Kriptopara

Kripto Para Nedir? Nasıl Kazanılır?

  Kripto para piyasasında yatırım yapacak kullanıcıların ilk olarak kripto para kavramının ne olduğunu tam olarak anlamaları gerekiyor. Bunu öğrenmek için ise aslında kriptolojinin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bu yazımızda aslı şifreleme bilimi anlamına gelen kriptoloji temelli kripto paraların ne olduklarını, nasıl kazanıldıklarını, nasıl alındıklarını, avantajlarını, dezavantajlarının neler olduğunu açıklamaya çalışacağız. 

  Kripto Para Nedir?

  Kripto para, dijital bilgi olarak var olan şifrelenmiş bir tür kriptografik para biçimidir. Kripto para birimi herhangi bir devletten veya bankadan bağımsızdır. Merkeziyetsiz Blockchain’de çalışır. Kripto para, üretiminde, varlıklar arası sermaye yaratımında, takas ve alım satımda gelişmiş matematik kullanılan bir sistemdir.

  Kripto paralar, bir değişim işlemini yani takası yapmak, merkeziyetsiz ağda kanıt tutmak için tasarlanmış olan dijital formlu simgelerdir. Kripto para borsalarında işleme girmek için kullanılan kripto paraların bazıları, merkeziyetsiz finansal işlemler için de kullanılırlar. Bu açıdan kripto para yeni bankacılık sistemini dizayn eden bir sistemin adıdır.

  Nasıl Kazanılır?

  Kripto para kazanmak için üç farklı yöntem bulunur:

  • İlk yöntemde kripto para borsalarında hesap açılışı yapılmalı ve tercih edilen kripto para biriminin alım satımı yapılabilir. 
  • İkinci yöntemde ise kazanılmak istenilen kripto paranın madenciliği yani üretimi yapılabilir. 
  • Son olarak her bir alım-satım işlemi başına ödül dağıtan yeni nesil kripto para birimlerine yatırım tercih edilerek coin kazanmak mümkündür.

  Madencilik üzerinden kripto para kazanılacaksa bilinmesi gereken birkaç detay daha vardır. Kripto para birimlerinin madencilik tipleri değişim gösterir. Örneğin BTC madenciliği ile kazanç için asıc minner ile donatılmış cihazlar üzerinden üretim yapılmalıdır. Proof of Stake algoritmasını benimseyen kripto paralar ise çevrimiçi cüzdanda coin kilitleme yani staking ile kazanılır. Bir kısım bulut madenciliği ile kazanç sunan kripto paraların üretimi ise asic mimmer ile donatılan sunucuları kiralayarak yapılır. Bu farklı yöntemler ile kripto para kazanılır.

  Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

  Kripto para satın almak için kripto paraların işlem gördüğü kripto para borsalarından hesap açılışı yapmak gerekir. Hesap açılışlarında borsalara göre değişen KYC yani kimlik tanımlama işlemleri tamamlanmalıdır. Seçilen kripto para birimi hangi borsada işleme giriyorsa, o borsadan hesap açılmalı ve hesaba belirli miktarda para yatırılmalıdır. 

  Bu aşama ardından borsalarda açıkça sunulan ve kripto para paritelerinin yer aldığı satın alma işlem sayfaları üzerinden, güncel fiyatlar görüntülenerek, alım emirleri verilebilir. Alınan kripto para birimleri ise borsa hesabının sanal cüzdanında görüntülenir. 

  Güvenilir mi?

  Kripto paralar gerekli siber güvenlik önlemleri alındığı sürece güvenlidir. Ödeme sistemlerinde veya yatırımda güveni sarsan en büyük risk aynı paranın iki kez harcanmasıdır. Bunu önlemek için geleneksel finansta aracılar yani bankalar çalışırlar. Ancak tüm varlıkların aynı metot ile tek kaynaktan yönetimi aslında güveni daha fazla azaltabilir. 

  Merkeziyetsiz diğer bir ifade ile dağıtık ağda ise sistemdeki birçok parçadan onay alınır. Tek bir elden değil pek çok madenci üzerinden işlem onayları gelir. Bu kapsamda her bir birimin iş yükü dağılımı daha avantajlı olacağından riskler ve karmaşa azalır. 

  Diğer yandan merkeziyetsiz ağ, zorlukla kırılabilecek uçtan uca şifreli bir ağdır. Bahsettiğimiz madenciler diğer bir ifade ile dünyaya yayılmış birçok nod ise kontrol sağlar. Bir kişinin sistemde zarar verebilmesi için milyonlarda nod’la uğraşması ve kötü niyetli yazılımlar ile sistemi çökertmesi ise neredeyse imkansızdır.

  Avantajları Neler?

  Kripto para birimleri pek çok avantaj sunar. Bunlardan en çok dikkat çekenler:

  • Düşük maliyetler ve sınır ötesine transfer: Örneğin bir kripto para birimi donanım cüzdanlarda, çevrimdışı şekilde saklanabilir. Bu kapsamda sözü edilen saldırı risklerine de maruz kalmaz. Aynı cüzdan ile sınır ötesindeki veya yakındaki başka bir kripto para cüzdanına transfer edilebilir. Bu işlem ise geleneksel bankacılık hizmetleri ile transfer yapılırken açığa çıkan yüksek işlem masraflarını içermez. Hem uygundur hem de yurtdışına transferde dakikalık işlem söz konusudur. Bu yüzden artık bir çok kurumsal şirket, ortaklarına ödemeleri kripto para ile yapmaya başlamıştır.
  • Kısa vadede yüksek kazanç şansı: Kripto para piyasasındaki volatilite riskli olsa dahi doğru kararlar ve dikkatli yatırımcılar bunu fırsata çevirerek, kar elde etme şanslarını yükseltebilirler. 
  • Pasif gelir elde etme: Merkeziyetsiz finansal işlemlerde kullanılan DeFi altcoinleri ile ağdaki kullanıcılara kredi vermek ve faiz kazancını geri ödemede elde etmek mümkündür. Diğer yandan staking üzerinden, alım-satım yapmadan coin kazanılır.
  • Servet saklama aracı: Kripto paralar, altın gibi zor taşınan ve saklanan varlıkların aksine kolaylıkla bir flash bellekte yada kayıt üzerinde saklanabilecek varlıklardır.

  Dezavantajları Neler?

  Kripto paraların ortak ve temel 2 dezavantajı bulunur. 

  • Fiyat oynaklığı: Kripto paralar piyasa volatilitesine bağlı olarak oynak fiyatları tabloya alırlar. Her an fiyatları gündeme ve piyasaya göre değişebilir. Bu yüzden anlık fiyat kontrolü yapılmadan alım-satım kararı verilirse, zarar etme olasılığı yükselir. Mutlaka son fiyatlar kontrol edilerek yatırım kararları alınmalıdır.
  • Saldırı riski: Kripto para birimler bir kripto para borsası hesabına bağlanan sanal cüzdanda saklanıyorsa, borsada bir saldırı oluşması halinde bakiye risk altına girebilir. Ancak bunu önlemek için soğuk cüzdanlarda yani donanım cüzdanlarda kripto para saklamak tercih edilir. 

  Sonuç: Kripto Paralar Geleceğin Teknolojisi

  Kripto para birimleri, tamamen merkeziyetsiz ağda çalışan varlıklardır. Kriptografik evrende merkeziyetsiz yatırımlarda ve finansal işlemlerde kullanılırlar. Kripto para borsalarından alınabilen kripto paralar, uçtan uca şifreli ağda güvenli işlem imkanı sunarlar. Onları kazanmak için ise madencilik yapmak veya alım satım yapmak gerekiyor. Çoğu teknoloji yazarı ve ekonomistin tabiri ile kripto paralar geleceğin teknolojisidir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle