Kripto Para

Kaçırılan milyonerin kripto para adresleri takibe alındı

  Norveçli milyoner Tom Hagen’in eşi Anne-Elisabeth Falkevik Hagen 2018’de kaçırıldı ve kendisinden hala haber alınamadı. Norveç Siber Suçlar Merkezi, söz konusu kaçırılma vakası için Monero (XMR) ve Dash (DASH) işlemlerini takip etmek üzere işlemlere başladı.

  31 Ekim 2018 tarihinde Norveç polisi, milyoner iş insanı Tom Hagen’in eşi Anne-Elisabeth Falkevik Hagen’in kaçırıldığını, kaçıran kişilerin de fidye olarak 9 milyon Euro değerinde Monero (XMR) talep ettiğini açıklamıştı. Ayrıca polisler açıklamada kaçırılan kadının hayatta olduğuna ya da kaçıranlar tarafından bir yerde alıkoyulduğuna dair ellerinde bir kanıt olmadığını da duyurmuştu. Ardından Nisan 2020’de Tom Hagen tutuklanmıştı. Norveçli iş insanı Tom Hagen, Norveç’in en zenginleri listesinde 172. sırada yer alıyor.

  2018’den bu yana haber alınamayan Hagen için Norveç Siber Suçlar Merkezi harekete geçti. Ekipler, Monero ve Dash (DASH) kripto paralarının işlemlerini takip etmek üzere çalışmalara başladı. Nisan 2020’de tutuklanan Tom Hagen, eşinin kaçırılması ile hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi. Ancak buna rağmen polisler olayla ilgili Tom Hagen’in, içinde kripto paraların da bulunduğu bir plan yapmış olma ihtimali üzerinde duruyor.

  Polis Avukatı Pedersen’in Açıklamaları

  Polis avukatı Richard Beck Pedersen, özellikle gizlilik odaklı kripto paraların bu gibi vakaların çözülmesinde işleri çok zorlaştırdığını ifade etti. Pedersen’in konuya ilişkin ifadeleri şöyle:

  “Şu an soruşturmada hangi seviyede olduğumuza ilişkin bir bilgi paylaşmak istemiyorum. Monero ve Dash akışlarını takip ediyoruz. Umarım bu araştırmanın sonucunda önemli bir sonuç elde edebiliriz. Suçlular bu gibi araçları kullanabilmek için kriptografi bilmek zorunda değiller.”

  İncelemelerine devam eden polis ekipleri, kaçırma planının önceden hazırlanmış olduğunu tespit etti. Ayrıca polisler, suçluların Haziran 2018 döneminde şifre korumalı olan bir elektronik dosyaya ulaştı. Polisler, elektronik dosyanın içeriğinde Bitcoin (BTC) ve Monero adreslerinin de bulunduğunu tespit etti.

  Fidye Mektubunu Tom Hagen’in Bıraktığı Şüphesi

  Anne-Elisabeth Falkevik Hagen’in kaçırıldığı evde, söz konusu dönemde 9 milyon Euro değerinde Monero talep edilen bir fidye mektubu bulunmuştu. Nisan 2020’de Tom Hagen tutuklanmıştı ve o tarihten bu yana Tom Hagen suçlamaları reddediyor. Ancak polisler, Tom Hagen’in kendi planını örtbas etmek için fidye mektubunu ortaya bir “yem” olarak bırakmış olabileceğinden şüpheleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle