hacim ile beraber, işler rayına oturdu ve buna bağlı olarak Tether daha sabit bir yapıda yer almayı başardı. 

  Tether’in artış göstermesi ve hacminin artması farklı nedenlere de bağlı olabilir.

  Tether’in Değer Kazanma Sebepleri

  • Tether bir stablecoin’dir ancak artan talep nedeniyle ufak miktarlarda yukarı artış yaşayabilmektedir. Kripto para borsaları oldukça dalgalı bir yapıda bulunur ve bu yapıdan stablecoin’ler dahi çok küçük miktarlarda nasiplerini alırlar. 
  • Tether’in farklı blockchainler üzerinde kullanılabilmesi de, kullanılabilirliğini önemli ölçüde artıran bir unsurdur. Bu nedenden ötürü, varlığın da daha değerli olmasına bir nebze zemin hazırlanmış olur.
  • Büyük şirketlerin ya da devlet kademelerinin yaptıkları açıklamalar veya yaptıkları faaliyetler de kripto paraların değerinin artmasına vesile olabilir. Zira büyük şirketlerin yaptıkları yatırımlar ile örnek oluşturmaları sayesinde, daha fazla kişi kripto paralara yönelmektedir. Hal böyle olunca varlıkların değerinde de büyük artışlar yaşanabilir. 
  • Kripto para ile ödeme alan şirketlerin çoğalması ile, dolaşımdaki USDT sayısı da artacağından varlık için kritik bir öneme sahip olabilir. 
  • Kripto paraların 2020 yılı içerisindeki ivmesi, Tether’in değerini arttıran unsurlar arasında yer alır. 2020 yılı kripto paraların bir çoğunun ATH yaptığı bir yıl oldu ve harika geçti. Özellikle Bitcoin oldukça büyük işler başardı. İnsanların ve kurumların kripto ilgisi artınca, bunun doğal bir sonucu olarak Tether de bundan faydalandı. Tether’in hacmi her geçen gün büyüdü ve işlem sayısında zaman zaman Bitcoin ve Ethereum’un bile geride bırakıldığı oldu. 
  • Sektöre en büyük etki PayPal’dan geldi. PayPal’ın kripto para desteği duyurması ile beraber, kripto paraların daha fazla kullanılmasını sağladı ve bunun bir sonucu olarak, Tether’in de kullanımı arttı. 

  Tether Fiyatları Neden Düşer?

  Dünyanın en popüler stablecoin’i olma özelliğine sahip olan Tether, hacim olarak en büyük üçüncü kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Makalemizde, en büyük üçüncü kripto para biriminin, değerinin hangi sebeplerden ötürü düşebileceğini inceleyeceğiz. 

  Kripto para birimlerinin değerleri, genellikle oldukça dalgalı bir yapıda bulunur. Kripto para sektörünün aldığı en büyük eleştiriler arasında, kripto para birimlerinin oynaklığının yüksek olması önemli bir yer tutar. Özellikle altın, gümüş ve hisse senetleri gibi geleneksel finans ürünlerine yatırım yapan kişiler, bu konuda daha fazla eleştiri yaparlar. 

  Tether, bir stablecoin olduğu için, fiyatı 1 dolara sabittir. Ancak Tether fiyatının da zaman zaman değerinin düştüğü ve azaldığı durumlar yaşanır.

  Tether’e Olan Talep

  Tether, kripto para sektöründe devrim yaratan bir kripto para olma özelliğine sahiptir. Fiat paralar ile sürekli uğraşma derdini ortadan kaldırmak ve kolay işlem yapılmasını sağlamak için ortaya çıkarılan Tether, son derece fazla bir biçimde kullanılır. Tether şu sıralar, Bitcoin ve Eth’nin ardından en büyük üçüncü kripto para birimi unvanını elinde bulundurmaktadır. 

  Tether’in bu unvana sahip olmasının nedeni oldukça fazla bir biçimde kullanılmasıdır. En fazla işlem yapılan coinler arasında zaman zaman BTC’yi dahi geride bırakmaktadır. Çünkü herhangi bir oynaklık sıkıntısı yaşanmadan, ödeme işlemleri de yapılabilmektedir. 

  Tether ilk çıktığı zamanlarda, değeri 1 dolara stabil değildi. Zaman zaman 90 cent’e kadar düştüğü oluyordu. Ancak hep bu civarlarda yer almasını biliyordu. Bunun en büyük sebebi de kullanımının az olmasından ileri geliyordu. Ancak Tether yaygınlaştıkça bu sıkıntılar da ortadan büyük ölçüde kalktı. Varlık şimdilerde 1 dolara sabit konumda bulunuyor. 

  Tether Fiyatı Neden Dalgalanır?

  Tether esasında bir stablecoin olmasından ötürü, değeri 1 dolara denktir. Ancak zaman zaman düşüş belirtileri de gösterir. Bu durum, Tether ilk piyasaya çıktığında daha fazla yaşanıyordu. Varlığın değeri doların çok küçük miktarlarda gerisine inebiliyordu. Bu durum Tether popülerleştikçe ortadan kalkmaya başladı. Kripto paranın hacmi genişledikçe, bu tip sıkıntıların ortadan kalktığına şahit olduk. 

  Tether’in kullanımı da, kripto paraların popülerleşmesiyle katlanarak artmış durumda. Tether, işlem sıklığı olarak zaman zaman Bitcoin’i dahi geride bırakabiliyor. 

  Tether Değeri Düşüş Yaşayabilir mi?

  Tether bir stablecoin olmasından ötürü, değeri 1 dolara sabit durumdadır. Ancak bu varlığın her zaman 1 dolarda kalacağı anlamına gelmez. Tether şirketinin dolar rezervine göre piyasaya para sürülmektedir. Ancak şirketin bir sıkıntı yaşayacak olması, kripto parayı da tehlikeye sokabilecek niteliktedir. 

  Özellikle gündemdeki Tether davası, ilginç sonuçlara gebe olabilir. Tether’in ortak şirketi Bitfinex, müşteri kayıplarını örtbas etme amacı ile Tether’den para aldığı iddia edilmişti. Davadan çıkacak olumsuz bir sonuç hem Tether’i hem de kripto paraları oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebilir. 

  Ayrıca SEC’in Ripple’a açmış olduğu davanın ardından, bir sonraki hedefinin Tether olabileceği de sıklıkla gündeme geliyor. Eğer bu olay yaşanırsa, muhtemelen binlerce kişi Tether’den fonlarını çekmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda da muhtemel bir biçimde, Tether’in değerinde önemli bir kayıp görülebilir. 

  Tether Hangi Sebeplerle Düşüş Yaşayabilir?

  • Tether, düzenleyicilerin hamleleri nedeniyle düşüş yaşayabilirler. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz, SEC gibi düzenleyicilerin alacakları tutum, varlığın değerinin sıkıntıya girmesine ve güvenin azalmasına neden olabilir. 
  • Tether, bir stablecoin’dir ve bu nedenle kripto para birimleri içerisinde oldukça popüler olarak kullanılmaktadır. Tether’a açılan dava sonucunda olumsuz bir gelişme yaşanmasının ardından, Tether kullanan insan sayısı önemli bir biçimde azalabilir. Bu da varlığın değerinin düşmesine neden olabilir. 
  • Tether popülaritesini de yitirebilir. Piyasa birçok stablecoin bulunur. Tether bu stablecoin’lerden birisine karşı yenik düşebilir. Tether stablecoin’ler arasında en büyük hakimiyet sahip olsa da, yine de böyle bir ihtimal söz konusudur. Circle’ın stablecoin’i USDC, son birkaç ayda, Tether’in hakimiyetini küçük de olsa azaltmayı başarmıştır. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle