Kriptopara

Köpek Temalı Coinler Hangileri? Popüler Olanlar Hangisi?

  Kripto para piyasasında Dogecoin (DOGE) popülerliği ile gündeme gelen köpek temalı coinler, yatırımcılardan büyük ilgi görmeye devam etmekte. Bu yazımızda şaka amaçlı piyasaya sürülen köpek temalı coinler hangileridir, hangi projeler popülerlik kazandı gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışacağız…

  En Popüler Köpek Temalı Coinler Hangileri?

  Bir dönem popülerleşen ve sayısı yüzleri bulan bu köpek temalı coinler oldukça popüler bir hale geldi. Bu yazımızda biz en popüler olanları sizler için sıraladık. Bunlar DOGE, SHIB, AKITA, DOGEC, KISHU, RENDOGE, DOGET, DOGEFI, MONA, ELON, CAT. 

  Dogecoin (DOGE)

  Kripto para piyasasında geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşan ve adından sık sık söz ettiren en popüler köpek temalı altcoin olan, Dogecoin (DOGE) olarak bilinmektedir. İlk olarak 2013 yılında kripto para piyasasına sürülen Dogecoin, kendini yıllar içinde bir şakanın ötesinde gerçeklik olarak kabul ettirmeyi başardı. Piyasada ve diğer sektörlerde büyük ilgi gören Dogecoin, günümüzde ünlü milyarder Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in uzay taşımacılığında bir ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır. 

  Elon Musk, şirketinin Dogecoin’i ilerleyen süreçte çeşitli şekillerde kullanmak gibi bir eğilim taşıdığını belirtmektedir. Dogecoin ayrıca Mark Cuban’ın sahibi olduğu NBA takımı Dallas Mavericks’in de ödeme kabul ettiği kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Gelinen son noktada Dogecoin, şaka amaçlı giriş yaptığı kripto para piyasasında 70 milyar dolara yaklaşan piyasa değeri ile dikkat çekmektedir. Dogecoin bu performansı ile piyasa değerine göre en büyük kripto para birimleri arasında adından söz ettirebilmektedir ve Dogecoin geleceğinin ilerleyen zamanlarda performansını arttıracağı düşünülmektedir.

  Shiba Inu (SHIB)

  Dogecoin’in bu muhteşem başarısının ardından ondan esinlenerek oluşturulan köpek temalı kripto para birimlerinden bir diğeri Shiba Inu (SHIB) tokendır. Kendisini “Dogecoin killer” yani “Dogecoin katili” olarak tanımlayan bu proje pek çok kripto para borsası tarafından listelenmeyi başarmıştır. Bunlar arasında sektörün en büyük kripto para borsası Binance dışında merkeziyetsiz kripto para borsası Uniswap ve Kucoin ile Huob Global yer almaktadır. Shiba Inu (SHIB) token arzı 395 milyara yakındır ve SHIBA Coin geleceğinin parlak olduğu sanılan köpek temalı coinler arasında yer almaktadır.

  Akita Inu (AKITA)

  En popüler köpek temalı kripto para birimlerinden bir diğeri Akita Inu (AKITA) olarak tanımlanmaktadır. Resmi web sitesi üzerinde yer alan bilgilere göre AKITA coinlerin yüzde 50’sinin Uniswap borsasında kilitlendiği, kalan yüzde 50’sinin ise Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderildiği belirtilmektedir. Toplam arzı 100 trilyon olan AKITA coin hakkında Etherscan verilerine bakıldığında 35 bin 700 farklı adreste AKITA geleceğine yatırım yapıldığı dikkat çekmektedir. 

  DogeCash (DOGEC)

  Altcoin piyasasında uzun yıllardır yer alan ancak son dönemde popülerlik kazanmaya başlayan DogeCash (DOGEC) de köpek temalı coinlerdendir. 2021 yılının Ekim ayında ilk defa kripto para piyasasına sunulan DOGEC, hayırseverlik ve yardım odaklı bağışlar yapılması amacıyla ortaya çıkmıştır. Toplamda 14.83 milyon arza sahip olan bu kripto para birimi madencilikle çıkarılamamaktadır. 

  Kishu Inu (KISHU)

  Son dönemde ortaya çıkan ve popüler merkeziyetsiz borsalardan Coin Tiger ile Uniswap platformlarında listelenen Kishu Inu (KISHU), köpek temalı bir coindir. Ethereum altyapısını kullanan KISHU da ERC-20 tokenları arasında gösterilebilir. Kripto para piyasasında toplamda 100 katrilyon arza sahip olan KISHU zaman zaman yüzde 2600 sevilerine varan yükselişler yaşamasıyla altcoin yatırımcılarının dikkatini çekmiştir. 

  renDOGE (RENDOGE)

  Ethereum blok zincirinde Dogecoin’i birebir temsil etmesiyle öne çıkan renDOGE (RENDOGE), son dönemde popülerlik kazanmıştır. Zincirler arası varlık hareketini sağlamak amacıyla Ocak ayında oluşturulan bu kripto para birimi de köpek temalı olmasıyla dikkat çekmektedir. RENDOGE, mevcut piyasada sadece Uniswap ve Linkswap borsalarında listelendiği için bu platform kullanıcıları tarafından alınıp satılabilir. 

  Doge Token (DOGET)

  2021 yılında mucizeler başaran Dogecoin’in daha yeşil ve daha çevreci bir benzeri olmasıyla bilinen Doge Token (DOGET), azımsanmayacak bir yatırımcı kitlesine ulaşmıştır. Kendisini bu şekilde çevreci kripto para birimleri arasında gösteren DOGET, Stellarterm platformunda listelenmektedir. Uzmanlar bu kripto para biriminin popüler borsalarda da ilerleyen zamanda alım satıma açılabileceğini söylemektedir. 

  DogeFi (DOGEFI)

  Dogecoin’den esinlenen ve popüler oyun projesi olan DogeFi (DOGEFI), köpek temalı altcoin projeleri arasında gösterilmektedir. Uniswap ve CoinTiger’da işlem gören bu kripto para birimi bazı getiri hasadı projelerine özel giriş sağlamasının yanı sıra kullanıcılarının fiyat arbitrajı yapmalarına da imkan tanımaktadır. 

  MonaCoin (MONA)

  Köpek temalı olmasa da benzer akımdan etkilenerek kedi temalı kripto para birimini çıkartan MonaCoin (MONA), altcoin yatırımları arasında popülerlik kazanmıştır. Hızlı yükseliş potansiyeline sahip MONA coin popüler kripto para borsalarında da listelenmesi beklenmektedir. Kripto para yatırımcıları şu anda Bitbank, Bittrex, ProBit Exchange, Finexbox ve Zaif üzerinden MONA coin alımı yapabilmektedir. 

  Dogelon Mars (ELON)

  İsminden de anlaşılacağı üzere, hem Dogecoin hem de Elon Musk’tan esinlenmiş olan Dogelon Mars, Dogecoin popülerliğinden sonra piyasaya sürülmüştür. Yeni çıkan kripto para birimlerinden biri olan ELON coin, ünlü milyarder Elon Musk’a benzetilen bir maskotla tanınmaktadır. Minimum arzı 1 katrilyon olan ELON coinin kripto para piyasasında 468 trilyon dolaşımda varlığı bulunmaktadır. 

  Cat Token (CAT)

  Dogecoin’den esinlenerek oluşturulan ancak bu sefer köpek değil, kedi temalı olmasıyla dikkat çeken Cat Token (CAT) kısa sürede geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşmıştır. Resmi web sitesinde “Kedileri seven insanlar için oluşturuldu” denilen CAT coinin toplam arzı 15 milyondayken bunun 6.5 milyonu dolaşımdadır. Geçtiğimiz yılın eylül ayında piyasaya sürülen CA, Ethereum blok zinciri üzerinde bir ERC-20 tokendır. 

  Sonuç

  Dogecoin’in 2021 yılında yakaladığı popülerlikten sonra kripto para piyasasına çok sayıda benzer altcoin sürülmüştür. Köpek temalı coinler sınıfına alınan bu kripto para birimlerinden popüler olanları şimdiden büyük piyasada değerlerine ulaşmayı başarmıştır. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle