Kriptopara

BTC Teknik Analizi Nasıl Yapılır? En İyi Al Sat Taktikleri

  Bitcoin hala lider kripto para birimi olmayı başaran ve yüksek talepleri karşılayabilen bir varlık. Yatırımcılar Bitcoin ile işlem yapmayı tercih ederken, kazançlarını genişletmek için teknik analizin unsurlarını bilmek istiyorlar. Bu yazımızda BTC teknik analiz nasıl yapılır ve en iyi al sat taktikleri neler sorularına yanıt bulmaya çalışacak, bu yolla akıllarda daha somut detayların oluşmasını sağlayacağız. 

  BTC Teknik Analizi Nasıl Yapılır?

  BTC ve diğer kripto paraların teknik analizini yapmak için birçok faktörü incelemek gerekir. Kripto paranın piyasa arzındaki değişim, destek ve direnç noktaları, psikolojik fiyat seviyeleri incelenmelidir. Diğer yandan geçmişteki grafiklere bakılmalı ve günümüzde bunlara benzer oluşumların olup olmadığı araştırılmalıdır. Teknik analiz yapılırken dikkat edilmesi gereken tüm faktörleri ve tespitlerini ise yazımızın alt başlıklarından öğrenebilirsiniz. 

  En İyi Al Sat Taktikleri

  Kripto paralar ve Bitcoin için en iyi al sat taktikleri ancak teknik ve temel analiz ardından uygulanabilir. Örneğin temel analizin konusu olan güncel haber takibi ile iyi al-sat taktikleri geliştirmek mümkündür. Buna bir örnek vermek gerekirse Elon Musk’ın kırık bir kalp imajını sosyal medyada BTC’yi hedef alarak paylaştığı gün BTC fiyatları düşmüştür. Yani spekülatif bir hareket bir kripto para için yapılıyorsa fiyat düşmeden en iyi fiyattan satışa gitme fikri değerlendirilebilir.

  Diğer bir al-sat tekniği ise borsaların likidite düzeylerinin farklarından yararlanılarak yapılabilir. Borsaların her birinde likidite farklı olduğundan kripto para fiyatları arasında da minimal olsa da değişimler meydana gelebilir. Bu yüzden BTC daha uygun fiyatlı borsadan alınıp, saniyeler içinde fiyatının bir nebze yüksek olduğu alanda satılır. Bu sisteme arbitraj adını veriyoruz. 

  Arz ve Talep Takibi

  Bitcoin ve diğer kripto paralar için yapılan teknik analizin önemli kısımlarından biri arz ve talebi incelemektir. Eğer Bitcoin’e olan alım talepleri yükselirse, Bitcoin’in piyasadaki arzı düşer. Bir varlığın arzının azalması ise onun daha nadir hale gelmesini sağlar. Bildiğimiz gibi nadirleşen varlıklar ise değerlenir. Yani Bitcoin için alım taleplerinin yükseldiği noktada fiyat artışının da yaşanacağı bilinmelidir. 

  Tam tersi bir durumsa Bitcoin o gün satış baskıları ile uğraşıyorsa, arzı yükselir. Yüksek satışlarda meydana gelen arz artışı ise Bitcoin fiyatlarını geri çeker. Teknik analizde arz- talep ilişkisini inceleyerek varılan bu sonuçlar göz ardı edilmeden yatırım yapılmalıdır. 

  Direnç ve Destek Analizi

  Teknik analiz konusunda giren direnç ve destek noktaları, kripto para yatırımcıları için yatırım kararlarını belirlemeye yardımcı noktalardır. Genel bir açıklama ile Bitcoin bir yükseliş içindeyse ancak belirli bir fiyat noktasında daha üzün süre tutunuyorsa, burayı aşmakta zorlandığı anlaşılır. Bu nokta ise direnç alanı olarak tanımlanır. 

  Tam tersi durumda düşüş trendi içinde olan kripto para, belirli bir fiyat düzeyinin altına inmekte zorlanıyor ise bu nokta destek bölümüdür. Destek ve direnç arasındaki fiyatlarda geçişin çok daha rahat olacağını bilinerek yatırım yapılmalıdır.

  Teknik Analizde Psikolojik Noktalar

  Teknik analizdeki psikolojik noktalar tamamen yatırımcıların psikolojileri ile ilgilidir. Bir kripto para biriminin fiyatının dip ve rekor seviyeleri biliniyorsa psikolojik seviyelerde tahmin edilebilir. 

  Örneğin BTC, 60 bin dolarlık rekor bir fiyatı kayda almıştır. Bu durumda BTC eğer 58 bin dolarlık bir seviyeye çıkarsa, bu daha önceki 60 bin dolar seviyesi kayda geçebilir mi psikolojisini yatırımcı da oluşturur. Geniş bir yatırımcı kitlesinin ise bu düşünceye bağlı olarak satışa gitmek yerine bir süre daha bekleyecekleri tahmin edilebilir. 

  Teknik Analizde Tarihsel İnceleme

  Teknik analizde yapılan tarihsel incelemede aslında, geçmişte gündeme gelmiş olan bir senaryonun günümüzde gündeme gelme durumu araştırılır. Bu yüzden grafiklerin modelleri incelenir. Örneğin Bitcoin geride kalan senelerde bir grafik görüntüsü ardından rekor fiyata gitmişse ve bu grafik görünümü tekrara günümüzde oluşmuşsa, analistler benzer bir fiyat artışından söz ederler. Grafik modellerinin benzerlerini yakalamak ve gündemdeki detayları da ele alarak yatırım yönünü belirlemek önemlidir. 

  Sonuç

  Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce teknik ve temel analizin kurallarını kavramak son derece önemlidir. Çünkü arz-talep ve psikolojik fiyatlar hakkında edinilen bilgilere göre alınan bir yatırım pozisyonunun kar sağlama olasılığı daha yüksek olacaktır. Güncel fiyat takibi olmadan ve güncel kripto para haberleri takip edilmeden yapılan yatırımda zarar riskleri daha fazla olacaktır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle