Kripto Para

New York’ta madenciliği durduran taslak yeterli oy aldı!

  Tüm dünyada hala geniş bir alanda tartışılan kripto para madenciliğine ilişkin olarak ABD’nin New York eyaletinde bir oylama yapıldı. New York Eyalet Meclisi Çevre Koruma Komitesi, kripto madenciliğinin çevreye verdiği zararlardan ötürü, enerji harcayan madencilik çeşitlerinin 2 yıl durdurulması yönünde oy kullandı.

  Kripto para madenciliği, özellikle Mayıs 2021’de tüm dünyanın gündemine oturdu. Söz konusu dönemde Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Tesla’nın 1,5 ay önce kabul etmeye başladığı Bitcoin (BTC) ödemelerinin durdurulduğunu açıkladı. Musk, bu karardaki gerekçenin de “Bitcoin madenciliğinin çevreye verdiği zarar” olduğunu belirtti. Ardından Çin, ülkede kripto para madenciliğini yasakladı ve tüm dünyada kripto madenciliği ve madenciliğin çevreye etkileri tartışılır bir konu haline geldi. Konuya ilişkin olarak 22 Mart’ta ABD’nin New York eyaletinde bir oylama yapıldı.

  Taslak PoW Mekanizmasını İçeriyor

  Son dönemlerde New York’ta kripto para madencilik şirketleri faaliyetlerini hızlandırmış ve artırmıştı. Kripto madencilik şirketlerinden işgücüne de destekler başlarken, New York Eyalet Meclisi Çevre Koruma Komitesi, madencilik işlemlerinin çevreye etkileri üzerine bir oylama yaptı. Yapılan oylamanın sonucunda, Blockchain işlemlerinde doğrulama yapmak için, Proof of Work (PoW – İş İspatı) sistemini kullanan madencilik operasyonlarının 2 yıl durdurulması yönünde sunulan yasa taslağı kabul edildi. Ancak taslağın yasalaşması için önünde uzun bir yol olduğu da görülüyor.

  Taslağın Yasalaşması İçin Uzun Bir Yolu Var

  New York eyaletinde, bu tür bir yasanın resmi olarak yürürlüğe girmesi için Çevre Koruma Komisyonu’nun oylaması yeterli değil. Öte yandan bu taslağın, New York Eyalet Meclisi’nden de yeterli oy sayısına ulaşarak geçmesi gerekiyor ve ardından taslağın, Eyalet Senatosu’ndan da onay alması gerekiyor. Taslak tüm bu aşamalardan yeterli oyları aldığında ise son olarak New York Valisi Kathy Hochul’un imzasına sunuluyor. Taslak ancak Hochul da imzalarsa yasalaşabiliyor.

  Oylamanın Zamanlaması Manidar

  Çevre Koruma Komisyonu tarafından yapılan oylamanın zamanlaması da dikkat çekiyor. Zira New York eyaletinde madencilik operasyonlarına devam eden Greendige şirketine enerji sağlayan bir güç şebekesine izin verilip verilmeyeceğine ilişkin bir karar çıkacak. Bu karar için son tarihin ise 31 Mart olmasına karar verilmişti. Yani New York’ta, bu konuda çıkacak olan karardan sadece birkaç gün önce madencilik işlemlerinin durdurulmasına yönelik bir oylama yapılması “manidar” olarak yorumlandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle