BTC yükselişe rağmen ayı piyasasında mı?

  Lider kripto para birimi son dönemde yükseliş hareketleri ile gündeme gelse de yatırımcıların tedirginliği devam ediyor. BTC’nin ayı piyasasında olduğunu iddia eden uzmanlar, yatırımcıların dikkatli olmaları konusunda bazı uyarılarda bulunuyor…

  Kripto para topluluğunda bir süredir Bitcoin (BTC) piyasası hakkında ayı ve boğa sezonu tartışması sürüyor. Son dönemde yükselişe geçen BTC fiyatına rağmen bazı analistler ve yorumcular, lider kripto paranın ayı piyasasında olduğunu belirtiyor. Yakın zamanda podcast yayınına katılan AscendEX’in CEO’su Shane Molidor bu konuyla ilgili konuştu.

  Bitcoin’de uzun süredir sakinliğin hakim olduğuna dikkat çeken Molidor, şunları aktardı: “Uzun süreli bir ayı piyasasında olduğumuzu söylemekte tereddüt ediyorum. Piyasanın sakin olduğunu düşünüyorum, bu yılın Şubat ve Mart aylarında perakende talebinin en yüksek seviyesine kıyasla düştüğünü gördük.”

  BTC Geçen Yıla Göre Yüzde 300 Arttı

  Molidor, BTC piyasasında yaşanan mevcut durum için “kripto kışı” tanımını aşırı drama olarak yorumluyor. BTC, mayıs ayından bu yana düzeltme yaşamaya devam etse de 32 bin dolar üzerine çıkmasıyla yeniden yatırımcılarını umutlandırmaya başladı. Bu veriler, boğa koşusunun geçen yılın sonlarında başladığı yerden hala yüzde 10 üzerinde bir artış olduğunu gözler önüne serdi. 

  Tam 1 yıl önce en büyük kripto para biriminin fiyatı 9 bin 500 dolar seviyelerindeydi. BTC fiyatı 32 bin 500 dolarlı seviyelere yeniden tırmandığı için sadece 1 yılda yüzde 300 oranında artış yaşamaya devam ediyor. Bu veriler en büyük kripto para biriminin yatırım ve uzun vadeli bir değer deposu olma yeteneğine vurgu yapıyor. 

  Altcoin Piyasası Karıştı

  BTC fiyat korelasyonu, sadece yeni altcoinlerin değil aynı zamanda piyasada uzun bir süredir var olan eski altcoinlerin fiyatını da yakından etkiliyor. En büyük kripto para biriminin fiyatında yaşanan düşüş, altcoin fiyatlarında hızlı düşüşü beraberinde getirdi. Bu konuyla ilgili konuşan AscendEX’in CEO’su Shane Molidor şunları söyledi: 

  “2021’in başlarında piyasaya sürülen birçok coin, ATH’lerden yüzde 90-95 arasında düşüş yaşadı. Bence bu döngüsel yapının devam etmesini beklemeliyiz. Şu anda altcoin pazarlarının yeni oluşumunda sakin bir dönem görüyoruz. Bitcoin ve Ethereum mevcut fiyat bantlarından ayrılana kadar bunun devam edeceğini düşünüyorum.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle