Kriptopara

En çok kazanan 21 bitcoin milyoneri

  En çok kazanan 21 BTC milyoneri, kripto para dünyasına ilişkin sarsıcı projeler gerçekleştirmiş ve yatırım koşullarında akıllı kararlar vermiş kişilerden oluşur. Bir kısım milyoner ise BTC’nin ilk çıktığı yılda yaptıkları BTC alımları üzerinden ortalama 5 sene geçtikten sonra fiyat artışı ile milyoner olmuşlardır.

  Milyonerlerin ortak özellikleri

  Milyoner olan BTC yatırımcılarına bakıldığında çoğunun BTC işlemleri gerçekleştirirken kazandıkları para ile ek bir kripto para birimi ürettikleri veya akıllı sözleşmelere yer veren yeni platformlar kurdukları tespit edilir. BTC hakkında tüm detayları takip eden ve bu ekosisteme katkı sağlamak için yola çıkanlar ise projeleri üzerinden 50 milyon doları aşan servetler elde etmişlerdir. Hepsi başka bir yolu izlemiştir. Örneğin bir milyarder sadece BTC ile ilgili gündemi paylaşan ilk dergiyi çıkararak, kimisi BTC ile ödeme kabul eden ilk restoranı açarak, kimi ise doğrudan al-sat işlemleri ile zengin olmuştur.

  1) Kristoffer Koch

  Norveçli bir öğrenci olan Kristoffer Koch, Bitcoin’in ilk piyasada görüldüğü sene 2009’da 150 Kroner, ortalama 27 dolarlık yatırım yaparak, 5.000 BTC satın almıştır. 2013 senesinde 2009 yılında yaptığı yatırımı hatırlayan öğrenci, şifresini hatırlamak için çaba sarf ettikten sonra BTC bakiyesine ulaşmayı başarmıştır. Koch, şifreyi girdikten sonra sürpriz sonun ne olacağı hakkında çok meraklandığını ifade etmiştir. Bakiyesine baktığında ise 1 milyon dolar seviyesinde bir kazanç elde ettiğini görüntülemiştir.

  2) Charlie Shrem

  Charlie Shrem, 2021 senesi itibari ile 31 yaşında olan, 26 yaşında BTC milyoneri olan kişidir. Manhattan’daki en meşhur gastro barlarından ve bölgede ilk BTC ile ödeme kabul eden müesseselerden biri olan Evr’nin ortağıdır. Diğer yandan Bitcoin işlemleri platformu olarak bilinen Bitlnstant’ın kurucusudur. BTC üzerinden toplamda 45 milyon dolarlık bir serveti 26 yaşında edinmiştir. Şuanda Bitlnstant kullanılmazken, kendisi Bitcoin Vakfının kurucu üyesi olarak görev yapıyor. Brooklyn Üniversitesi mezunu olan Shrem, en tanınmış BTC savunucularından biridir.

  3) Roger Ver

  Piyasada adından söz ettiren en güçlü BTC yanlısı olarak tanınır. Kripto para sahasındaki büyük yatırımcılardan Roger Ver, BTC ile ilgili onlarca projede görev alıyor. Roger’in sahip olduğu servetin 52 milyonluk kısmı sadece BTC alımlarından elde edilmiştir. Erken dönem melek yatırımcıları arasında olan ve BTC’ye katkısı sebebi ile "Bitcoin Jesus" takma ismi ile tanınan kişidir. Şuan 41 yaşında olan Roger, Bitcoin Cash’in tanıtım işlemlerini yürütmüştür.

  4) Cameron ve Tylor Winklevoss

  Mark Zuckerberg’in Facebook projesini kendilerinden çaldığını iddia eden kardeşler Cameron ve Tylor Winklevoss, piyasada var olan tüm BTC’lerin %1’ine sahiplerdir. Hardvard mezunu olan ikiz kardeşler, BTC yatırımlarına devam ettiklerini her fırsatta dile getirirler. BTC hakkında en ünlü sözleri ise " Bitcoin, Febook’tan daha büyük olacak." ifadesidir. Zuckerberg’e bu yol ile gönderme yapan kardeşler, BTC alım ve satım işlemlerinden 400 milyon doların üzerinde kazanç sağlamışlardır.

  5) Jered Kenna

  Kenna, ABD’de açılışı yapılan ilk Bitcoin borsası Tradehill’in kurucusudur. Aynı zamanda bu borsanın icra kurulu başkanı olarak bilinir. 2009 senesinde BTC işine girerek, 30 milyon dolar üzeri servet elde etmiştir. San Francisco’nun Mission District’inde yer alan 20 Mission-Hacker Hotel’in sahibi konumundadır. BTC için yapılan bir belgesel filmi olan " The Rise and Rise of Bitcoin" içinde rol almıştır. Bu filmde aynı zamanda BTC ile büyük kazançlar sağlayan ve tarihinde önemli olan Charlie Shrem, Winklevoss kardeşler ve diğer isimler de yer alır.

  6) Yifu Guo

  Avalon’un kurucusu olarak tanınan Yufi Guo, Bitcoin madenciliği için gerekli özel üretilmiş donanımlar olan ASIC tabanlı çipleri yaratan ilk girişimcidir. Aynı zamanda BTC uzmanlarından olan Guo, 2011 yılından beri BTC alım-satım işlemleri ile ilgileniyor. Guo’nın BTC ve diğer yatırımlardan elde ettiği 15 milyon dolar üzeri serveti bulunmaktadır.

  7) Bruce Wagner

  Amerikalı olan ve online bir talk show sunucusu olarak tanınan Wagner, kripto para birimi BTC ile yüksek servet sahibi olan başka bir isimdir. BTC’yi çıktığı günden beri destekleyen Wagner, çeşitli konferanslar ile doğru BTC yatırımının nasıl yapıldığını anlatmaya devam ediyor. BTC yatırımları ile 20 milyon dolara yakında getiri elde ettiği biliniyor.

  8) Mark Karpeles

  Japonya merkezli ilk ve geçmiş yılların en büyük BTC borsası olarak görülen MT.GOX’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Karpeles, şuanda 35 yaşındadır. Kripto para yatırımları ile zengin olan Mark’ın serveti ise 500 milyon dolar olarak bilinir. 2015 senesine kadar bu serveti ile oldukça fazla proje gerçekleştirme kararı alan Karpeles, 2015 senesine gelindiğinde Japon polisi tarafından tutuklanmıştır.

  9) Eric Voorhess

  BTC aktivisti ve girişimcisi olarak tanınan Voorhess, Bitcoin ile çalışan ilk kumar sitesi olan SatoshiDice’yi kurmuştur. Daha sonra bu siteyi o dönemdeki değeri 11,5 milyon dolar olan 126.315 BTC karşılığında satmıştır. BTC’e hakkında çekilen belgesel filminde de rol alan Erik, BTC dünyasında aldığı kara yönleri ile adından söz ettirmiştir.

  10) Gavin Andresen

  BTC sisteminin mucitlerinden biri olan Satoshi Nakamoto’dan sonra bu projede en çok emek veren kişidir. Satoshi kimliği hakkında bir bilgi bulunmasa dahi BTC’nin ikinci mucidinin kimliği açıktır. Gavin, Bitcoin alanındaki en önemli programcı olarak tanınır. Programcı servetini 20 milyon dolar üzeri olarak açıklasa da BTC dünyasına dahil olanlar bundan çok daha fazlasının olduğunu ifade ederler. Gavin servetine ilişkin bilgileri gizli tutmayı tercih ediyor.

  11) Mike Caldwell

  Bitcoinleri altın ve gümüşten bastığı "Casascius Coins" ile ilk kez fiziksel bir varlığa çeviren kişidir. Bu paranın gerçekte kullanılmasını sağlayamasa da temsili bir basım yapmıştır. BTC’ye aktif şekilde yatırım gerçekleştiren ve yüksek sempati besleyen bir kişidir. BTC ile ilgili yaptığı çalışmalardan 10 milyon dolara yakında servet elde ettiği iddia edilir.

  12) Brian Armstrong ve Fred Ehrsham

  Brian Armstrong ve Fred Ehrsham, BTC cüzdan servisi olarak bilinen Coinbase’in kurucularıdır. Büyük miktarda yatırım alarak başarılı gibi girişim oluşturmuşlardır. Bitcoin star up şirketleri içine girmeyi başaran firmaları ile dikkat çekerler. Armstrong, 2003 Ağustos yılı başında UniversityTutor.com’un kuruculuğunu ve CEO’luğunu gerçekleştirmiştir. Şu an ise 37 yaşında 15 milyon doları aşan servete sahiptir. BTC belgeselinde onunda hikayesine yer verilmiştir. Fred Ehrsham’ın BTC ile sahip olduğu servetin ise 12 milyon dolara yakın olduğu iddia ediliyor.

  13) Vilatik Buterin

  Geçmişte genç bir bilgisayar programcısı ve teknoloji yazarı olan Buterin, ilk basılı BTC dergisi olarak bilinen Bitcoin Magazine’in kurucusudur. Buterin başta Ethereum olmak üzere kripto para tabanlı birden fazla projenin sahibi olarak tanınır. Rus asıllı Kanadalı programcı, 2011’de BTC ile ilgili dergiyi çıkarmış, 2014’te Ethereum’u piyasaya sürmüştür. Bu seneler arasından BTC ile birçok yatırım gerçekleştirdiği ve satın alma işlemlerinden yararlandığı bilinir. Şuan 26 yaşında olan Buterin’in 70 milyon dolara yakın servete sahip olduğu iddia ediliyor.

  14) Ben Lawsky

  New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın BTC yüzü olarak bilinen Ben Lawsky, BitLicense düzenlemelerinin başında duran isimdir. BTC endüstrisi ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmalar aralıksız sürerken, BTC yatırımları ile kayda değer bir kazanç sağlamıştır. Şuanda 50 yaşında olan ve siyaset ile de yakından ilgilenen isim, serveti hakkında herhangi bir açıklamayı kamuoyuna vermemiştir.

  15) Zach Harvey

  Bitcoin ATM üreticisi olan Lamassu’nun kurucusu ve CEO’su olarak bilinir. Zach Harvey, Bitcoin zenginleri arasında yer alır. BTC için kullanılan ATM modelini tasarlayarak, BTC yatırımcıları tarafından yakın takibe alınan isim serveti hakkında açıklama yapmamayı seçerken bu proje kapsamında yüklü bir rakam kazandığı belirtiliyor.

  16) Bobby Lee

  Çin’in en büyük Bitcoin borsası olarak bilinen BTC China’nın kurucusu ve genel müdürü olan Lee, kardeşi Charless Lee ile birlikte gerçekleştirdikleri proje kapsamında BTC ardından popüler olan Litecoin ‘in mucidi olmuştur. Bu kapsamda kripto para dünyası için en önemli isimlerden biri olan Lee, servetini saklasa da yüksek bir rakam sahip olduğu bilinir.

  17) Tony Gallipi ve Stephan Pair

  Bitcoin ödeme sistemi olarak bilinen BitPay’in kurucuları Tony Gallipi ve Stephan Pair, satıcıların kolaylıkla BTC ödeme kabul edebilmelerini sağlayan sistemi kurarak zengin olmuşlardır. Bu dönemde BTC alım-satım işlemleri de gerçekleştiren ikilinin 15 milyon dolar üzeri servete sahip oldukları biliniyor.

  18) Tim Draper

  Phillps Academy Andovar ve Havard mezunu olarak bilinen Amerikan asıllı girişim sermayedarı Tim Draper, Silk Road sitesinden ele geçirilen BTC’ler için yapılan açık artırmaya katılım sağlamıştır. Bu arttırmada tam 30 bin dolar rakamına denk gelen 2 bin BTC ödemesini yaparak, tüm BTC’leri almıştır. Aynı zamanda risk sermayesi yatırımcısı olarak bilinen Draper, 1 milyar dolar servete sahiptir.

  19) Andreas Antonopoulos

  Kripto para dünyasında "Bitcoin Hocası" takma ismi ile kendinden söz ettiren, hayatının büyük bölümünü BTC almaya ve satmaya ayıran Andreas, bir kripto para uzmanıdır. BTC hakkında yazılmış ders niteliğinde bir kitaba da sahip olan Andreas, katıldığı bir toplantı kapsamında BTC yatırımları ile zengin olduğunu açıkça ifade etmiştir. Bu yüzden diğer insanlarında da zengin olması için bir kitap aracılığı ile tüm yatırım detayları anlattığını belirtmiştir. Bir hayır kurumuna 2 gün içinde 2,5 milyon değerinde bağış yapabilen Andreas’ın 15 milyon dolar üzeri serveti olduğundan söz edilir.

  20) Sam Onat Yılmaz

  Sam Onat Yılmaz, BitAngels’ın kurucu ortağı olarak tanınır. BTC ve kripto para ekosistemi üstünde yaptığı çalışmalar ile adından söz ettirir. DApps şirketinde yönetici olarak görev yapan ismin servetine ilişkin bilgiler medyaya sunulmamış olsa da projeler bazında kazanç ve BTC yatırımı yolları ile zengin olduğu biliniyor.

  21) Craig Wright

  2015 yılı sonunda Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinin Craig Wright olduğuna dair iddialar ortaya çıkmıştır. Ancak Craig bu konuda sessiza kalmayı tercih etmiştir. Daha sonra ise BTC’nin yaratıcısı olduğunu açıklamıştır. Bu açıklanın çok sonra gelmesi ise yatırımcılarda yine bir şüphe uyandırmış ve BTC’nin gerçek yaratıcısı için halen bir isim kesinleştirilememiştir. 450 milyon dolarlık serveti ile BTC’den en fazla getiri elde eden kişiler arasındadır. Bu büyük rakam ise gerçektende BTC yaratıcısı olabileceğini düşündürmektedir.

  Bir çoğu BTC ile ilgili projelerde yer almış

  En yüksek kazançları yakalayan Bitcoin milyonerlerine bakıldığında çoğunun BTC ile ilgili projelerde yer aldığı birkaçının ise BTC al-sat işlemleri ile çok yüksek rakamlarda gelir elde ederek kripto para projelerine adım attıkları görülür. İsimlere bakıldığında minimum 1 milyon dolar olmak üzere 500 milyon dolar rakamının üzerine çıkan servet değerlerinin BTC ile elde edildiği ortaya çıkar. Bu uçuk servet getirileri hala BTC’yi piyasanın lideri yapıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle