INTER Coin Nedir? INTER Fan Token Hangi Borsada Var?

  Son dönemlerde dünya genelinde revaçta olan kripto para piyasası, barındırdığı farklı kulvarlardaki varlık ve projelerle yatırımcıların odağında yer almaya devam ediyor. Kripto para piyasalarında güçlü bir akımla yayılan fan (taraftar) token’lar da son günlerde dikkatleri çekerken, bu rehber yazımızda Inter Milan Fan Token (INTER) ya da kısaca INTER coin ile ilgili “Nedir, nereden ve nasıl alınır, hangi borsalarda var?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

  INTER Coin Nedir?

  INTER coin, İtalya Serie A takımlarından Internazionale Milan kulübünün resmi kripto para birimidir. INTER coin, Inter Milan’ın ya da Türkiye’de bilinen yaygın hali ile Inter’in resmi taraftar token’ıdır. Inter kulübünün Socios.com ve Chiliz (CHZ) arasında yaptığı anlaşma ile INTER coin, Socios.com aracılığıyla çıkarılmaktadır. Öte yandan INTER coin, ön satış dönemindeki 1 milyonluk token satışıyla dikkat çekmiştir.

  INTER Projesi ve Whitepaper

  INTER coin taraftar token’ının arkasında yer alan Socios.com ekibi, hepsi bir arada olan taraftar token uygulaması ile dünya çapında olan Inter kulübünün taraftarlarına, takımlarını daha önce hiç olmadığı kadar çok etkileme ve takımla taraftarların daha güçlü etkileşim kurması için bir platform hizmeti sağlamaktadır. Ekip, INTER coin’in herkes için olduğunu belirtirken, sloganında “Her nerede olursanız olun, sesiniz duyulur ve tutkunuz tanınır” ifadelerini kullanmaktadır.

  Spor ve eğlenceyi kripto para piyasasına entegre etme amacıyla piyasaya sürülmüş olan Inter Milan Fan Token (INTER), Chiliz (CHZ) üzerinden üretilmektedir. Proje, Inter taraftarlarının takımları üzerinde söz sahibi olabilmelerini amaçlamaktadır. Proje ile ilgili daha detaylı bilgilere, teknik makale ve Whitepaper bilgilerine https://fantoken.com/inter/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  INTER Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  INTER coin’in arkasında, diğer birçok taraftar token’ında da olduğu gibi Socios.com ekibi vardır. Socios.com, CHZ isimli kripto para birimini kullanan bir platformdur. Socios.com ile işbirliği kuran her spor kulübü, kendi taraftarlarına kulüp içi gelişmelerde oy kullanma ve söz hakkı tanır. Ayrıca kulüpler bu işbirlikleri ile taraftarlarına özel ayrıcalıklar, çeşitli hediyeler ve VIP deneyimler sunar.

  Socios.com ise 2018 yılında Chiliz’i (CHZ) piyasaya süren Fransız girişimci Alexander Dreyfus tarafından spor kulüpleri ile kripto paraları bir araya getirmek üzere kuruldu. İspanyolca “Ortaklar” anlamına gelen Socios, bir halka arz platformudur.

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  Taraftar token’ları, Socios.com’a göre süreleri asla dolmayacak olan dijital varlıklardır. Bu varlıklar, sadece ilgili token’ın resmi kulübünün takım içi kararlarında oy hakları, takıma ve takımla ilgili heyecanlandıran etkinliklere erişim imkanı sunar. Temelde standart bir taraftar token işlevi bulunan INTER coin, arkasında bulunan Inter Milan kulübünün takım içi kararlarında söz hakkı tanır. Ayrıca Inter Milan kulübünün sağladığı özel marka işbirlikleri ile INTER coin sahipleri zaman zaman farklı markalarda da ayrıcalıklara sahip olabilir.

  INTER Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Taraftar token’ları birbirlerinden ve genel olarak diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli yapıları, arkalarındaki bağlı oldukları resmi spor kulüpleridir. Futbol kulüplerinin daha baskın ve yaygın olduğu taraftar token’ları alanında yer alan INTER coin’i de diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özelliği, arkasında Inter Milan kulübünün olmasıdır. Bu yanıyla birlikte INTER coin’i benzersiz kılan özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Inter Milan taraftarlarına kulüple ilgili önemli konularda söz hakkı tanır,
  • INTER coin sahipleri kulübün düzenlediği özel etkinliklerden, NFT sektöründeki etkileşimlerden ve kulüple ilgili çeşitli ödüllerden ve VIP fırsatlarından yararlanabilir,
  • Arkasında Inter Milan gibi dünyanın en büyük futbol kulüplerinden biri olması, INTER coin’i taraftar token’ları arasında en çok araştırılan varlıklardan biri haline getirmiştir.
  • Ön satışlarda INTER coin satışı 1 milyona ulaşmıştır.

  INTER Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Yalnızca taraftar token’ları adına değil, genel olarak uzmanlar kripto para birimleri ve bu sektördeki dijital projeler hakkında değerlendirmelerde bulunurken, bu varlıklarla ilgili önemli detayları ele alır. Bu kapsamda uzmanlar, değerlendirmelerinde ilk olarak projenin ortaya çıkış amacına ve projenin arkasındaki ekibi değerlendirir. Bu noktada INTER coin’in arkasında Inter Milan kulübünün bulunuyor olması da proje adına potansiyel şekilde pozitif yorum ve beklentileri gündeme getiriyor. Inter Milan’ın dünya futbol arenasındaki konumu, bu noktada INTER coin’e bir avantaj sağlıyor.

  Bunun yanında, INTER coin’in avantajları şöyle sıralanabilir:

  • INTER coin sahipleri, Inter Milan kulübünün takım içi kararlarında söz sahibi olabilir,
  • INTER coin sahipleri, Inter Milan kulübü ile ilgili forma tasarımı ve renkleri, rozetler, takım otobüsü ve stadyum tasarımı gibi konularda oy kullanarak söz sahibi olabilir,
  • NFT sektöründe sunulan ayrıcalıklı etkinlikler ile INTER coin sahipleri farklı alanlarda kazanç getirebilecek deneyimler yaşayabilir,
  • Altyapısı sayesinde INTER coin ucuz maliyetli ve işlevsel bir varlık olarak avantaj sağlar.

  INTER coin’in dezavantajları ise şöyle sıralanabilir:

  • Diğer tüm taraftar token’larında olduğu gibi, INTER coin de bağlı olduğu spor kulübünün, yani Inter Milan’ın spor ve medya alanlarındaki başarılarına bağlı hareket eder. Bu durum, olası başarısızlıklarda sert düşüşleri tetikleyebilir.
  • Transfer dedikoduları varlık fiyatında spekülasyon oluşturabilir.
  • Yapısı gereği diğer kripto para birimleri gibi volatil haldedir.
  • Listelendiği kripto para borsa sayısı sınırlıdır.

  INTER Coin Hangi Borsalarda Var?

  INTER coin listeleyen borsalar şöyle:

  • FTX
  • Paribu
  • Chiliz

  INTER Coin Piyasa Bilgileri

  Coingecko verilerine göre INTER coin bugüne kadar en yüksek fiyatını 14,09 dolar seviyesinde gördü. Lansmanında FTO fiyatı 2 Euro olarak belirlenen INTER coin, ardından kısa sürede 8-9 dolar bandına dokundu. INTER coin’in toplamda 20 milyonluk, Bitcoin’e (BTC) çok benzer şekilde oldukça sınırlı bir arzı bulunuyor. Coingecko verilerine göre varlığında dolaşımdaki arzı ise 3,012 milyon seviyesinde bulunuyor. Mayıs 2022 itibariyle varlığın piyasa değeri ise 8,3 milyon doları aşıyor.

  INTER Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  INTER coin satın almak için şu adımlar izlenir:

  • 1. Adım: INTER coin listeleyen borsalara girin.
  • 2. Adım: Hesap açma işlemlerini tamamlayın.
  • 3. Adım: Hesap onayı sonarında alım-satım (işlem) sayfasına gidin.
  • 4. Adım: Borsanın onay verdiği işlem çiftlerinde alım yapın.
  • 5. Adım: INTER coin’lerinizi güvenli cüzdanlarda/hesaplarda saklayın.

  Özet Olarak

  İtalya Serie A takımlarından ve aynı zamanda dünyanın en iyi futbol kulüplerinden biri olan Inter Milan’ın resmi kripto para birimi olan INTER coin, Inter kulübü ile Socios.com’un gerçekleştirdiği anlaşma ile piyasaya sürüldü. Chiliz (CHZ) üzerinden piyasaya sürülen INTER coin, piyasaya ilk çıktığı dönemlerde elde ettiği hızlı yükselişlerle dikkatleri çekti. Son dönemlerde artan fan token ilgisi ile INTER coin de yeniden popülarite kazanmaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle