BTC yarılanma sonrası kaç dolar olacak? Madencilik analistleri cevapladı

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yükseliş beklentisi sürüyor. Madencilerin ve yatırımcıların gözü 2024 yılının Nisan ayında gerçekleşecek Bitcoin blok ödülü yarılanmasına çevrildi. Bu döngüyle birlikte “BTC fiyatı kaç dolar olacak?” sorusu gündeme geldi.

  Halving adı verilen bu döngünün denk geldiği Nisan 2024 tarihinde yeni blokların madenciliğine verilen ödüller yarı yarıya azalacak. BTC tarihinde dördüncü yarılanma öncesi yükseliş beklentisi sürüyor. Her 4 yılda bir gerçekleşen bu döngü, yeni BTC arzını azaltır ve bu varlığın nadirliğini arttırır. Bu özelliği sayesinde BTC fiyatının her döngü sonrası artış gösterdiği biliniyor.

  Kripto para sektöründe gözler bir sonraki BTC yarılanmasına çevrildi. Fiyatın yükselmesini bekleyen yatırımcılar nazaran madencilik tarafından önemli zorluklar gündeme geldi. Analistler, madencilerin yaklaşık yarısının işletme maliyetlerindeki artış yüzünden yarılanma sonrası kârlılık sorunları yaşayacağını düşünüyor.

  Yarılanma Sonrası BTC Fiyatındaki Artış

  Mevcut piyasa koşullarında bir BTC bloğunun madenciliği için mevcut ödül 6.25 BTC oluyor. Yaklaşık 189 bin dolara tekabül eden bu ödül yarılanma sonrasında 3.125 BTC’ye yani 94 bin 438 dolara düşecek. Kripto madencilik sektörünün önde gelen madencilik firmalarından Foundry kıdemli başkan yardımcısı Kevin Zhang bu konu hakkında konuştu.

  Ünlü yönetici, yaptığı değerlendirmede madencilerin zarar etmemek için BTC fiyatının halving sonrası 50 bin – 60 bin dolar seviyesine yükselmesi gerektiğinin altını çizdi. Bitcoin’in geçmiş yıllardaki yarılanma dönemlerine bakıldığında her seferinde fiyatta ciddi bir artış oldu. 2012, 2016 ve 2022 yıllarında gerçekleşen son 3 yarılanmada BTC fiyatı sırasıyla yüzde 8.5, yüzde 290 ve yüzde 560 oranında artış gösterdi.

  Madenciler İflas Etmemek İçin Önlem Alıyor

  Kripto para madencileri, Nisan 2024’te gerçekleşmesi beklenen yarılanma dönemine hazırlanmaya başladı. Pek çok madencilik şirketi maliyetleri düşürmek ve gelirleri güvence altına almak için çeşitli önlemler alıyor. Bazı madenciler elektrik tedarikçileriyle 1 yıllık sabit fiyat anlaşmasına giderken çoğu firmada sermaye harcamalarından tasarrufa gidildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle