Dash (DASH) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Kripto para piyasalarının beklenti yaratan varlıklarından olan Dash, hem proje hedefleri hem de piyasa beklentileri ile yakın takibe alınmıştır. Piyasalardaki genel düşüş eğiliminde bile sergilediği duruş ile yatırımcıların gözde koinleri arasında yer almaktadır. Projenin odağında yer alan hedeflerinin tamamını gerçekleştirmesi halinde hızlı bir çıkış yakalaması beklenmektedir. Dash projesi hakkında merak edilen tüm detayları sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.

  Dash (DASH) Coin Nedir?

  Dash, ödeme endüstrisine odaklanan açık kaynaklı bir eşler arası bir kripto para projesidir. Dash Coin ise yerel kripto para birimidir. Merkeziyetsiz, hızlı ve ucuz bir küresel ödeme ağı sunmayı hedefleyen bir açık kaynaklı blok zincir ve kripto para birimi olarak tanımlanmaktadır. Dash, ‘’Digital Cash’’, Türkçe karşılığı ile Dijital Nakit anlamına gelmektedir. Litecoin (LTC) çatallanması sonucu oluşmuştur. 

  Dash (DASH) Projesi ve Whitepaper

  Dash whitepaper’ına göre, var olan yapıları güçlendirilmesi için çalışan ve daha gizli hem de daha gızlı işlemler sunarak, lider kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ağının bir adım önüne geçmeyi hedeflemektedir. Küresel düzeyde daha hızlı ve ucuz merkeziyetsiz ödeme işlemlerinin yapılmasına odaklanan blok zincir ve kripto para birimi olarak tasarlanmıştır. Ocak 2014 yılında kullanıma açılmıştır. Lİtecoin (LTC) çatallanması (fork) olarak ortaya çıkan proje, faaliyetlerine başladığı günden itibaren teşvik edilmiş düğümlere (node) sakip iki katmanlı ağ gibi özelliklerini de sisteme dahil ederek büyümesini sürdürmüştür. Teknik makalesinde ve yol haritasında da bu tür büyümelere ilişkin hedefler de belirlenmiştir. 

  Masternode ve merkeziyetsiz proje yönetimine ilişkin, anında ödeme yapılmasını destekleyen InstantSend, Dash blok zincir ağını gerçek zamanlı olarak değiştirilemez hale dönüştüren ChainLocks ve işlemler için ek gizlilik yaratılmasını sağlayan PrivateSend gibi özellikleri de bünyesinde tutmaktadır. Dijital nakit ile günlük harcamaların merkeziyetsiz bir şekilde ve daha hızlı, kriptolar ile güvenli şekilde yapılmasını sağlamak için teknik açıdan Dash birçok çözümü sunmaktadır. Dash (DASH) hakkında merak edilenler ve projenin detaylı teknik makalesine erişim sağlamak isteyenler: şu bağlantı adresi üzerinden hızlı erişim sağlayabilirler.  

  Dash Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  İyi bir kariyere sahip yazılım geliştiricileri Evan Duffield ve Kyle Hagan tarafından Dash projesi hayata geçirilmiştir. Proje XCoin olarak adlandırılmıştır. Akabinde Darkcoin olarak yeniden markalaşma yoluna giden proje, bundan çok kısa bir süre sonra 2015 Mart ayında Dash adını almıştır. Bu isim değişimde ise özellikle daha pozitif bir imaj yaratılması olduğu ifade ediliyor.

  Projenin iki önemli ismi olan Evan Duffield ve Kyle Hagan birçok önemli projede yer almıştır. Kripto parlar ile günlük ödemelerin gerçekleştirilmesine yönelik girişimleri ile iyi bir çıkış yakalayan Dash, piyasa hareketleriyle de ilgi çekmektedir.

  Dash (DASH) Kullanım Alanları Neler?

  Dash kullanım alanlarını proje hedeflerine göre sınırlandırmak mümkündür. En kullanıcı dostu ve ölçeklenebilir ödeme odaklı kripto para birimi olmayı hedeflemektedir. Düşük işlem ücreti ve hızlı gönderme altyapısı sayesinde hem kredi kartları hem de nakit para için alternatif bir ödeme aracı olarak kullanılabilmektedir. InstantSend ve PrivateSend olarak kullanıcıların ayrıca anında ve gizli gönder seçenekleri ile kullanım sağlamaları mümkündür. Sadece saniyeler içinde Masternode sayesinde onaylanan transferlerin gerçekleştirilmesi sağlanabilmektedir. Bu yönüyle geniş bir kullanım alanından söz etmek mümkündür.

  Dash (DASH) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Dash, birçok yönden öne çıkan ve benzersiz özellikleri ile dijital nakit ödeme işlemlerine olanak tanıyan bir projedir. Bu yönü projeyi benzersiz yapan temel özellikler arasında yer almaktadır. Dünyadaki en kullanıcı dostu ve ölçeklenebilir ödeme odaklı kripto para birimi olarak günlük ödemelerde kripto para ödemelerini teşvik etmeyi hedeflemektedir.

  Dash projesinin öne çıkmasını sağlayan ve kullanıcılara aynı zamanda avantaj da sağlayan başlıca benzersiz özellikleri kısaca şöyledir:

  • Gelişmiş güvenlik hizmetleri sunmak ve Dash’in teklif sistemi üzerinde yönetişim sağlamak için tasarlanmıştır.
  • Blok ödüllerinin bir kısmı karşılığında, ana düğümler (masternode) ağa ikinci bir hizmet katmanı da sağlamaktadır.
  • Yönetişim sistemi veya hazinesi, projenin geliştirilmesi adına, blok ödüllerinin yüzde 10’unu rekabeti ortadan kaldırmadan merkeziyetsiz biçimde dağıtmaktadır.

  Güncel DASH Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 DASH fiyatı %dash+try% TL. Döviz cinsinden ise %dash+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, DASH fiyatı 24 saatte %dash+yuzde%.

  DASH Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Dash projesi avantajları yüksek olmasına rağmen bazı dezavantajları ile de öne çıkmaktadır. Köklü bir proje olmasına karşın gelecekte rakiplerinin gerisinde kalmaması için bu rekabet gücünü yeni gelişmelere ayak uydurarak devam ettirmesi gerekecektir. Projenin öne çıkan avantaj ve dezavantajları ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Traderlar, finansal hizmet sağlayıcıları, işletmeler ve sınır ötesi para transferi gerçekleştirmek isteyen her bireysel ve kurumsal yatırımcıya uygun hizmetler sunar. 
  • Kullanıcı dost ve ölçeklenebilir ödeme sistemi olarak tasarlanmıştır. 
  • Hem ödeme aracı hem de bir para birimi olarak verimlilik sunar.
  • DASH fiyatı piyasa oynaklığı ve fiyatında görülen geri çekilmeler ile risklidir. 

  DASH Coin Hangi Borsalarda Var?

  Dash, farklı alternatif satın alınabilir ve satılabilir özelliklere sahiptir. Borsalar, anında değiş tokuşlar, tezgah üstü borsalar, kripto karşılığında kart ve nakit kabul eden ATM’lerden işlem yapılmaktadır. Dash listeleyen borsalardan bazıları ise şunlardır:

  • Binance
  • Coinbase Exchange 
  • KuCoin
  • Huobi Global 
  • Gate.io  

  DASH Coin Piyasa Bilgileri

  DASH Coin için üretilebilecek maksimum sayı 18 milyon 921 bin 5 olarak belirlenmiştir. Bu sayı aynı zamanda blok ödüllerinin bütçe için ayrılan yüzde 10’luk kısmının ne şekilde tahsis edileceğine dair yönetimin vereceği karara bağlanmıştır. Yeni üyelerin DASH varlıklarının %45’ini madencilere, %45’i masternode’lara ve %10’u da gelecekte işleme alınacak yenilikleri finanse etmek için ayrılmaktadır. 

  DASH Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  DASH satın almak için birçok farklı platform, hatta kripto para destekleyen ATM’lerden işlem yapılabilmektedir. DASH satın almak için ilgili borsalar için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: DASH listeleyen (Binance, Coinbasei Gate.io vb.) popüler borsalara erişim sağlanır. 
  • 2. Adım: İşlem yapılacak borsadan hesap açılır. 
  • 3. Adım: Doğrulama adımları sonrasında hesaba bakiye aktarılır. 
  • 4. Adım: BTC, USD, USDT gibi çiftler ile ilgili borsadan alım emri verilir. 
  • 5. Adım: Satış işlemine kadar güvenli cüzdanlarda saklanır.  

  Özet Olarak

  Günlük ödeme işlemlerinin de kripto paralar ile yapılmasında kendine ait kullanıcı dostu ve ölçeklenebilir bir yapı geliştiren Dash, bu yönüyle öne çıkmaktadır. Gelecekte daha sık göreceğimiz bu tür projeler arasında köklü geçmişi ve güvenilirliği ile dikkat çekmektedir. Gelecek dönem hedeflerinin de başarılı şekilde yakalanması halinde DASH fiyatında da istenen seviyelerin görülmesi muhtemeldir. Son dönem piyasa hareketleri ise risklidir. Bu nedenle yatırımcısının temkinli olmasında yarar vardır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle