Kripto Para

Ripple kendini savundu: Çalıştığımız şirketler araştırılsın!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık 2020’den bu yana süren davada yeni gelişmeler yaşandı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, yeni bir talepte bulundu. Garlinghouse ve Larsen, SEC’den Bitfinex’in ana şirketi olan iFinex ve 14 farklı uluslararası kripto para borsasını araştırmasını talep etti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiası ile Ripple’ın geriye dönük yapmış olduğu XRP satışlarının, yasadışı olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle 22 Aralık 2020’de Ripple’a karşı açılan dava hala devam ediyor. Ripple ise suçlamaları XRP’nin para birimi olduğunu öne sürerek reddediyor. Taraflar süren davada argümanlarını sunmaya devam ediyor. Devam eden davada, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, SEC’den yeni bir talepte bulundu.

  Ripple Hangi Bölgelerde, Hangi Şirketlerin Araştırılmasını İstiyor?

  Garlinghouse ve Larsen, SEC’den kripto para borsası Bitfinex’in ana şirketi olan iFinex ile 14 farklı uluslararası kripto para borsasını araştırmasını talep etti. Ripple’ın belgelerinin araştırılmasını istediği şirketler arasında; iFinex, Bithumb, BitMart, Bitforex, AscendEX, Huobi Globalk, OKEx, Upbit Singapore, Bitrue Singapore, Bitstamp ve ZB Network Technology gibi borsalar bulunuyor. 2 Haziran tarihli belgede; Güney Kore, Birleşik Krallık, Hong Kong, Malta, Seyşeller, Singapur ve Cayman Adaları’ndaki yetkililerden istenen yardım talep mektupları kaynak olarak gösterildi.

  Ripple Avukatları Yasa İhlali Olmadığını Savunuyor

  SEC, Garlinghouse ve Larsen’i dünyanın çeşitli bölgelerine 2 milyardan fazla XRP satmak ile suçluyor. Ripple ise 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal etmediklerini iddia ediyor. Yasada kayıt beyanı olmayan yurtiçi satışların kesinlikle yasak olduğunu belirtiliyor. Garlinghouse ve Larsen’in avukatları, yapılan işlemlerde suç unsuru olmadığını iddia ediyor. Avukatlar satışların dövizle yapıldığını, dolayısıyla işlemlerin SEC’nin yetkisini kapsamadığını dile getiriyor. Konuya ilişkin olarak Ripple avukatlarının ifadeleri şöyle:

  “Bu gibi dış ticaret platformlarında gerçekleştirilen işlemlerde hem XRP teklifleri hem de XRP satışları, ilgili platformların kayıt ve defterlerinde, dolayısıyla da coğrafi olarak ABD dışında gerçekleşti.”

  Ripple avukatları, son talebinde ilgili kuruluşların SEC-Ripple davasını doğrudan etkileyebilecek bilgi ve belgelere sahip olduklarını düşünüyor. Bu nedenle de SEC’den bu belgelerin araştırılması talep ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle