Kriptopara

Ethereum Classic (ETC) Geleceği Ne Olur? 5 Fiyat Tahmini

  Günümüzde en popüler dijital varlıklar arasında yer alan Ethereum Classic (ETC), Ethereum desteği sayesinde iyi bir ivme kazanmayı başarmıştır. Ethereum Classic projesinin detayları ve uzmanların gelecek hakkında tahminlerine yazımızdan ulaşarak doğru bir yatırım stratejisi oluşturabilirsiniz. Ethereum Classic (ETC) geleceği, fiyat tahminleri ve proje detaylarını sizler için bir araya getirdik.  

  Ethereum Classic (ETC) Coin Geleceği

  Ethereum sert çatallanması olarak Temmuz 2016’da piyasa sürülmesinin ardından iyi bir sıralama elde eden ETC, yatırımcılar için yeni fırsatlar sunmaktadır. Akıllı sözleşme ağı olmasıyla iyi bir proje vizyonu çizen Ethereum Classic, kripto para endüstrisinin birçok sorununa sunduğu çözümler ile gelecekte daha güçlü bir konuma ulaşabileceği tahmin edilmektedir. ETC geleceği hakkında öne çıkan tahminler ve yorumlar ise şöyle özetlenebilir:

  • Ethereum’un miras zinciri konumunda olmasıyla gelecekte daha güçlü bir pozisyon elde edebilir. 
  • Wallet Investor değerlendirmelerinde 2022’den itibaren fiyatının 5 yıllık projeksiyonda +303% seviyesinde bir kazanç potansiyeli sunduğu aktarılmıştır. 
  • Gelecek hedeflerini gerçekleştirmesi durumunda pozitif bir görünüm çizmesi beklenmektedir. 

  ETC Coin Geleceğine İlişkin Grafik Analizi

  Mevcut formasyonda destek çizgisine geri çekilme olasılığı görülen ETC, kısa vadeli hedeflere ulaşması ile iyi bir alım fırsatı yaratacaktır. Düşen trend direncinin kırılması ile retest sonrası hızlı bir şekilde yeni hedefe ilerlediği görülmektedir. Belirlenen söz konusu direnç noktalarının kırılması halinde yükselişin devam etmesi beklenmektedir. Geleceğine ilişkin grafik görünümünde elde edilen veriler piyasa riskleri nedeniyle negatif yönde de eğilim gösterebileceği unutulmamalıdır.  

  ETC Coin Nedir, Nasıl Çalışır?

  Ethereum Classic (ETC), Ethereum (ETH) sert çatallanmasıdır. Daha geniş bir ifade ile akıllı sözleşme işlevselliğine sahip açık kaynaklı ve blok zincir tabanlı dağıtılmamış bir işlem platformudur. Merkeziyetsiz uygulamaları (DApss) barındırma ve destekleme yeteneğine sahip olan bir akıllı sözleşme ağı olarak çalışmaktadır. Yerel tokeni ise ETC’dir. 

  Ethereum Classic temelde Ethereum blok zincir ağının bütünlüğünü korumaya çalışmaktadır. 3.6 milyon ETH’nin çalınmasına neden olan siber saldırı olayının ardından bu hedef doğrultusunda gelişimini sürdürmüş ve bu alanda yenilikler sunarak çalışmaya devam etmektedir. 

  ETC Coin Fiyatı Kaç Dolar?

  Güncel verilere göre şu anda 1 ETC fiyatı %ethereum-classic+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum-classic+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum Classic Coin fiyatı 24 saatte %ethereum-classic+yuzde%.

  CoinMarketCap verilerine göre iyi bir sıralama elde eden ETC, Mayıs 2021’de elde ettiği tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 176,16 USD değeri ile dikkat çekmektedir. Ancak 2022’nin ilk aylarında 50 dolar altında harekete devam eden ETC, fiyat dalgalanmaları ile endişelere de neden olmaktadır. Fiyatının olumlu yönde değişmesi için mevcut direncin kırılarak yeni hareketin başlaması beklenmektedir. Fiyatında görülen volatilite nedeniyle hareketin beklenenden daha uzun sürebileceği aktarılmaktadır. 

  ETC Coin Ne Olur?

  Ethereum Classic’in birkaç defa uğradığı saldırılar nedeniyle riskli bir yatırım aracı olarak görülmüştür. Uzun dönem pozisyonlarında değerlendirildiğinde ise fiyatının mevcut hedefleri yakalamakta olumsuzluklara rağmen zorlanmayacağı düşünülmektedir. Uzmanların ETC ne olur sorusuna verdikleri yanıt bu nedenle çelişki göstermektedir. Ancak yatırımcısını uzun vadeli stratejilerde daha kazançlı olabileceği tahminleri öne çıkmaktadır.  

  Ethereum Classic Projesi Güvenilir mi, Alınır mı? 

  Ethereum Classic ağının ve projenin güvenliği iş ispatı modelinin tercih edilmesi ile sağlanmaktadır. İş ispatı ile korunmasına rağmen azınlık zinciri olması nedeniyle çok sayıda saldırının da hedefinde yer almıştır. Madencilik faaliyetlerinde hash oranının kontrolünün ele geçirilmesi, sahte işlemler gerçekleştirmek ve coinlerde çift harcama yapmak gibi bir dizi saldırı projeye güveni sarsmıştır. Son olarak Ağustos 2020’de görülen %51 saldırısına da uğraması ETC almak isteyen yatırımcıların kafasında soru işaretlerine neden olmaktadır. 

  Ethereum Classic (ETC) Coin'i Benzersiz Yapan Nedir?

  Ethereum Classic’in benzersizliğini sağlayan ve projeyi öne çıkaran temel özellik, Ethereum ağının yapay olarak DAO saldırısı ile karşılaşmadan önceki blok zincir verilerinin gerçek halinin korunmasıdır. Ethereum ağının fikrine katılmayanların miras ağı olarak değerledirdiği proje, kısa sürede büyük bir destekçi kitlesi elde ederek de öne çıkmıştır. Ethereum Classic (ETC)’i benzersiz yapan başlıca unsurlar şunlardır:

  • Gönüllü bir organizasyon olarak geliştiricileri, Ethereum’da olduğu gibi işlem ücretleri öder ve PoW algoritmasına göre iş ispatına göre coin madenciliği yapılabilmektedir. 
  • DAO siber saldırısı işlemlerinin üstesinden gelebilmektedir. 

  ETC Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? 

  Ethereum Classic (ETC) Coin avantajları:

  • Blok zincirine sağladığı en büyük avantajı programlanabilir olmasıdır. 
  • Geliştiricilere DApps veya merkezi olmayan uygulamalar azmasına ve akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak sağlar. 

  Ethereum Classic (ETC) Coin dezavantajları:

  • Çeşitli %51 saldırılara maruz kalmıştır. 
  • Siber saldırılar ve çeşitli nedenlere bağlı olarak iyi bir üne sahip değildir. 
  • Riskli bir yatırım aracı olarak görülmektedir. 

  Ethereum Classic (ETC) Coin Hangi Borsalarda Listeleniyor?

  Kripto para piyasalarında önemli bir sıralama elde eden ETC, bu özelliği sayesinde çok sayıda büyük borsada listelenmektedir. İlgili platformlarda ticari rahatlıkla yapılabilmektedir. Sabit değerli varlıklar ile diğer birçok dijital ve gerçek para birimine karşılık işlem çiftleri kullanılabilmektedir. Bu borsalarda güvenli olarak işlem yapmak için çeşitli güvenlik kriterlerine bakılması tavsiye edilir. Ethereum Classic (ETC) Coin listeleyen popüler borsalar şunlardır:

  • Binance 
  • OKEx
  • Huobi Global 
  • Coinbase Exchange 
  • Gate.İo 

  Ethereum Classic (ETC) Coin Fiyat Tahminleri

  Ethereum Classic yaşadığı siber saldırılar sonucu kötü bir şöhrete sahip olsa da birçok uzman geleceğine dair umutludur. Öte yandan bu uzmanların güncel formasyona göre fiyat tahminleri de dikkat çekmektedir. Uzmanların 2022 yılı ve sonrasında piyasa belirsizliğinin kaybolması halinde fiyat beklentisi bir hayli yüksektir. 

  Ethereum Classic (ETC) hakkında 5 uzmanın öne çıkan fiyat beklentileri yatırım tavsiyesi için uygun değildir. Genel görünüm hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için birçok topluluk tahminlerini açıklamıştır. Uzmanlarını ETC fiyat tahminleri şöyle özetlenebilir:

  • Up to Brain: Uzmanlar uzun vadeli yatırım için ETC’yi iyi bir yatırım aracı olarak görmüştür. 2022 yılında %250’ye varacak bir potansiyel belirlenmiştir. Uzun vadeli fiyat hedefi ise 172 dolar olarak açıklanmıştır. 
  • Wallet Investor: 2022 – 2023 döneminde ETC fiyat tahminini 65 dolar seviyesine çıkaran analistler, 2027 yılı beklentisini 5 yıl için bit hayli olumlu görmektedir. 175 dolar hedefi öne çıkmıştır. 
  • Digital Coin: 2022 yılında ortalama fiyat beklentisini 33 dolar olarak açıklayan uzmanlar, 2025 yılı hedefini ise 49 dolar olarak revize etmişlerdir. 
  • Long Forecast: Yıl sonu fiyat beklentisini 46 dolar olarak açıklayan uzmanlar, uzun vadede dalgalı bir seyir beklemektedir. Yatırımcıların da buna göre pozisyon alması tavsiye edilmiştir. 
  • Gov Capital: 1 yıllık değerlendirmede riskler gören analistlere göre, ortalama kısa vade için 64 dolar hedefi görülmüştür. 5 yılda ise fiyat beklentisi 235 dolar olarak açıklanmıştır. 

  Özet

  Uzmanların Ethereum Classic (ETC) geleceği hakkında fiyat beklentileri uzun dönem için pozitif bir yönde seyretmektedir. Ancak hala ciddi saldırı risklerinin piyasa belirsizlikleri ile buluşması yatırımcısına ciddi risk teşkil eder. Bu sorunları yaşamamak için yatırım amaçlı ETC düşünen kişilerin doğru long pozisyonunda kalması önerilmektedir. Analistlere göre risk faktörü yüksek bir dijital varlık olarak değerlendirilmiştir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle