Kripto Para

Spot Ethereum ETF'i bekleyenlere SEC'den üzücü haber!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) spot Ethereum ETF’leri ile ilgili açıklama geldi. Piyasanın beklediği spot Ether ETF’lerine düzenleyici kurumun yeşil ışık yakmaması dikkat çekti.

  Kripto para sektörünün geleceğini şekillendirecek gelişmelerden biri olan spot Bitcoin (BTC) ETF’leri 10 Ocak tarihinde onaylanmıştı. Uzun zamandır beklenen bu gelişme sonrası gözler Ethereum borsa yatırım fonlarına çevrilmişti. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatında yükselişe neden olan bu beklentilerle ilgili yeni açıklamalar geldi.

  SEC Başkanı Gary Gensler, Ethereum ETF’i bekleyen ihraççı ve yatırımcıları üzecek açıklamayı yaptı. Dün basına röportaj veren Gensler, kripto paralara ayrı bir parantez açtı. BTC ETF’lerinden sonra sıradaki hamlenin Ether ETF’leri olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Gensler olumsuz konuştu.

  SEC Başkanı Gensler’den ETF Açıklaması

  Kripto paralara karşıt görüşleriyle bilinen SEC Başkanı Gary Gensler, Ethereum ETF’lerine kapıyı kapattı. Gensler konuyla ilgili açıklamasında “2 hafta önce de söylediğim gibi Bitcoin ETF’leriyle ilgili verdiğimiz karar, emtia olan ve bir menkul kıymet olmayan bu kripto para için geçerliydi. Bundan başka bir şey çıkarmaya gerek yok” ifadelerini kullandı.

  Spot BTC ETF başvurularını bir yıldan fazla bir süredir erteleyen ve onaylamamak için büyük çaba gösteren Gensler, spot BTC ETF’lerinin işlemlere açılmasını değerlendirdi. Gensler’e göre yatırımcılar bu ürünler sayesinde daha güvenilir bir ortamda yatırım yapabilecek.

  ETF’lerin artık tezgah üstü borsalar yerine hisse senedi borsalarında listelendiğini hatırlatan Gensler şunları söyledi: “11 adet ETF listelendi. Bu durum ortaya bir rekabet de çıkardı. Bu rekabet sayesinde, yatırımcılar çok daha ucuz komisyonlar üzerinden işlem yapabiliyorlar. Yatırımcıların lehine olan bir durum oldu.”

  Şirketler Menkul Kıymet Yasalarına Uymuyor

  Ripple (XRP) gibi kripto para şirketlerinin halihazırda devam eden davalarıyla ilgili konuşan Gensler, isim vermeden bazı eleştirilerde bulundu. Kripto paralara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların menkul kıymet konusunda daha iyi bilgilendirmeleri gerektiğini vurgulayan Gensler şunları söyledi: “Şirketler, yatırımcılara gerekli ve yeterli bilgi vermiyorlar. Çünkü bu token çıkaran şirketler, SEC kurallarına tâbi değiller.” Bilindiği üzere SEC, XRP’nin izinsiz menkul kıymet satışı yaptığını iddia ederek Ripple aleyhinde dava açmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle