Çin Merkez Bankası’ndan BTC hakkında olumlu açıklama

  Kripto para dünyasında önemli bir aktör olarak dikkat çeken Çin, Bitcoin (BTC) ve kripto paralara olumsuz bakıyordu. Çin Merkez Bankası’ndan bu tavrı değiştirecek ilk defa olumlu açıklamalar yapılması yatırımcıları heyecanlandırdı…

  Özellikle 2017 yılından bu yana kripto para birimlerine yönelik yasaklayıcı veya kısıtlayıcı adımlar atan Çin’de değişim rüzgarları başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında dalgalı bir seyir izlenirken, Çin Merkez Bankası yetkilisinden dikkat çekici kripto para açıklamaları geldi. 

  Kripto para yatırımcılarına her zaman korku yaşatan ve sektörün büyümesi önünde engel teşkil eden Çin Merkez Bankası, ilk defa kripto paralar hakkında olumlu konuştu. Hatırlanacağı üzere Çin’de kripto para birimlerinin ICO yapması ve yerli borsaların katılımları tamamen yasaklanmıştı. Bu yasakta henüz bir değişiklik yapılmamışken, kripto para piyasasında geleceğe dair olumlu açıklamalar yapılması dikkatlerden kaçmadı.

  Çin Merkez Bankası’ndan Yatırım Aracı İfadesi

  Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo, kripto para birimleri ve özellikle Bitcoin (BTC) hakkında ezber bozan açıklamalarda bulundu. Kripto para sektörünün yakından takip ettiği isimlerden biri olan Li Bo, kripto paraların alternatif varlık veya yatırım aracı olarak görülmesi gerektiğini söyledi

  Kripto para basınında geniş yankı bulan bu haber, Çin hükümetinin ilk defa kripto paralara değer biçtiğinin bir göstergesi olarak kabul edildi. Çinli kripto para yatırımcıları dışında sektör temsilcilerini de heyecanlandırmaya yeten bu olumlu açıklamaların Bitcoin fiyatına olumlu yansıyıp yansımayacağı ise merak konusu oldu.

  Özel Şirketlerin Stablecoin’leri Hedef Oldu

  Bu olumlu açıklamalara ek olarak başkan yardımcısının dikkat çektiği bir konu da stablecoin (sabit kripto paralar) oldu. Li Bo açıklamasında, özel firmalar tarafından piyasaya sürülen stablecoin’lerin Bitcoin’e kıyasla daha sert regülasyona tabi tutulması gerektiğini ifade etti. 

  Çin Merkez Bankası’nın eski Başkanı Zhou Xiaochuan, BTC ve kripto para birimleri hakkında sert ve yasaklayıcı ifadeler kullanıyordu. Dijital varlıkların gerçek ekonomi için kullanılması gerektiğini vurgularken kripto paraların bu statüde olmadığını söylemesi sektör açısından hayal kırıklığı yaratmıştı. Çin hükümetinde şimdi ibrenin tersine dönmeye başladığı düşünülüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle