Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 13 - 20 Ağustos 2022

  Kripto para piyasalarında son haftalarda devam eden satış baskısı Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere tüm altcoinleri de etkilemeye devam ediyor. Son 7 günlük verilere göre top 100 içinde olumlu hareket kaydeden sadece 3 altcoin yer aldı. Makroekonomik düzeyde devam eden faiz baskısı, enflasyon ve jeopolitik unsurlar nedeniyle risk oranı yüksek piyasalardan yatırımcılar çekilmeye devam ediyor. Son 1 hafta için sadece değer kazanan üç projenin olması da haftanın dikkat çeken en önemli gelişmeleri arasında gösteriliyor. Chiliz (CHZ), UNUS SED LEO (LEO) ve Shıba Inu (SHIB) haftanın öne çıkan varlıkları arasında ilk sırada yer aldı. 

  13 – 20 Ağustos 2022 tarihleri arasında haftanın en çok kazandıran ve pozitif eğilim gösteren kriptolarını sizler için bu haberimizde derledik. Haftanın öne çıkan kripto gelişmeleri ve merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz. 

  Chiliz (CHZ)

  Kripto para piyasalarında haftanın en çok kazandıranlarından biri Chiliz (CHZ) oldu. Dünyanın ilk blok zincir tabanlı taraftar etkileşimi ve ödül platformu olan Socios.com ağına güç veren Chiliz, spor ve eğlence alanında önde gelen dijital para birimlerinden biri olarak kısa zamanda ciddi bir yol kat etti. 2021 yılının son aylarında başlayan ve 2022’de de devam eden piyasalardaki yüksek riskler ve belirsizliklere rağmen güçlü yapısını sürdürmeye devam ediyor. 

  Haftalık bazda yatırımcısına en çok kazandıran kripto varlıklardan biri olan Chiliz (CHZ), hafta boyunca gelen haber akışından da olumlu yönde etkilendi. Kripto piyasalarda hemen hemen tüm renkler kırmızıya dönmüşken Chiliz (CHZ) yeşil rengi ile dikkat çekti. 15 Ağustos’ta platformun resmi Twitter hesabında duyurusunu yaptığı Scoville test ağının aşama 5 güncellemesi olan Pequin güncellemesi beklenirken bu ilerlemenin en temel nedenleri arasında gösteriliyor. Etki alanı son derece geniş bir proje olan Chiliz (CHZ), güçlü ortakları ve Socios ile gelen destekleri ile önümüzdeki dönemde de pozitif bir ilerleyiş göstermeye devam etmesi bekleniyor. 

  Son 7 günlük verilere baktığımızda Chiliz (CHZ) fiyatında %12,19 oranında bir değer kazandığı görüldü. Top 100 içinde piyasalarda en çok kazandıran kripto olarak öne çıkmayı başarıyor. 0,1806 dolar seviyesinden işlem görerek son dönemde devam eden belirsizlik ortamında da güçlü bir yapıya sahip olduğunu gösterdi.  

  Analistlerin görüşü ise çok daha umut vaat edici bir görünüm çizdiği yönünde. Sadece 1 haftada yüzde 10’un üzerinde bir yükseliş yaşayan Chiliz (CHZ), hafta başından itibaren piyasalarda sert düşüşlerin başlamasının ardından riskli bir grafik izledi. Socios platformundan yapılan açıklamanın da etkisinin olduğu ifade ediliyor. 12 Eylül’de Brezilya’lı futbol takımı Vasco da Gamma’nın fan token arzının gerçekleştirileceği aktarıldı. Yeni sezonda yepyeni birçok fan token arzının olacağına dair sinyallerin gelmesi Chiliz (CHZ) fiyatında olumlu gelişeler yaşanmasını destekledi. 

  UNUS SED LEO (LEO)

  CoinMarketCap verilerine göre son 7 günde fiyatı en çok artan ve yatırımcısına en çok kazandıran kripto paralar arasında UNUS SED LEO (LEO) ikinci sırada yer alıyor. 13 – 20 Ağustos haftasında gerçekleşen işlemler sonrasında LEO ciddi bir başarı yakaladı. Bitcoin ve Ethereum gibi lider piyasa oyuncularının bile sert düşüşler yaşadığı haftada yatırımcısına kazandıran önemli varlıklar arasında yerini aldı. 

  Piyasa sıralaması ile ilk 19 arasında yer alan LEO, son haftada görülen işlem hacmi ile sıralamasında da olumlu işaretlere yol açtı. %5,81 seviyesinde değer kazanarak son 1 haftanın en çok kazandıran ikinci varlığı olarak piyasalarda yatırımcıların takip listelerinde de ilk sıralara kadar yükseldi. Yaşadığı bu yükselişe ilişkin hafta boyunca gelen haberler etkili oldu. LEO’nın daha geniş pazar satışlarına meydan okuyama devam edip etmeyeceğini değerlendiren uzmanlar ise gelecek projeksiyonlarında da bir hayli umutlu görünüyor. 

  UNUS SED LEO, İFinex ekosisteminde kullanılan bir yardımcı program belirteci olarak proje vizyonu ve sağladığı çözümler ile dikkat çekiyor. Mayıs 2019 tarihinden itibaren devam eden piyasa başarısı sert çıkışları ile son haftalarda da kendini göstermeye devam ediyor. Kripto para piyasalarında ise 13 – 20 Ağustos haftasında görülen çöküşler yatırımcıları bir hayli endişelendirmişti. Ancak LEO’nun söz konusu hafta itibariyle gerçekleştirdiği çıkış analistlerin de şaşkınlık yaşamalarına neden oldu. 

  Haftalık piyasa verilerin baktığımızda 13 Ağustos Cumartesi gününden 20 Ağustos Cumartesi gününe kadar en düşük 4,79 dolar, en yüksek 5,45 dolar seviyeleri ile haftayı tamamladı. Genel görünümde ise toplam %5,81 oranında bir değer kazancı 7 günlük verilerde takip edildi. Yatırımcısını memnun etmeyi başaran kripto varlıklardan biri olarak hafta boyunca gelen haber akışı da bu olumlu gelişmelerden etilendi. 20 Ağustos itibariyle 24 saatlik verilerinde ise 3205.316 dolar seviyesinde bir hacme sahip olduğu görülüyor. Geçtiğimiz haftanın en çok kazandıran ikinci coini olarak piyasalardan gelen yeni haberler ve veriler de uzun vadede yeni bir beklenti oluşturmasına neden oldu.  

  Shiba Inu (SHIB)

  Popüler meme coinler arasında DOGE’den hemen sonra gelen Shiba Inu (SHIB), uzun süren sessizliğinin ardından son haftaya damgasını vurdu. Daha geniş kripto pazarı düşüşüne meydan okuyarak ciddi bir değer artışı yaşayan SHIB, hala risk faktörünün yüksek olduğu piyasalarda önceki performansını aramaya devam ediyor. Piyasa değeri ile en yüksek kripto para birimleri sıralamasında 12’inci sırada yer alan SHIB, ilk 100’de yer alan varlıklar arasında 13 – 20 Ağustos haftası içinde en çok kazandıran üçüncü kripto varlık olmayı başardı. 

  Son 7 günlük verilere bakıldığında toplamda %5,16 seviyesinde değer kazanarak, haftanın en çok kazandıran ilk üç kripto varlığı arasında yer aldı. Diğer kripto paralar arasında bu 3 coin dışında prim yapanın olmaması da dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Chiliz ve UNUS SED LEO’nun hemen ardından yaşadığı sıçrama sonrasında yatırımcısının da uzun bir aradan sonra yüzünü güldürmeyi başardı. 

  Kendini ‘’DOGECOİN KILLER’’ olarak tanımlayan ve Elon Musk’ın da en büyük destekçisi olduğu DOGE’nin en büyük rakibi olan SHIB, Ryoshi takma adıyla anonim olarak oluşturulan bir meme coin olarak dikkat çekmektedir. Piyasa verilerine bakıldığında %33,87 ile en yüksek değerini 14 Ağustos gününde yaşadı. 0,00001214 – 0,0001786 dolar bandında bir en düşük ve en yüksek seviyesinde dalgalanmalar yaşadı. 

  Kripto para piyasaları için Eylül ayı birçok yönden kritik olacak. Özellikle Ethereum tarafından gerçekleştirilecek merge güncellemesi ile birçok kripto varlığın fiyatında yeni bir hareketlilik dalgalanması bekleniyor. Genel görünümde ise SHIB gibi oldukça riskli görülen meme coinlere karşı ilginin de belirsizlik ortamının kaybolması ile başlayabileceği aktarılıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle