ETH yatırımcısına kötü haber! Ether ETF'i ne zaman geliyor?

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) fiyatında pozitif görünüm sürüyor. Yatırımcılar, Ether ETF’i (borsa yatırım fonu) başvurularının ne zaman onaylanacağını merak ederken, uzmanlardan kötü haber geldi.

  Kripto para piyasasının geleceğini etkileme potansiyeli olan spot Bitcoin (BTC) ETF’leri 10 Ocak tarihinde onaylanmıştı. Bunun ardından uzun süredir bekleyen BlackRock gibi dev varlık yönetim şirketleri, ABD’de ilk BTC ETF’lerini piyasaya sürdü. Kurumsal yatırımcıların BTC’ye yönelmesinde büyük önem taşıyan bu fonların ardından gözler Ether ETF’lerine çevrildi.

  BTC’den sonra Ether ETF’lerinin onaylanacağı ve işlemlere açılacağı beklentisi, varlığın fiyatına olumlu yansımıştı. ETH fiyatı son dönemdeki yükseliş trendiyle yatırımcılarını heyecanlandırırken gözler ETF başvurularına çevrildi. TD Cowen yatırım bankasından yapılan bir paylaşım, bu fonların geleceğiyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

  Ethereum ETF’leri Bu Yıl İçinde Onaylanmayacak

  Bankanın analistlerine göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot BTC ETF’lerinden sonra bu yıl içinde Ether ETF’lerine onay vermesi mümkün görünmüyor: “SEC’in 2024 yılı içerisinde spot Ethereum ETF’lerini onaylamasını beklemiyoruz. Bu politik bir karar.” Uzmanlar neden Ethereum ETF’lerine yeşil ışık yakılmadığına dair detayları paylaştı.

  SEC Başkanı Gary Gensler’in tutumuna dikkat çeken analistlerin raporunda şu ifadelere yer verildi: “Yenilikçi Demokratların SEC’nin bu ayın başında spot Bitcoin ETF’lerini onaylamasından ne kadar rahatsız olduğu düşünülürse SEC Başkanı Gary Gensler’in spot Ethereum ETF’lerini onaylamasının iyi bir yanı olmayacaktır.” Bu rapor, ETH yatırımcılarının heyecanla beklediği ETF rallisine henüz uzun zaman olduğunu gösteriyor.

  Ethereum ETF’leri Ne Zaman Onaylanır?

  ABD’de başkanlık seçimleri öncesinde yenilikçi politikacıların desteğini arayan Gary Gensler, konumunu sağlama almak istiyor. Bankanın raporuna göre, eğer Joe Biden yeniden başkan seçilirse, Gensler Hazine Bakanı olma şansını kullanmak istiyor. Bu nedenle, mevcut yönetimle arayı bozmadan politika sürdürmeye önem veren Gensler’in Ether ETF’ini onaylaması mümkün görünmüyor.

  Analistler, piyasanın beklediği Ether ETF’lerinin işlemlere açılması için aceleci olmaya gerek duyulmadığını belirtti: “Çünkü önce yeni onaylanmış spot Bitcoin ETF’lerinin performansını deneyimlemek isteyeceği için Gensler’in Ethereum ETF’lerini onaylamak için acelesi bulunmuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle