Vitalik Buterin’den Londra hard forku sonrası ilk açıklama!

  Ethereum (ETH) 2.0 yolunda 5 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen Londra güncellemesi sonrası Ethereum kurucu ortaklarından ve şu an projenin arkasındaki isim olan Vitalik Buterin açıklamalarda bulundu. Buterin açıklamasında güncellemeye güvendiğini belirtti.

  5 Ağustos TSİ 14.55’te uzun bir süredir beklenen Ethereum (ETH) Londra hard forku gerçekleştirildi. Sorunsuz şekilde gerçekleştirilen güncellemenin, Ethereum ağında birçok sorunu çözmesi bekleniyor. ETH ağı adına 2022 yılı için planlanan Ethereum Serentiy güncellemesinin son aşaması olarak gerçekleştirilen Londra hard forku, ETH 2.0’a geçişte 12 milyon 965’inci blokta tamamlandı. Geçiş sırasında bazı kripto para borsalarında ETH ağı işlemleri geçici olarak askıya alındı.

  Ethereum Serenity güncellemesi için son basamak olan Londra hard forku ile birlikte ETH ağında Proof of Work’ten (PoW), Proof of Stake’e (PoS) sistemine geçildi. PoW sisteminde Bitcoin (BTC) ve ETH, günlük belli miktarlarda üretilerek piyasaya sürülüyor. Bu sistemde üretim, kripto para madencileri tarafından yapılıyor. PoS sisteminde ise daha az enerji tüketiliyor ve madenci gücüne çok daha az ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca bu durum, ağda işlem ücretlerini de çok ciddi ölçüde azaltıyor.

  Güncelleme Sonra ETH Fiyatı Volatilite Yaşadı

  5 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen ETH Londra hard forkundan sonra Ethereum kurucusu ve lideri Vitalik Buterin, Bloomberg’e konuştu. Buterin, Londra har forkunun başarılı bir şekilde tamamlandığını, ETH ile ETH 2.0’ın başarılı bir şekilde birleştirilmesi konusunda güven duyduğunu ifade etti. Tamamlanan hard fork, deflasyonist EIP-1559 içeriyor. ETH ağındaki güncelleme sonrasında Ethereum fiyatı ciddi bir oynaklık yaşadı.

  Vitalik Buterin’in Açıklamaları

  Vitalik Buterin, yaptığı açıklamasında PoS sistemine geçişten sonra Ethereum’un enerji tüketiminin %99’dan daha fazla azalmasını beklediğini söyledi. ETH 2.0 sürümünün başlangıçta 2019 yılında hayata geçirilmesi planlanıyordu. Ancak yaşanan aksaklıklardan dolayı tam sürüme geçişin 2022’de olması bekleniyor. Bazı uzman ve analistlere göre bu geçiş 2022’den de önce olabilir.

  Kripto para piyasalarının dört gözle odaklandığı ETH Londra hard forku sonrasında açıklamalarda bulunan Vitalik Buterin, şu ifadelere yer verdi:

  “Londra hard forku başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu kapsamda Ethereum 2.0’a geçiş konusunda oldukça güven duyuyorum. Ethereum 2.0’a geçiş olduğunda, önceki ağdaki enerji tüketimi yüzde 99’dan fazla azalmış olacak.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle