7 Adımda Airdrop Nedir, Ne İşe Yarar?

  Kripto para sektöründe sıkça aratılan, bazen büyük fırsatlar sunabilen Airdrop kampanyaları ile ilgili temel bilgileri sizler için derledik. Erken dönemde coin alımı için avantajlı bir seçenek olan Airdrop tam olarak nedir, ne işe yarar, avantajları, dezavantajları neler, nasıl katılım sağlanır sorularına yanıt vermeye çalışacağız. 

  Airdrop Nedir?

  Airdrop, kripto para sahibi olan yatırımcılara, yeni üretilen kripto paraların ödüllendirme amacıyla dağıtılması anlamına gelir. Airdrop diğer bir ifade ile piyasaya yeni çıkacak bir kripto para projesinin kendini daha iyi tanıtabilmek adına gerçekleştirdiği dağıtım işlemidir. Havadan para gibi düşünülebilecek Airdrop’lar karşılıksız dağıtımı yapılan kripto para kampanyalarına verilen genel bir isimdir. Burada promosyon uygulaması üzerinden aslında bir reklam yapıldığını da belirtebiliriz. 

  Ne İşe Yarar, Amacı Nedir?

  Airdrop kampanyalarının iki farklı amacı vardır. Yatırımcıların Airdrop’a katılım amaçları ilerde değer kazanabilecek altcoinleri önceden ücretsiz şekilde edinebilmektir. Promosyon dağıtımdan hiçbir ücret ödemeden alınan altcoinler eğer belirli vade de değerlenirlerse, yatırımcı kara geçme amacına ulaşır. Dağıtıma rağmen yeni kripto para biriminin ilgi görememesi gibi bir ihtimali söz konusudur. Ancak dağıtım ardından benimsenen kripto para birimleri ise, çıkışlarından kısa vade sonra değerlenebilirler.

  Kripto para geliştiricilerinin Airdrop oluşturma amaçları ise kripto paranın niteliklerini geniş bir yatırımcı kitlesine gösterebilmektir. Eğer dağıtım yapılırsa, kripto para borsalarda listelendiği an kullanıcılar onunla işlem yapmaya başlarlar. Bu kapsamda eğer altcoin’in yi nitelikleri varsa ondan daha fazla alma yoluna gidebilirler. Bu şansı değerlendirmek amacıyla Airdrop yapılması tercih edilir. 

  Airdrop Nasıl Çalışır?

  Airdrop kampanyalarının çalışmasında kripto para borsaları ve cüzdan servisi sağlayıcıları etkilidir. Diğer etkili nokta ise geliştiricilerdir. Geliştiriciler Airdrop hakkında karar aldıklarında kripto para borsaları ve cüzdan sağlayıcı alanlar buna olumlu bakarsa Airdrop gerçekleşir.

  Blok zincir tabanlı olan tüm bu hizmetler müşterilerini yani kullanıcı üyelerini dönemsel olarak ödül vermek isterler. İşte bu kapsamda Airdrop sistemi çalışır. Sadık müşteriler bir ücret ödememelerine rağmen yeni kripto para birimi ile ödüllendirilirler. Önceden açıklanan Airdroplara kayıt yaptırmak mümkündür.

  Airdrop Nasıl Alınır?

  Airdrop kampanyaları ile yeni çıkan altcoinleri almak için duyuruları takip etmek gerekir. Binance borsası ve diğer birçok borsa bu işlemi dönemsel olarak gerçekleştiriyor. Kişi hesabının bulunduğu borsanın duyurular alanını sık takip ettiğinde, Airdrop ile ilgili tarihleri görüntüler. Eğer bir etkinlik oluşmuşa buna giriş yaparak katılım sağlar. Eğer borsanın sağdık müşterileri arasında ise veya kura sisteminde kullanıcı adı çıkarsa, coin dağıtımından yararlanır. Airdrop sürecinin bitiş tarihinde cüzdanında ücretsiz aldığı coinleri görüntüler. 

  Airdrop İle Kazanç Sağlanabilir mi?

  Airdrop ile kazanç sağlamak mümkündür. Ancak bunun için belirli koşulların oluşması gerekir. Yeni çıkan ve ücretsiz şekilde edinilen altcoinler değer kazanırsa, dağıtımdan yararlanan yatırımcı da kara geçecektir. Eğer dağıtımda alınan bir altcoin kısa süre içinde kripto para piyasasında benimsenmez ve fiyat erimesi yaşarsa burada kara geçiş söz konusu olmayacaktır.

  Avantajları Neler?

  • Airdrop’un en temel avantajı melek yatırımcı adı verilen kitleyi yaratmasıdır. Melek yatırımcılar ilerde değerlenebilecek altcoinleri göre ve bunları erken dönemde alan kişilerdir. Günümüzde ünlü traderlara baktığımızda onların ilk dönem BTC alıcıları olduklarını görüyoruz. 
  • Airdrop’un diğer bir avantajı ise ileride değer kazanma ihtimali olan yüksek teknolojili yeni nesil altcoileri, bir fiat para ödemesi almadan yapabilmektir. Kura sistemlerinde adı çıkan yatırımcılar bu imkandan faydalanırlar. 
  • Son avantaja bakacak olursak AirDrop işleminin sürekliliğini görüyoruz. Yani bu işlem bir kez yapılan ve ardından biten bir işlem değildir. Borsalar takip edilirse, seri biçimde piyasaya çıkan altcoinler için periyodik olarak yapılan dağıtımlara katılım sağlanabilir. 

  Dezavantajları Neler?

  Airdrop’un dezavantajı belirsizliği yüksek bir işlem olmasıdır. Çünkü henüz kripto para piyasasına yeni girecek olan bir varlık için bakiyede yer ayrılması gerekir. Diğer yandan kripto para biriminin çıkışı ardından kısa vadede yüksek değer kazanma ve ardından fiyat erimesi yaşama şansı da bulunur. Bu gibi bir durumda ilk fiyat yükselişinde geniş bir alıma yönelen yatırımcılar, kısa vade ardından zarar edebilirler. Dikkatli işlemlerin yapılmasında fayda vardır. 

  Sonuç

  Bu yazımızda Airdrop kampanyalarından ve çalışma şekillerinden söz ettik. Birçok melek yatırımcı Airdrop sürecinden yararlanırken, airdrop’tan yararlanmak isteyen yeni yatırımcılar da kripto paraya dahil olabilir. Bu şekilde kampanya sayesinde ilgili kripto varlığının da değeri artar. Periyodik olarak süren bu fırsatları değerlendirmek isteyenler ise borsalar üzerinden takip yaparak sürece dahil olabilirler.

  Vaktiyle efsane airdrop kampanyaları yapılmış olsa da, birçok kampanyanın çöpten ibaret olduğunu söylemek de gerekiyor. Bu kullanıcılar için çoğu zaman sadece emek israfına dönüştürüyor işi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle