Kriptopara

En İyi 10 Blockchain Tabanlı Oyun Platformu

  İşte En İyi Blockchain Tabanlı Oyun Platformları

  Geride bıraktığımız yılla birlikte popülerlikleri artan blockchain oyunları, yeni yılda da milyonlarca oyuncuyu bir araya getiriyor. Sürükleyici ve rekabete dayalı bir oyun deneyimi yanında oyna-kazan mekanizması yardımı ile kazanç elde edilebilen blockchain oyunları, insanlığın geleceğinde var olmaya devam edeceğini sürdürüyor. Geliştirilen oyunlardan bazıları var ki çoktan rakiplerinden ayrılmayı başardı. Biz de sizler için rehber yazımızda en iyi 10 blockchain tabanlı oyun platformunu derledik.

  Axie Infinity

  Pokemon ve Tamagotchi gibi popüler anime ve oyunlardan ilham alınarak geliştirilen Axie Infinty, blockchain temelli savaş ve ticaret oyunudur. Axies adı verilen sevimli canavarların üretildiği, geliştirildiği ve savaşıldığı bu metaverse oyunu, kripto para borsalarında listelenen AXS ve SLP Coin olmak üzere yerel para birimlerine sahiptir.

  Her Axie’nin NFT ile temsil edildiği Axie Infinty oyunu, en değerli NFT koleksiyonuna sahip olması ile öne çıkmıştı. Ethereum blockchain’inden destek alan bu aksiyon oyununun tokenleri’ne Binance ve Gate.io gibi büyük borsalardan ulaşabilirsiniz.

  MOBOX

  MOBOX, DeFi’yi Gaming NFT ile birleştiren bir oyun ekosistemidir. Binance, Gate.io, Huobi Global ve MEXC gibi kripto para borsalarında listelenen yerel MBOX token’e sahip olan platform, barındırdığı birden fazla oyuna her geçen ay yenisini ekleyerek kazanmak için oyna felsefesinin en iyi örneklerinden birisini oluşturuyor. MOBOX oyunları telefondan ya da PC’den oynanabilmektedir. Her iki cihaz üzerinden Mobox Metaverse’e (MOMOverse) katılarak kazanma odaklı maceralara katılabilirsiniz.

  Bomb Crypto

  Bir döneme damga vuran sevilen atari oyunu Bomberman’ın ilham verdiği Bomb Crypto, henüz yeni olmasına karşın büyük bir ilgi ile karşılaştı. Oyuncuların bombardıman kahramanları satın alarak 3 farklı oyun modunda oynayabildikleri Bomb Crypto, klasik bir oyna-kazan oyunu olarak geliştirildi. Hikaye, PVP ve ev satın alma gibi üç farkı mod ile oynanabilen video oyunu, kendisine ait BCOIN kısaltması ile alınıp satılabilen kripto para birime sahiptir. Ödül kazanmak kahramanları yükseltmek ve oyun içi satın almalarda kullanılmak üzere geliştirilen BCOIN; LBank, Hoo, LATOKEN, PancakeSwap ve Biswap gibi kripto para borsalarında listelenmektedir. 

  Alien Worlds

  Galaksiler arası oyna-kazan (P2E) NFT oyunu olarak geliştirilen Alien Worlds, en çok oynanan blockchain oyunları başında gelir. NFT ile temsil edilen gezegenlerin satın alınarak çeşitli görevleri tamamladığı Alien Worlds, 2020 yılında kurulduğu günden bugüne hızla büyüdü. Çok sayıda DAO’ya sahip bir oyun metaverse’i olarak geliştirilen Alien Worlds, kendisine ait TLM kısaltması ile işlem gören yerel token’e de sahip. Binance, KuCoin, FTX ve Gate.io gibi büyük kripto para borsalarında kendisine yer bulan TLM Coin aracılığı ile galaksiler arası görev gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

  My Crypto Heroes

  My Crypto Heroes, Ethereum ve Polygon blok zinciri üzerinde geliştirilen çok oyunculu bir RPG’dir. Tarihsel kahramanlar ile oynanabilen ve kahramanların görevler ile yükseltildiği bu oyunda kahramanlar, ERC-721 jetonu olarak güvence altına alınmaktadır. Kahraman, uzantı ve arazi gibi üç farklı NFT tipinin yer aldığı My Crypto Heroes oyununda, yönetişim ve oyun içi öğe satın alımı için geliştirilmiş MCHC Coin kullanılır. MCHC Coin Uniswap, QuickSwap ve MEXC gibi kripto para borsalarından alınıp satılabilmektedir.

  CryptoKitties

  CryptoKitties, türünün tek örneği kedilerin toplanabildiği bir blockchain oyunudur. Her kedi türünün çoğaltılamaz ve yok edilemez olarak geliştirildiği bu oyunda elde edilen kediler, ETH karşılığında alınıp satılabilmektedir. Oyunun ERC-20 standartlarında geliştirilmiş yerel token’i WCK Coin’dir. WCK Coin ise şu anda sadece Uniswap üzerinden alınıp satılabilmektedir.

  Plants vs Undead

  İstilacı bir zombi kolonisinin saldırısına karşı bitkiler kullanılarak karşı durulan Plants vs Undead, blockchain temelli bir video oyunudur. Oyunda bitkileri kullanarak strateji geliştiren oyuncular, tohum satın almak ve oyuna start verebilmek için PVU token satın almalıdır. PVU token, merkeziyetsiz borsalarda ve platformun pazarından alınarak oyun içinde kullanılabilmektedir. PancakeSwap, Gate.io ve Hoo gibi kripto para borsalarında PVU token listelenmektedir.

  Splinterlands

  Blockchain teknolojisine dayanan Splinter Lands, farklı özelliklere sahip kartlardan oluşan koleksiyonun oluşturulduğu beceri temelli savaş strateji oyunudur. Ünlü Japon animesi Yu-Gi-Oh gibi oyuncuların becerilerini kartlar üzerinden sergiledikleri bu blockchain oyununda, yüksek kaliteli grafik tasarım ve kartların takas edilebilmesi gibi özellikler ön plana çıkmaktadır.

  Blockchain teknolojisi ile oyuncuların dijital varlıklarına özgürce sahip olmalarını sağlayan Splinter Lands projesinde, token ekonomisi tercih edilmiştir. Topluluğun yerel token’i SPS Coin; Gate.io, PancakeSwap ve Crypto.com Exchange gibi borsalarda listelenmektedir. 

  DeFi Kingdoms

  Merkezi olmayan finans (DeFi), oyun sistemi (GameFi) ve Play-to-earn (oyna-kazan) ekonomisini harmanlayan DeFi Kingdoms, tarayıcı tabanlı bir blockchain oyunudur. Oyun içi öğeler, fantezi piksel sanat çatısı altında bir DEX, NFT Pazar yeri ve DeFi gibi farklı teknolojileri bünyesinde bulunduran DeFi Kingdoms, JEWEL kısaltması ile kripto para borsalarında işlem gören token’e de sahiptir. JEWEL, oyun karakterlerini sahip olmak ve seviye atlamak için kullanılır. Oyun içi kaynaklar, görevler ve mücevher toplayarak sürdürülen oyunda evcil hayvan sahipliği ve arsa satın alımı gibi yeniliklerin getirilmesi beklenmektedir.

  Gods Unchained

  Gods Unchained, ücretsiz oynanabilen blockchain temelli taktik kart oyunudur. Oyun içi öğelerin gerçek sahipliğini veren bu oyun, Heroes of Warcraft oyununun bir kopyası olarak tasavvur edilebilir. Oyundaki düşmanlara karşı üstünlük sağlamak, nadir ve değerli olan kartlara sahip olmak amacıyla oynanan Gods Unchained, GODS kısaltması ile borsalarda işlem gören kripto para birimine sahiptir. ERC-20 belirteci olarak geliştirilen GODS Coin; KuCoin, Coinbase Exchange ve FTX gibi büyük kripto para borsalarından alınıp satılabilmektedir.

  Sonuç

  Blockchain temelli video oyunlarının yükselişi sürerken, oyna-kazan felsefesi giderek oyuncuların arasında yayılmayı sürdürüyor. En popüler 10 blockchain tabanlı oyun platformunun listelendiği yazımızda yer alan her bir oyun, kendisine ait yerel token’i ve kazandırma mekanizması ile milyonlarca kullanıcıyı bir araya getirmeyi başardı. Büyük kripto para borsalarında yerel token’lerinin blockchain oyunlarının geleceğimizde çok daha fazla yer edeceğini mevcut örneklerine bakarak düşünebiliriz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle