Libra Coin nedir? Libra nasıl alınır?

  Libra Coin, bankacılık hizmetlerinden yararlanamayan birçok kişinin bu hizmeti Facebook hesabı üzerinden yapabilmesini sağlayan kripto para birimidir. kripto para birimidir. Diğer yandan özellikle bankacılık altyapısı konusunda zayıf olan ve gelişmekte olan ülkelerde, transfer işlemlerinde kolaylık sunarak avantajı gündeme getiren kripto para birimidir. Libra coin almak için ise şuanda kripto para borsalarından işlem yapılamaz. Libra satın almak için şu anda Libra Birliği’ne üye olunması gerekir veya özel Novi Cüzdan içinde satın alım yapılır. 

  Libra Coin Nedir?

  Libra coin, ABD merkezli bir şirket olan Facebook tarafından geliştirilen kripto para birimidir. Transfer işlemlerinde hızlı ve düşük maliyetli işlemleri sunmak ve sosyal medya içinde ürünlerin kripto para birimi ile satın alınabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. İşlem gördüğü kripto para borsalarından alım-satım işlemlerinde kullanılabilir.

  Libra, bankacılık hizmetlerinden yararlanamayanların benzer işlemleri Facebook üzerinden yapabilmelerine imkan sunar. Özellikle ödeme işlemlerinde hızlı ve ucuz transfer koşullarını sunar. Libra işlemleri BTC’de olduğu gibi Blockchain ağında kayıt edilir. BTC ile benzer yanlara sahip olan Libra Coin, başka kişiler tarafından geliştirilebilir. Bu işlem için kullanıcılar Facebook ile bağlantı sağlayarak kripto parayı geliştirmek istediklerini belirtirler. 

  Libra Kimin Parası, Hangi Ülkeye Ait?

  Libra herhangi bir kişinin parası değildir ve bir ülkeye ait değildir. Libra Coin, Amerika merkezli olan Facebook şirketi tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sunulmuştur. Ancak bir kripto para birimi olarak Blockchain ağında merkeziyetsiz olarak yer alır. Facebook Libra Coin ile ilgili geliştirme işlemlerini yürütürken, herhangi bir geleneksel banka gibi çalışarak tüm hakları elinde tutmaz. Herhangi bir ülkeye doğrudan bağlı olmayan Libra Coin, kullanıcılar tarafından Facebook’a bildirim yapılıp onay alma ardından geliştirilmesine katı da sağlanabilen bir kripto para birimidir.

  Libra Coin Ne Zaman Çıkıyor?

  Libra Coin hakkında Wallpaper 2020 senesinde Facebook tarafından yayındı. Diğer bir ifade ile Libra Blockchain ağı hakkında işlemler gerçekleştirildi. Ancak şuan için Libra Coin’in kripto para borsalarında alınıp-satılması mümkün değil. Merkeziyetsiz ödemelere imkan sunacak olan ve 1 Euro, dolar değerlerine sabitlenecek kullanılacak olan Libra Coin 2020’nin son çeyreğinde çıkarak, Calibra üzerinden işlem görmeye başladı. Kripto borsa piyasalarının tümünde kullanımı için henüz kesin bir bilgi bulunmamakta.  

  Facebook Libra Neyi Amaçlıyor?

  Facebook Libra’nın amacı geleneksel bankacılık işlemlerini gerçekleştiremeyen milyonlarca insana benzer işlemleri Facebook üzerinden yapabilme imkanı sunmaktır. Bu işlemlerin başında ise düşük maliyet ile zaman ve coğrafya kısıtlaması olmadan transfer yapmak gelir. Henüz bu işlem Facebook üzerinden yapılmasa da Facebook Libra saklamak ve almak için kullanılan Novi cüzdan ile transfer işlemleri rahatlıkla yapılır.

  Bu kapsamda amaç, bir Novi cüzdana sahip olan kişinin dünyanın başka bir ülkesinde yer alan Novi cüzdanlı kişiye saniyeler içinde kripto para birimi transferi yapabilmesini sağlamaktır. Bu işlem istenilen her saatte yapılabilirken, geleneksel bankacılık işlemlerinde ortaya çıkan yüksek transfer masraflarından kullanıcıları korur.

  Diğer bir amaç ise Facebook2a içsel bir değer vermektir. Yeni kripto para biriminin üretilmesi ve bunun Facebook ağına Blockchain ile kazandırılması, yen üyeleri bu alan çeker. Facebook bu yeni kripto para birimi ile kendi tercih edilirliğini de yükselmeyi amaçlar. Diğer yandan dolar ve Euro’nın yer aldığı bir fiyat paketinde sabit değeri tanımlama ile risksiz yatırım sunmak amaçlanmıştır. 1 Facebook Libra şuan 1 dolara eşittir.

  Facebook Libra Coin Nasıl Alınır?

  Facebook Libra Coin almak için android cep telefonuna Novi Cüzdan indirmek gerekir. Bunun için Libra Coin’e ait olan cüzdanı https://www.novi.com/ adresine giriş yapıp, "indir" seçeneğine tıklayarak, mobil ekrana almak gerekir.

  Daha sonra cüzdan içine girerek, otomatik şekilde açılan kayıt tablosuna kimlik ve iletişim bilgileri yazılıp, onay verilir. İşlem ardından bu cüzdana "para yatır" bölümü seçilip, bir banka hesabından dolar veya Euro transferi yapılır. İşlem ardından ise "satın alma" sekmesine girilerek Facebook Libra miktarı belirlenip, satın alma emrine onay verilir. Bu işlem ile alınan kripto para miktarı cüzdana yansır.

  Libra Coin’in Avantajı Ne?

  Libra Coin’in avantajları şu şekilde sıralanır:

  • Dolar değeri ile kripto para birimi satın alma,
  • Sabit 1 dolar fiyatından alım yaparak, alınan Libra’yi 7/24 transfer edebilme,
  • Özel ve genel şifreli kripto para cüzdanında Libra saklayabilme,
  • Cüzdana gelen bir Libra’yı hiç beklemeden cüzdan içinde ödeme yaparak kullanabilme, alışveriş yapabilme,
  • Geleneksel bankacılık uluslararası para transferlerinde talep edilen işlem ücretlerinin 10 kat daha düşük tutarlısı üzerinden kıtalar arası transfer yapma,
  • Verimli ticari işlemlerin kripto para birimi üzerinden yapılması,

  Bu avantajlar Libra Coin ile yapılan işlemlerde elde edilirler.

  Libra Coin Dezavantajları Ne?

  Libra Coin dezavantajı, kripto para borsalarının tümünde kullanılamamasıdır. Diğer kripto para birimlerinden daha geç ortaya çıkmış olması, daha çok yeni olması ve sadece kendine has cüzdanı üzerinden alınabilmesi sebebi ile geniş kripto para borsasında işlem yapma imkanı sunamaz.

  Diğer bir dezavantaj ise Libra, BTC yatırımcıları gibi kısa sürede yüksek kazanç elde etme amacı olan yatırımcı modeline hitap etmez. Bu kripto para birimi daha çok geleneksel bankacılık işlemlerinden yararlanamayan veya yararlanırken daha avantajlı koşulları deneyimlemek isteyen kişilere hitap eder. Yani Libra ile alım-satımda yüksek kar elde etme durumu söz konusu olmazken, stabilcoin modelinde bir uygulama üzerinden işlem yapılır.

  Negatif yanlarından diğeri tüm ulusal gerçek para karşılıkları ile satın alınamaması. Libra alımı için dolar veya Euro kullanımı yapılması gerekir. 1 dolar ile 1 Libra almak ve bu kripto para birimini tercih edilen cüzdanlara transfer etmek mümkündür. TL üzerinden alım işlemi bulunmaz. 

  Libra’yı Kimler Destekliyor?

  Libra’yı destekleyenler, VISA, Ebay, Spotify, Calibra, Uber, Vodafone gibi önemli markalardır. Bu destekteki amaç ise ödeme sistemlerinden Libra kullanımı gerçekleştirmektir. Örneğin Libra sahibi olan bir kişi cüzdanını kullanarak, Ebay’den herhangi bir ürün alımı yaparak online ödemede Libra ile işlem gerçekleştirebilir. Diğer yandan listede yer alan markalar Libra yatırımlarından yararlanırlar. VISA kartlardan Libra sana cüzdanına aktarılan dolar bakiyesi ile Libra satın alım işlemi yapılır. Bu adımlar ile ödeme ağını kuran bir ekosistem yaratılır.

  Libra bu bağlantıların tümünü ise güvenilir ve ölçeklendirilebilir ekosistemi ile kurar. Ekosistem’i geliştirmek ile sorumlu olan yer ise Bağımsız Libra Birliği olarak adlandırılır. Tercih eden herkes ise bu birliğe katılım sağlayabilir. Bunun için birliğin sunduğu şartları sağlamak gerekir. 

  Bağımsız Libra Birliğine Nasıl Katılım Yapılır?

  Bağımsız Libra Birliğe katılmak için https://www.diem.com/en-us/association/#benefits olarak belirlenen ve Facebook tarafından özel olarak Birliğe giriş adresi olarak yayınlanan alana giriş yapılır. Burada yer alan şartlar okunduktan sonra bir başvuru formu doldurularak katılım sağlanır. Birliğe katılım yapanlar Libra’yı geliştirme ve onu kullanarak ticari işlemler yapma hakkına sahip olurlar. Bu birlikte madencilikten çok daha farklı bir sistem bulunur. Kişi Libra üretmez sadece var olan Libra’nın daha iyi olması için yazılım üretir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle