Kripto Para

Facebook’un Diem projesinde kriz yaşanıyor

  Kripto para basınında yer alan son gelişmelere göre Visa ve Mastercard başta olmak üzere önemli finansal ortaklardan geri adım geldi. Facebook’un kripto para birimi Diem projesinin katılımcıları, bu kararı yeniden gözden geçirmeye başladı…

  Facebook tarafından geçen yıl tanıtılan ve eski adıyla Libra olarak bilinen Diem projesinde yeni bir kriz patlak verdi. Basında yer alan haberlere göre, Diem projesini mali açıdan destekleyen firmalar, düzenleyici incelemeyi çekmek istemedi. Facebook’un projeyi halka açık olarak destekleme taleplerini reddeden büyük firmalar bu desteği yeniden gözden geçirme kararı aldı. 

  Diem topluluğundan politika yöneticileri, geçtiğimiz günlerde toplantı gerçekleştirdi. PayPal Holdings Inc ve Stripe Inc şirketlerinin de Diem projesine resmi olarak imza atma konusunda tereddüt yaşadığı öğrenildi. Bu gelişmelerin ardından Facebook’un dünya çapında gündeme gelen düzenleyici sıkıntılarını ortadan kaldırmak için Diem’in lansmanını iptal edebilir.

  Küresel Düzenleyicilerden Tepki Çekti

  Facebook, kendi kripto para birimi Diem projesini yönetmek için kurulan Diem Derneği’nin diğer ürünleri ile ortaklaşa hareket ederek Haziran 2020’de Diem’i piyasaya sürecekti. Fakat kripto para birimini ana akım haline getirmeye çalışan ABD teknoloji devi, Fransa ve Almanya’nın tepkisiyle karşılaştı.

  Avrupa’nın önde gelen ülkeleri, eski ismi Libra olan Diem projesinin Avrupa’da faaliyet göstermesini engelleme sözü verdi. Bunun ardından Facebook’un kripto para birimi küresel olarak düzenleyici ve siyasi şüphecilikle karşılandı. 

  Diem Planları İptal Mi Oluyor?

  Visa ve Mastercard başta olmak üzere projeyi destekleyeceğini duyuran 12 önemli finansal ortak, Diem projesine katılım kararını yeniden gözden geçirecek. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu gelişme hakkında konuşan Facebook’tan David Marcus şu açıklamayı yaptı:

  “Diem’in dijital para birimlerinin değeriyle ilgili konuşmaları ön plana çıkararak gündeme getirdiği meşru endişeler üzerinde çok sakin ve emin bir şekilde çalıştığımızı söyleyebilirim.” Basında yer alan bu haberlerin ardından tarafların nasıl bir yön çizeceği merak konusu oldu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle