Dash Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Bu yazımızda, 2021 yılında adından sıkça söz ettirmeye devam eden Dash Coin'i ele aldık. Birçok altcoin yanında yüksek fiyat çıtasıyla fark edilen Dash Coin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları nedir, onun için yapılan yorumlar ne yönde, gelecekte nasıl bir konumda olabilir sorularına yanıt arayacağız. 

  Dash Coin Nedir?

  Dash Coin, düşük maliyetler üzerinden finansal işlem yapabilmeye imkan sunan Dash ekosisteminde kullanılan bir kripto para birimidir. Dash Coin, Bitcoin’e göre daha hızlı işlem onayı ve gizlilik sunan bir altcoindir. Dash Coin, 18 Ocak 2018 senesinde Evan Dutfield tarafından ilk olarak Xcoin ismi kullanılarak piyasaya çıkarılmıştır. 2014 senesinde ise Darkcoin adı ile kripto para borsalarında yer almıştır. Son olarak 25 Mart 2015’ten bu yana Dash Coin adıyla işlem görüyor.

  Dash Coin Yorum

  Analistlerin Dash Coin hakkında yaptıkları yorumlara bakıldığında gizlilik protokolünden sıkça bahsedildiği görülür. Analistler DASH Coin’in Private Send adlı modelini oldukça başarılı buluyorlar. Bu model sayesinde DASH Coin ile yapılan işlemler geçmişe dönük şekilde izlenemiyor ve yatırımcıların kimlikleri başka kişilerce görüntülenemiyor. Analistler Masternode onayları ile mümkün hale gelen takip edilemez işlem modellerinin DASH kullanıcı ağını genişleteceğini düşünüyorlar.

  Dash Coin hakkında yatırımcı yorumları ele alındığında ise düşük işlem masraflarından söz edildiği görülüyor. Yatırımcılar DASH Coin’i yüksek oranda Bitcoin ile kıyaslayarak, Dash Coin’de Bitcoin’de yer alan kusurların hiç birinin bulunmadığını ifade ediyorlar. 

  Dash Coin Geleceği Ne Olur?

  Analistler, Dash Coin’in gelecekte önemli bir kripto para birimi olacağını vurguluyorlar. 2021 senesinde popülerliği devam ettiren Dash Coin’in 2021 ilk yarısını değer kazanımıyla kapatacağını belirtiler. 

  Analistlerin yorumlarına göre, 2021 ikinci yarısında Dash Coin fiyatının 278.40 dolar bandının üzerinden konumlanması bekleniyor. 2022 yılına girilirken fiyat oynaklığını ön plana alacak Dash Coin’in düşük oranda değer kaybedeceği belirtiliyor. 2022 sene başında yaşadığı düşüş ardından ise rekor bir fiyata doğru yükseliş ivmesi kazanması bekleniyor. Analistler Dash Coin’in diğer altcoinler yanındaki etkili fiyat çıtasının onun geleceğini sağlamlaştırdığını belirtiyorlar.

  Dash Coin Fiyatı

  Edinilen en yeni verilere bakıldığında 1 Dash Coin fiyatı %dash+try% TL. Döviz cinsinden ise %dash+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Dash fiyatı 24 saatte %dash+yuzde%.

  Kripto para birimlerinin fiyatları piyasa volatilitesine göre her an değişir. Bu yüzden alım-satım işlemleri öncesinde anlık fiyatların takip edilmesi gerekir.

  Dash Coin Nasıl Alınır?

  Dash Coin almak için internetten Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, Bitfinex, Kraken, KuCoin, Poloniex, Liquid, OKEx, BigONE, EXMO, eTorox, EXMO gibi kripto para borsası platformlarından seçilene erişilir. Platformların ana sayfalarından “yeni kayıt ol“ sekmesine tıklanır. Açılacak kayıt tablosuna e-posta, kimlik bilgileri girilir. Tablo altında yer alan “onay“ kutucuğu seçilir.

  Hesabın oluşmasıyla ekrana gelen sayfadan “para yatır“ sekmesine tıklanır. Açılan tablo üzerinden hesaba aktarılacak para birimi ve tutarı seçilip, kredi kartı veya banka hesabı seçimi yapılarak kripto para hesabına para transfer edilir. Yeni pencereden “kripto para al“ işlem sekmesi seçilir. Gelen tablodan Dash kripto para birimi, alınacak miktar seçilip, satın alma emri verilir. Alınan Dash Coin miktarı sanal cüzdana yansır.

  Avantajları Neler?

  Dash Coin avantajı işlem onayında sunduğu yüksek hızdır. Dash Coin ile yapılan transfer ve alım-satım işlemlerinde masternodelar saniyelik işlem onaylarını devreye alırlar. Bu kapsamda bir yatırımcı en avantajlı fiyatı kaçırmadan, fiyat anlık değişmeden alımı veya satışı yapma fırsatı bulur. Beklenmedik zararlar ortadan kalkarken, akıldaki en avantajlı fiyattan işlem yapılabilir.

  Dash Coin cüzdanlar arası transferde birçok avantaj sunar. Sınır ötesine en düşük işlem ücreti üzerinden Dash Coin transfer etmek, cüzdanlar arası 7/24 işlem yapabilmek en temel avantajlardır. İşlem hacmi geniş çok sayıda borsada listelenmesi, borsalar arası farklı fiyat değerlerinden yararlanarak alım-satım yapmaya olanak sunar. Dash Coin sahipleri yatırım işlemlerini geriye dönük takip edilemez şekilde gerçekleştirme avantajını bulurlar. 

  Dezavantajları Ne?

  Dash Coin dezavantajı yüksek gizliliği sunması sebebi ile yasa dışı kripto para kullanımı hedef olanların takibi altında olmasıdır. Çünkü geriye yönelik izlenemez bir işlem şekli bu kişiler için cazip hale geliyor. Ağdan ve kripto para borsaları üzerinden gelebilecek herhangi bir saldırı riskini ortadan kaldırmak için ise donanım cüzdanlarda Dash Coin saklanarak bu riskler ortadan kaldırılır.

  Diğer bir dezavantaj ise fiyat oynaklığıdır. Dash Coin fiyatı ve diğer kripto paraların fiyatı her an volatiliteye bağlı değişir. Bu yüzden anlık fiyat takibi şart haline gelmektedir.

  Sonuç

  Dash Coin günümüzün güçlü altcoin birimleri arasındadır. Vaktiyle Bitcoin fork’u ile Liecoin’in oluşması ve ardından son fork’ta Dash Coin’in ortaya çıkması ile piyasaya yeni bir altcoin olarak kazandırılmıştır. Analistlerin 2021 yıl sonuna kadar değer kazanmasını bekledikleri Dash Coin’in bu güçlü imajını nasıl devam ettireceğini ilerleyen sürede birlikte göreceğiz. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle