Kripto Para

Rusya, kripto madencilerine vergi yüklemek istiyor!

  Çin’de gelen yasaklamaların ardından ülkedeki kripto para madencileri teker teker ülkeyi terk ederek başka ülkelere yerleşti. Madencilerin yeni adreslerinden biri de Rusya oldu. Rusya Enerji Bakanı Nikolai Shulginov, Rusya’daki kripto para madencilerine yönelik vergi ve elektrik faturalarını arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

  Çin, 2021 yılının Mayıs ayında kripto para madencilerine karşı adeta bir savaş başlattı. Ülkede kripto para madencilik operasyonlarını birer birer yasaklayan Çin, madencilerin ülkeden göç etmelerine neden oldu. Çin’deki yasaklamalar sonrası kripto para madencileri de ABD, Kazakistan ve Rusya gibi farklı ülkelere göç etti. Rusya Enerji Bakanı Nikolai Shulginov, artık kripto para madencilerinin uğrak duraklarından biri haline eğlen Rusya’da, madencilere yönelik vergileri ve elektrik faturalarını arttırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

  Rusya’da BTC Bilgi İşlem Gücü Göçler Sonrası 2 Katına Çıktı

  Rusya’nın yerel haber organlarından Tass’ın haberine göre Nikolai Shulginov, Rusya Enerji Haftası kapsamında verdiği demeçte, ülkedeki kripto para madencilerine yönelik vergi ve faturaları arttırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kripto para madencileri Çin anakarasından çekildikçe ABD ve Kazakistan’ın ardından Rusya, madencilerin en çok uğradığı ülkelerden biri konumuna geldi. Rusya’da Bitcoin (BTC) bilgi işlem gücü bu göçlerin ardından 2 katına yükseldi.

  Nikolai Shulginov’un Açıklamaları

  Gazetecilere verdiği demeçte Nikolai Shulginov “Güç kaynağının güvenilirliğini ve kalitesini korumak için, kripto para madencilerinin halk için bir fiyata elektrik tüketme olasılığını dışlamanın gerekli olduğuna inanıyoruz” sözlerini dile getirdi. Rusya Enerji Bakanı, ayrıca bakanlığın da bu konu üzerindeki çalışmalarına devam ettiğini de sözlerine ekledi.

  Kobzev ve Novak, Enerji Tüketim Faaliyetlerinin Yönetimi İçin Bir Araya Gelmişti

  Rusya’da daha önce Irkutsk bölgesi başkanı Igor Kobzev ile Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, madencilik faaliyetlerinin enerji tüketimlerindeki yönetim özelliklerini görüşmek üzere bir araya gelmişti. Kobzev ve Novak, söz konusu enerji tüketim faaliyetlerinin yönetimini belirlemek adına iletişim kurmuştu.

  Kobzev, Bölgesel Tarifeler Uygulanmasını Öneriyor

  Öte yandan Igor Kobzev, Rusya’da bölgesel düzeyde insanlar için enerji tarifelerinde ek farklılık gruplarının oluşturulabileceğini de düşündüğünü söyledi. Kobzev, bu noktada söz konusu bu uygulamanın, Kırım ve Sivastapol bölgelerindeki gibi olabileceğini de örnek olarak sundu. Kobzev ayrıca 2021 yılında bölgedeki enerji tüketiminin, kara madencileri faaliyetleri ile “çığ gibi” bir artışla geçen yılki miktarları %159 oranında aşabileceğini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle