Kriptopara

En Güvenilir 15 Kripto Para Borsası 2022 (GÜNCEL LİSTE)

  Kripto para yatırımcıları için doğru zamanda BTC yada altcoin yatırımı yapmak kadar, güvenilir kripto para borsalarını keşfetmek çok önemlidir. Zira atılabilecek yanlış adımlar, ciddi maddi kayıplar yaşamanıza neden olabilir. Biz de bu yazımızda sizler için en güvenilir kripto para borsaları adlı bir yazı hazırladık. 

  Dev Hacimli, En Güvenilir Kripto Para Borsaları

  Dünya'nın dev hacme sahip en güvenilir kripto para borsaları, Binance, Coinbase Pro, Bitfinex, Bitstamp, Kraken gibi kripto para borsalarıdır. Her biri üyeleri için farklı avantajları sunarken, BTC ile alım-satım ve takas işlemlerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlarlar. Bu yazımızda güvenilir işlem hacmi, likidite ve güvenilirliklerine göre 2022 yılında tercih edilen kripto para borsalarını sizler için derledik. 

  • Binance

  Binance, kripto para borsaları arasında en geniş hacme sahiptir. Binance kripto para borsası BTC alım-satım ve takas işlemlerinin yapılabilmesi imkan sunarken, yüzlerce farklı coin birimi ile de aynı anda yatırım yapabilmeye imkan tanır. Alın satım listelerinden çok sayıda altcoin’e yer veren kripto para borsası, üyelerine sunduğu sanal cüzdan ile BTC’leri çevrimiçi şekilde saklamaya olanak sunar.

  Günlük bazda ziyaretçi sayısı 28 milyon rakamını aşan güvenilir kripto para borsası, sunduğu mobil uygulama ile akıllı telefonlar üzerinden kripto para alım-satım emirlerini her ana varabilme avantajını sağlar. Binance kripto para borsası platformunun ana sayfasında sunduğu ‘’kayıt ol’’ sekmesinden ise kısa süre içinde kripto para borsası hesabını açmak mümkündür. 

  Binance, sıklıkla bakım geçirmeme, üyelere kripto para yatırımında çekilişler ile bonus sunma, kredi kartı ile sanal cüzdana para transferi, Türkçe dil desteği, düşük komisyon, emirleri kısa sürede tanımlama, vadeli işlem yapabilme gibi avantajları sunar. 

  • Coinbase Pro

  Coinbase Pro, ABD merkezli olan ve en prestijli kripto para borsaları arasında yer alan, BTC alım-satımında tercih edilen platformdur. Dünya geneli ele alındığında 5 milyon rakamı yakın değerde üyeye sahip olan Coinbase, günlük işlem hacmi 2 milyar dolar rakamının üzerine çıkan bir kripto para borsasıdır.

  Özellikle platformunun arayüzünde sunduğu anlaşılır ve sade tasarım ile yatırımcılarının alım-satım emirlerini daha rahat şekilde verebilmelerine imkan tanır. Rakipleri ile karşılaştırıldığında BTC ve diğer kripto para birimleri ile alım-satım işleminde düşük masraf açığa çıkarması ile öndedir. Mobil uygulaması sayesinden akıllı telefona indirilebilir ve Türkçe dil desteği ile uygulama içinden kripto para alımı mümkün kılar.

  Coinbase Pro, kripto para borsası hesabına kredi kartından para yatırma, alım-satım emirlerinin hızlı şekilde gerçekleştirilmesi, Türkçe dil desteğinden yararlanma, BTC’yi diğer kripto para birimleri ile takas etme avantajlarını kazandırır.

  • FTX

  Antigua ve Barbuda’da kurulan ve merkezi Bahama’da bulunan FTX, 1 milyondan fazla kullanıcı için hızlı kripto para işlemi yapılmasını sağlamaktadır. ABD’de ikamet eden kullanıcılarına ise FTX US ile hizmet veren bir kripto para borsasıdır. 

  • Kraken

  2011 yılında kurulan ve piyasalarda işlem hacmiyle ilk sıralarda yer alan Kraken, ABD merkezli bir kripto para borsasıdır. Fiat para ve kripto para birimleri arasında ticaret sağlar. USD, EUR, GBP vb. ile işlem yapılabilir. 

  • KuCoin

  Hong Kong’da 2017 yılında kurulan bir kripto para borsası olan KuCoin, ‘’Halkın Borsası’’ sloganı ile iyi bir çıkış yakaladı. Kısa zamanda birçok kripto varlığı listeleyen ve işlem olanağı tanıyan borsa, dünyanın en büyükleri arasında yerini almıştır. 

  • Huobi Global 

  Çin merkezli kripto para borsası olan Huobi Global, 2017 yılında Çin’in kararı sonrasında ülkeden ayrılmak zorunda kalmıştır. CoinMarketCap 2022 verilerine göre işlem hacmine göre en dünyanın en büyük ilk 10 borsası arasında yer almaktadır. 

  • Bybit

  Düşük işlem ücreti, şeffaf fiyatlandırma ve güçlü ticaret motoru ile Bybit piyasanın en iyi borsalarından biri olmayı başarmıştır. 2 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. Küresel düzeyde rakiplerine karşı işlem hacmi ve değeriyle iyi bir sıralama elde etmiştir. 

  • Bitfinex 

  Merkezi Hong Kong’da olmasına rağmen Britanya’nın Virjin Adaları’na kayıtlı Bitfinex, iyi bir sıralama elde etmesine rağmen piyasalarda negatif bir görünüme sahiptir. Birkaç farklı olayla kullanıcılarının parasının çalınması imajını kötü zedelemiştir. Son dönemde ise işlem hacmiyle bu kötü imajını toparlamıştır.

  • Gate.io

  2013 yılında Çin merkezli kurulan bir kripto borsasıdır. 2017 yılında yaptığı yenilikler ile güçlü bir görünüm elde etmiştir. 180’den fazla kripto para çifti üzerinden işlem yapmaya olanak sağlayan Gate.io, işlem hacmiyle de dikkat çekmektedir. 

  • Crypto.com Exchange

  Crypto.com Singapur merkezli bir kripto para borsasıdır. 10 milyon kullanıcısı ve 3 binden fazla çalışanı ile piyasada güçlü bir konumdadır. Birçok kripto para birimi ile yatırımcıların işlem yapmasına olanak sağlar. 

  • Gemini

  Dijital varlık alım, satım ve saklanmasına olanak tanıyan Gemini, kripto para borsaları arasında önemli bir yere sahiptir. Güvenli altyapısı ile bu varlıkların saklanmasını da sağlar. Birçok kripto varlığa ev sahipliği yapmaktadır. 

  • bitFlyer

  bitFlyer, Tokyo merkezli ve 2.5 milyon kullanıcı ile en büyük kripto para borsalarından biridir. Şirket aynı zamanda kripto para ile ilgili teknolojiler geliştirmektedir. Piyasa değeriyle ve işlem hacmiyle 2014 yılından itibaren konumunu iyileştirmektedir. 

  • Bitstamp

  Bitstamp, Lüksemburg merkezli kripto para borsasıdır. Fiat para birimi, BTC ve diğer birçok dijital varlık arasında ticarete olanak tanıt. USD, EUR, GBP gibi işlem çiftleri üzerinden işlem olanağı tanımaktadır. Rakipleri arasında sıralamasını her geçen gün iyileştirmektedir. 

  • Coincheck

  Japonya merkezli Coincheck, Koichiro Wada ve Yuseke Otsuka tarafından kurulmuştur. Japon Bitcoin cüzdan hizmeti de sunmaktadır. Ayrıca BTC, ETH ve fiat para birimleri arasında değişime olanak tanımaktadır. 

  • Bithumb

  Bithumb, Güney Kore merkezli güçlü bir kripto para borsasıdır. 2014 yılında kurulan Bithumb, 8 milyon kayıtlı kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. Mevcut kümülatif işlem hacmi 1 trilyon doların üzerinde olan en büyük borsalardan biridir. 

  Sonuç Olarak

  Bugüne kadar, Bitcoin’in alım satımı ile başlayan kripto para takas tarihinde yüzlerce Bitcoin borsası açılmıştır. Bu borsalar, içerisinde kullanıcılar kendi ihtiyaçlarına en uygun olan borsayı seçmeliler. Ayrıca borsa seçerken en önemli kurallardan birisi de yüksek işlem hacimli, fazla kullanıcıya sahip borsaları tercih etmektir.

  Bu yazımızda sizin için bilinen en güvenilir kripto para borsalarını sıralamış olduk. Binance, Coinbase, FTX, Kraken ve KuCoin 2022 yılında dünyanın önde gelen ilk 5 borsası arasında en dikkat çekenleri olmuştur. İşlem hacmi ve güvenilirliğine göre yatırımcıların bu borsaları rahatlıkla tercih etmeleri mümkündür.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle