Kripto Para

ABD’li senatör kripto konusunda çok endişeli!

  Kripto paralara karşıt tavırlarıyla bilinen ABD’li Senatör Elizabeth Warren, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a bir mektup yazdı. CNBC tarafından paylaşılan mektupta Warren, Yellen’ı kripto paralarda artan riske karşı harekete geçmeye çağırıyor. Warren, daha önce de birçok kez bu alanda adım atılmasını talep etmişti.

  Kripto paralar konusunda ABD’nin ortaya koyduğu net bir tavır yok. Ancak ABD’li politika yapıcıların genel tavırları incelendiğinde, hükümetin kripto paralara karşı olumsuz bir tavrının olduğu görülüyor. Bunun en net örneklerini ortaya koyan Senatör Elizabeth Warren da her fırsatta kripto paralar ile ilgili olumsuz açıklamalarda bulunuyor. Daha önce de bunun örneklerini ortaya koyan Warren, bu kez de konuyla ilgili olarak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a bir mektup yazdı. CNBC tarafından paylaşılan mektupta Warren, artan kripto para riskine karşı artık harekete geçilmesini istediğini belirtti.

  Söz konusu mektupta Janet Yellen’a kripto para konusundaki endişelerini dile getiren Elizabeth Warren, bu alandaki regülasyonlar konusunda geç kalındığını düşünüyor. Warren’a göre kripto paralardaki potansiyel risklere karşı gereken hızda çalışılmıyor. Massachusetts Senatörü Warren, Yellen’a yönelik yazdığı mektupta tüm paydaşların birlikte ve koordineli bir şekilde bu alanda çalışması gerektiğini ifade ediyor.

  Warren’ın Mektupta Yer Verdiği İfadeler

  Elizabeth Warren, yazdığı mektupta Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin tüm yetkilerini kullanması gerektiğini, piyasaların geç kalınmadan regüle edilmesi gerektiğini ifade etti. Konuya ilişkin olarak Elizabeth Warren’ın mektuptaki ifadeleri şöyle:

  Bitcoin ve kripto paralara karşı artan büyük bir ilgi var. Finansal sistemimize her geçen gün daha fazla yerleşen kripto varlıkları çevre ve finansal sistemiz için düzenlemelisiniz. Finansal sistemimizin karşı karşıya kaldığı riskleri görmeniz gerekiyor.”

  Elizabeth Warren CBDC Dışında Endişeli

  Daha önce de kripto paralar konusunda olumsuz açıklamalarda bulunan Warren’ın mektuptaki diğer ifadelerine bakıldığında, senatörün artan hedge fonu ve banka ilgilerinden dolayı endişelendiği anlaşılıyor. Ayrıca mektupta Warren, son dönemlerde ABD kanadında birçok kez gündeme gelen fidye yazılım saldırılarına da dikkat çekiyor. Ancak öte yandan Elizabeth Warren, kripto paralara karşı endişeli bir tavır sergilese de CBDC konusunda ılımlı bir tavır sergiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle