Kripto Para

Hollanda polisi Bitcoin ile dolandırıcılığa izin vermedi!

  Hollanda polisi yaptığı son operasyonla kripto para kullanarak milyonlarca Avro aklayan bir kişiyi tutukladı. Yapılan açıklamada kripto ile ilgili mali suçlara yönelik baskıların yoğunlaştırılacağı söylenirken, şüphelinin kara para aklama rotası da kamuoyu ile paylaşıldı.

  Hollanda’da Bitcoin (BTC) ve kripto para kullanarak milyonlarca Euro kara para akladığı iddia edilen bir kişi tutuklandı. Hollanda polisinin yaptığı operasyonla ele geçirilen kişinin kara para atlama metodu keşfedilirken, Hollanda’da kripto para ile mali suçlara yönelik baskı giderek artıyor.

  39 Yaşındaki Şüpheli Geçtiğimiz Hafta Tutuklandı

  Hollanda polisi, bugün yaptığı açıklama ile kripto para kullanarak kara para aklayan 39 yaşındaki şüpheliyi yakaladıklarını açıkladı. Açıklamada, bahsi geçen suçlunun geçtiğimiz hafta yakalandığı belirtilirken, aklanan paranın tutarı dudak uçuklattı.

  İddiaya göre yakalanan şahıs, Hollanda’nın Veenendaal kasabasında tutuklandı. Kripto para birimleri aracılığıyla on milyonlarca Avro parayı yasadışı finansa aktardığı söyleniyor. Hollanda polisi ise şahsı yakalarken, Bitcoin işlemlerini takip ettiklerini ifade ettiler.

  Bitcoin İşlemleri Suçluyu Ele Verdi

  Polis, yetkililerce Electrum Bitcoin cüzdanının bir yazılım yamasında çalınan BTC ile olan bağlantıları keşfetmesi ardından 39 yaşındaki suçluyu ele geçirdi. Yasa dışı fonları Bitcoin ve Monero’ya (XMR) dönüştürmeyi bir alışkanlık haline getiren suçlunun bu alışkanlığı kendisini ele verdi.

  Fonları maskelemek için bu alışkanlığını devam ettiren suçlu, fonları XMR’yi dönüştürmenin yanında merkezi olmayan Bitcoin borsası Bisq’i de kullandı. Bisq’in gizlilik politikalarını aşmak için şüpheli takas işlemlerinden yararlansa da Bitcoin işlemleri şahsın yakalanmasında önemli rol oynadı.

  Hollanda Kripto Suçlarına Geçit Vermiyor!

  Hollanda son tutuklama ile kripto ile ilgili mali suçlara taviz vermediğini bir kez daha ortaya koydu. Özellikle kara para aklama konusunda hassasiyetini gösteren Hollanda, geçtiğimiz ay şüpheli Tornado Cash geliştiricisi Alexey Pertsev’i de tutuklamıştı.

  Hollanda makamları Pertsev’i tutuklamanın ardından daha fazla kanıt bulmak için evinde arama yaptı ve faydalı mülklerle birlikte kripto para birimlerine de el koydu. 8 Eylül’deki soruşturma tamamlanana kadar Pertsev’i serbest bırakan Hollanda polisi yaptığı açıklamada, “Kripto para, sıradan para gibi her türlü suça karşı savunmasızdır. Kripto para biriminin anonim ve sınır ötesi doğası, suçlular için fırsatlar sunar.” ifadelerini kullanarak kamuoyunu bilgilendirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle