Kripto Para

Facebook’un Diem’i, savaşı kaybetti!

  2019 yılında “Libra” olarak piyasaya çıkan, daha sonra regülatör baskılarından dolayı geri çekilen ve “Diem” halini alan Facebook projesi, artık tamamen kaldırılmaya hazırlanıyor. Diem’in, varlıklarını nakde çevirerek yatırımcılarına geri ödeme yapmaya başlayacağı bildirildi.

  Geçtiğimiz aylarda ismini “Meta” olarak değiştiren sosyal medya devi Facebook, 2019 yılında bir kripto para adımı atmıştı. Facebook’un “Libra” olarak piyasaya sürmeye hazırlandığı proje, daha sonra regülatörlerin yoğun baskısıyla karşı karşıya kalmıştı. Baskılar sonrasında “Diem” adını alarak yeni bir formatta piyasaya sürülmesi beklenen proje, artık tamamen rafa kalkıyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, ABD Kongresi’nde Diem’i bizzat savunmuştu. Ancak elde edilen bilgilere göre Diem, varlıklarını nakde çevirerek yatırımcılarına geri ödeme yapmaya hazırlanıyor.

  Projenin Sonu Geldi

  Diem’in kurucu ortağı David Marcus, hatırlanacağı üzere Kasım ayında projeyi terk etmişti. Ses getiren bu ayrılığın ardından Diem için tehlike çanlarının çalmaya başladığı da anlaşılmıştı. Bu ayrılık sonrasında artık Diem için beklenen son da geliyor. Libra projesinden sonra Diem’in ismini duyuramaması ve David Marcus’un projeden ayrılması, bu sonun habercisi olmuştu. Bloomberg’in haberine göre Diem artık yatırımcılarına geri ödeme yapmak istiyor ve bu hamlesi için bankalarla çeşitli görüşmeler gerçekleştiriyor.

  Diem Projesine Alıcı Çıkacak Mı?

  Haberde, Diem varlıklarının nakde çevrilmek ve geri ödeme yapmak için bankalarla görüşmeler yapıldığı belirtildi. Ancak bu görüşmelerde, Diem’in fikri mülkiyetinin nasıl nakde çevrileceği ve projede yer alan mühendislerin nasıl yeni işler bulacağı konusunda tartışmaların yer aldığı da belirtildi. Öte yandan söz konusu haberde Diem projesi için bir alıcı şirketin çıkıp çıkmayacağı konusunun da belirsiz olduğu ifade edildi. Projenin arkasında a16z, Uber, Coinbase ve Spotify gibi teknoloji şirketleri yer alıyordu. Ancak bu şirketlerin projeye yatırım yapıp yapmadıkları bilinmiyordu.

  Diem, Regülatörlere Karşı Savaşı Kaybetti

  Adını “Meta” olarak değiştirerek Metaverse evrenine göz kırpan Facebook’un, kendi iç sisteminde kullanılması için ortaya koyulmaya çalışılan ve Libra iken Diem olan projenin, ABD ve AB regülatörlerine karşı bu savaşı kaybettiği görülüyor. Bir dönem ABD Kongresi’ne bizzat çıkarak Diem’i savunmuş olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in, bu konu hakkında bir açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle