SEC Başkanı Gensler Bitcoin'in emtia olduğunu kabul etti!

  Bir süredir tartışılan ve yatırımcılarla birlikte kripto uzmanlarının ısrar ettiği Bitcoin’in emtia statüsü sonunda yetkili bir ağız tarafından kabul gördü! ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, sonunda BTC’nin bir emtia olduğunu kabul ederek önemli bir devrime start verdi!

  Bitcoin (BTC) statüsü ile ilgili tartışmalar sürerken bugün gelen önemli bir kabul sektörü sevindirdi! ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’den gelen açıklama ile kripto endüstrisi heyecanlandırdı. Başkan Gensler BTC’yi değerlendirirken, “Yüksek spekülatif sınıfa ait bir emtia” tanımlamasını kullandı.

  "Bitcoin ve Bazı Altcoin’ler Açıkça Bir Emtiadır"

  Geçtiğimiz Pazartesi günü CNBC’de yayınlanan Mad Money sunucusu Jim Cramer’e röportaj veren SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin başta olmak üzere kripto piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kriptoların yüksek spekülatif bir varlık olduğuna değinen Gensler, “Bitcoin ve Bitcoin gibi bazı coin’ler açıkça emtiadır” ifadelerini kullanarak BTC statüsü ile ilgili tartışmalara nokta koydu.

  Gensler tezinde ise insanların kriptolara ve Bitcoin’e yatırım yapma sebeplerine dayandırdı. Pek çok menkul kıymette olduğu gibi insanların yalnızca getiri amacı ile BTC ve kripto taşıdıklarını ifade eden Gensler, diğer coin’lerin hangileri olduğuna yönelik herhangi bir açıklamada bulunmadı.

  Emtia Statüsünü Kabul Eden İkinci Komisyon Başkanı Oldu!

  SEC Başkanı Gensler, tıpkı Vadeli Emtia Ticaret Komisyonu Başkanı Rostin Benham gibi BTC’nin bir emtia olduğunu düşünüyor. Benham ise Gensler’den farklı olarak Ethereum’u da bu statüye koyuyor.

  Dijital varlık yöneticisi Eric Weiss ise bir önceki gün attığı tweet’te Gensler’in bunu kabul eden ikinci komisyon başkanı olduğunu vurguladı. Weiss, “Gensler, Bitcoin’in bir emtia olduğunu beyan eden ikinci komisyon Başkanı, art arda beyan edilen bu fikirler Bitcoin’in statü değişimini imkansız kılıyor, bu durum gerçekten çok anlamlı.” ifadeleri ile durum değerlendirmesinde bulundu.

  Kripto Düzenleme Çalışmaları Ne Durumda?

  SEC Başkanı Gary Gensler, BTC’yi emtia olarak değerlendirmenin ardından kripto düzenlemeleri hakkında da Jim Cramer’e konuştu. Gensler, “ABD’de SEC ve CFTC gibi komisyonlar yatırımcıyı piyasadaki olası manipülasyonlardan ve dolandırıcılıktan korumak için var” ifadelerini kullandı. Gensler bu ifade ile birlikte pek çok kripto para biriminin henüz regülasyon için hazır olmadığı yorumunda bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle