Kripto Para

JPMorgan: BTC’nin değeri daha düşük olmalı

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bir süredir sıkışıp kaldığı 40 bin dolar barajının altından çıkmayı başardı. Ancak JPMorgan analistleri, Bitcoin’in adil değerinin 38 bin dolar olduğunu öne süren bir rapor paylaştı. Analistler, bu noktada Bitcoin’in volatilitesine odaklandı.

  Bitcoin (BTC), 10 Kasım tarihinde 69 bin 045 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Ancak BTC daha sonrasında bir düşüş eğilimine girdi ve gelen düşüşler ile birlikte 33 bin dolar seviyesine kadar geriledi. BTC, 40 bin dolar desteğini kaybettikten sonra uzunca bir süre 30 binli seviyelerde kalmıştı ancak geçtiğimiz hafta BTC 40 bin dolar barajını aşıp, yeni haftada yeniden 45 bin dolar seviyesini test etmeye başladı. Bitcoin’de yükseliş sinyallerinin kendisini göstermesi ile birlikte JPMorgan analistleri de BTC’nin değerine ilişkin bir rapor yayınladı.

  JPMorgan’a Göre BTC’nin “Adil Değeri” 38 Bin Dolar

  Kripto para piyasalarının tanıdığı bir isim olan JPMorgan stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou önderliğindeki analist ekibi, Bitcoin’in adil değerine ilişkin bir rapor yayınladı. JPMorgan analistlerine göre Bitcoin’in adil değeri, 9 Şubat tarihi itibariyle 38 bin dolar seviyesinde bulunuyor. Bitcoin’in yeni haftada elde ettiği değer artışları ve ulaştığı fiyat seviyeleri baz alındığında, JPMorgan’ın işaret ettiği adil değer seviyesi, BTC fiyatının yaklaşık olarak %12 oranda altında bulunuyor. Analist ekibi bu değerinin belirlenmesinde ise BTC’nin volatilitesinden yola çıkıldığını ifade ediyor.

  JPMorgan Analistleri BTC’deki Volatiliteye Odaklandı

  JPMorgan analistleri, söz konusu raporda Bitcoin’in fiyat oynaklığını altın ile kıyasladı. Analistler, Bitcoin’in volatilitesinin, altına göre 4 kat fazla olduğunu öne sürdü. Buradan yola çıkarak BTC’ye adil bir değer belirleyen ekip, BTC ile altın arasındaki bu volatilite oranının 3 kata inmesi durumunda, Bitcoin’in adil değerinin 50 bin dolar seviyesine yükselebileceğini öne sürdü. Ayrıca raporda, BTC’deki volatilitenin, onun kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesini engellediği de iddia edildi. Raporda konuya ilişkin olarak şu ifadeler kullanıldı:

  “Bitcoin’in ilerlemesini engelleyen en önemli zorluk faktörü onun volatilitesidir. Sert düşüş ve yükseliş döngüleri, Bitcoin’in kurumsal şirketler tarafından benimsenmesini engelliyor ya da geciktiriyor.”

  JPMorgan: BTC’deki Düşüşler Daha Uzun Sürebilir

  JPMorgan analistleri, aynı raporda ayrıca Bitcoin’de Kasım ayından sonra görülen düşüşlere de değindi. Ekibe göre BTC’de bu süreçte görülen değer kayıpları, Mayıs 2021’de görülen yaklaşık %50 oranlı değer kayıplarından farklı bir konumda bulunuyor. Analistler, vadeli işlem piyasalarındaki açık pozisyonların ve borsalardaki rezervlerin ölçümlerinin dikkate alındığı durumda, Kasım ayından sonra görülen düşüşlerin daha uzun süreler devam edebileceğini ve daha fazla endişeye neden olabileceğini iddia etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle