Kriptopara

Hızla Trendleşen 17 Altcoin

  Kripto para piyasasında traderlar, kısa vade içinde kazanç elde edebilmek amacıyla altcoinlerden yana tercihlerini kullanırlar. Çünkü altcoinlerde volatilite ve fiyat artışındaki hız daha yüksektir. Bu kapsamda ise değer artışları ve düşüşler seri şekilde yaşanabilir.

  Makalemiz içinde son dönemlerde değeri ile dikkat çeken ve hızlı şekilde kripto para dünyasında trend haline gelen altcoinlere değineceğiz. Makalemizde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. 

  İşte Hızla Büyüyerek Trendleşen 17 Altcoin

  OCEAN Coin

  OCEAN Coin, Ocean protokol platformunun yerel kripto para birimi olan ve "utility token" olarak tanımlanan altcoin’dir. Hizmet token’ı olarak da bilinen bu altcoin, belirli avantajlar sunar. Protokolünde yer alan kullanıcılar OCEAN kullanarak yapay zeka satın alabilirler.

  Diğer yandan, veri alışverişini sağlamak ve Ocean’ın POA ağları içinde veri arzını en süt seviyeye ulaştırmak için geliştirilmiştir. Bir ERC-20 token birimi olarak, daha fazla güvenliği sağlar.

  Kripto para borsalarında alım-satım ve takas işlemlerine dahil olan OCEAN maksimum arzı 1.410.000.000 adettir.

  VeChain (VET)

  VET coin, dağıtılmış bir iş ekosistemi kurmayı hedefleyen VeChainThor’un yerel kripto para birimidir. Ekosistem içinde tamamen şeffaf bilgi akışını verimli iş birliği ile yapmak ve yüksek değer aktarımını sağlamak için kullanılır.

  VET aynı zamanda şirketler ve işletmeler tarafından iş aktivitelerini blok zinciri üstünde yönetmek için tercih edilen bir kripto ödeme birimidir. Elinde VET’i bulunan şirketler, VeChainThor blokzincirinde daha öncelikli şekilde hakka sahip olurlar.

  VET, kripto para borsalarında alım-satım ve diğer kripto para birimleri ile takasa girme işlemlerine dahil olur.

  Tezos (XTZ) 

  XTZ, akıllı sözleşme protokolü olarak bilinen Tezos’un yerel kripto para birimi olarak geliştirilmiştir. Ardından yüksek bir başarıya sahip olarak traderlar tarafından benimsenmiştir. Tezos topluluğu ağda XTZ kullanarak, protokolü geliştirmek için en iyi yazılımları sunan diğer kullanıcılara XTZ bağışı gerçekleştirirler.

  Tezos (XTZ) aynı zamanda Ethereum ve BTC’nin aksine PoW madenciliği adı verilen bir sistemi kullanılır. Burada elektrik masrafları olmadan XTZ üretimi yapılırken, XTZ kazancı elde edilir. Madencilik sanal şekilde yapılırken XTZ cüzdanının olması yeterlidir. Daha sonra protokol için en faydalı işleri yapanlar XTZ alırlar.

  Tezos (XTZ) kripto para borsasında yüksek volatilite ile işleme yapmaya imkan sağlar. Yükselen fiyat grafiği ve kripto paralar arasında yükselmesinin ardından traderlar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. 

  Binance Coin (BNB)

  Binance Coin, Binance kripto para değişim borsasının piyasaya çıkarmış olduğu bir altcoindir. ERC-20 tabanlı bir alt coin olarak bilinir. Ardından Binance kendi zincirini kurduğunda BEP2 tabanlı bir altyapıya geçiş yapmıştır. İlk teklifinde (ICO) ise 1 BNB ortalama 0,11 ABD dolarında seviyesinden işlem görmüştür.

  Binance borsası yıllık karının %20’si ile BNB alır. Bu durum likidite açısından fiyatı yükselten ve destekleyen bir durumu gündeme getirir. 

  Bianance Coin ile Binance kripto para borsasından alım-satım ve takas işlemleri yapılır. Diğer yandan işlem komisyonları daha düşük şekilde BNB ile ödenebilir. Bu fiyat ardından traderlar tarafından tercih edilmeye başlamıştır.

  Chainlink (LINK)

  LINK, akıllı kontratlara harici veri bağlantısını oluşturan merkezi olmayan Chainlink uzman ağının yerel kripto para birimi olarak geliştirilmiştir. LINK, blockchain dışı sistemlerin akıllı sözleşmeler ile Blockhain’de işlem yapılabilmesini sağlayan bir altcoindir.

  Kripto para borsalarında alım-satım ve takas işlemlerine dahil olur. Altcoin seçenekleri arasında çizdiği yüksek grafik, geliştirilmesi ardından 9. sıraya kadar ilerlemeyi başarması ve akıllı kontratlar ile işlem sürecinde avantaj sağlaması traderlar tarafından benimsenmesine sebep olmuştur.

  Cardano (ADA)

  ADA, 2015 senesinde geliştirilmeye başlanan Cardano platformu için üretilen yerek kripto para birimidir. Ardından kripto para borsalarında işlem görmeye başlamıştır. ADA, 3. Nesil kripto para birimleri arasında yer alır.

  ADA altcoin bilimden ve felsefeden evrilen ilk kripto para birimi olarak tanımlanır. Çünkü geliştirilmesinde bir topluluk çalışmış ve bu topluluk içinde akademisyenler ve bilim insanları da yer almıştır. Bu açıdan ADA ile yüksek işlem hızı düşüş işlem ücreti gibi avantajlı koşulların önde olması da amaçlanmıştır.

  Haskell programlama dilinde kodlanmış olan ADA, kripto para borsalarında alım-satım ve diğer kripto para birimleri ile değişim işlemlerine tabi olur. ADA, 2017 senesindeki değer kazanımı ardından traderlar tarafından dikkat çekmiştir. 

  Elrond (ERD)

  ERD, iki temel unsur olarak güvenlik ve verimliliği ön plana alan Elrond ağının yerel kripto para birimdir. ERD, ölçeklendirilebilirlik be birlikte çalışma amaçlarını sağlamaya odaklanan yüksek verimli kamu blokzinciri içinde işlem görebilir. 

  Kripto para borsalarından alım-satım ve diğer altcoinler ile takas işlemlerine dahil olabilen ERD, 2020 yılı içinde yaşadığı sıçrama ile dikkat çekmiştir. 2020’de 24 saat içinde %50’lik bir fiyat artışı yaparak traderler tarafından etkili şekilde kullanılmaya başlamıştır. 

  ERD en çok BTC ve ETH gibi kripto para birimleri ile sorunsuz takas yapılabilmesi açısından tercih edilir. Projenin gelecek vaat ettiği ise kripto para analistleri tarafından belirtiliyor. 2020’de 8 milyonluk olan piyasa değerini yükseltmeyi başarmıştır. 

  Satatus (SNT)

  SNT, mobil temalı bir işletim sistemi olan Satatus’un yerek kripto para birimi, aynı zamanda Ethereum’da geliştirilmiş olan bir altcoin birimidir. Son dönemlerde sanal para olarak çokça tercih edilir. Ethereum sistemine bağlılık içinde birden fazla işlemi gerçekleştirirken kullanılır.

  Kripto para borsalarında diğer kripto para birimleri ile değişime girme ve alım-satım işlemleri bazında kullanılır. SNT, 2020 yılı ile birlikte traderların dikkatini çekmiştir.

  Henüz yolun başında olan, ancak yeni çıkış yapan altcoinler arasında döneminde ayakta kalmayı başararak volatiliteli piyasaya dahil olan SNT, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Özellikle yeni alternatifler arayan ve akıllı kontrat protokollerini de kullananlar için analistlerin bilgisini sunduğu bir altcoin birimidir. 

  ICON (ICX)

  ICX token, blok zincirlerini birbirlerine bağlayan bir blockchain platformudur. Token iki farklı amaca hizmet eder. Bunlardan bir tanesi kripto para olarak kullanılmasıdır. Bir diğer amacı da DEX Reserve üzerinde döviz kuru belirleyerek, farklı kripto paralar ile işlem gerçekleştirilmesine olanak tanımasıdır. 

  ICON, 2020 yılında oldukça önemli bir şekilde yükselmiş ve yatırımcılarına 4 kat kar sağlamıştır.

  Bitcoin Gold (BTG)

  Bitcoin Gold, Bitcoin Cash ile ilgili çıkan bazı problemlerden sonra ortaya çıkmıştır. Bitcoin Gold’u geliştiren ekip, Bitcoin’den daha farklı bir amaç güderek, çok daha güvenli bir kripto para deneyimi sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir. 

  Bitcoin Gold, son zamanlarda popüler hale gelen kripto para birimleri arasında yer alır. Yaşadığı yükselişler ile birlikte, sınırlı arzının da olmasının etkisiyle, kripto para topluluğu içerisinde trend haline gelmeyi başarmıştır. 

  The Graph (GRT)

  The Graph son zamanların en popüler altcoinleri arasında yer alır. 2017’de geliştirmeye başlanan altcoin, piyasaya çıktığı andan itibaren oldukça hızlı bir biçimde yükselerek yatırımcılarını sevindirmiştir. The Graph esas olarak blok zinciri üzerindeki verileri kolay bir biçimde düzenlemek ve erişilebilirlik seviyesini arttırmak amacıyla tasarlanan bir protokoldür. 

  The Graph, son zamanların yükselen yıldızları arasında yer alır. 

  Dash (DASH)

  Dash en popüler kripto para birimlerinden bir tanesidir. Gizlilik odaklı bir kripto para olması açısından oldukça önemlidir. BTC, Eth ve diğer kripto para birimleri gibi, blok zinciri üzerindeki işlemlerin izlenebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle yasadışı faaliyetlerde de kullanıldığı için eleştirilerin hedefi halindedir. 

  Dash de performası ile yükselen kripto paraları arasında yerini almıştır.  

  IOST (IOST)

  IOST blockchain protokolü, işlem ücretlerini düşürmek, işlem hızını arttırmak ve ölçeklendirme problemlerini gidermek için tasarlanmıştır. IOST platformu, Disturbution Sharding ve Proof of Believalility algoritmalarını kullanarak çalışan bir platformdur. 

  IOST da son zamanlarda trend haline gelmiş kripto para birimleri arasında önemli yer tutar.

  Kusama (KSM)

  Kusama aslında Polkadot’un bir beta sürümü olarak değerlendirilebilir. Zira Kusama, Polkadot’un erken sürümü olarak piyasaya çıkmıştır. Platform rafine edilmemiş ve denetlenmemiş bir sürümdür. Polkadot piyasaya çıktıktan sona, Polkadot’un işlevlerinin daha iyi hale getirilmesi için çalışmaya başlamıştır. 

  Cosmos (ATOM) 

  Tendermint ve IBC tarafından geliştirilen Cosmos, internet teknolojisinde çığır açmayı hedefleyen bir proje olarak öne çıkar. Blockchain platformu içerisinde, merkeziyetsiz bir sistem olarak ön plana çıkmıştır. 

  Ağın temel amaçlarından bir tanesi, tüm kripto paraların bir araya getirilip, bir arada çalışmasıdır. Ağ üzerinde kullanılan yerel token da ATOM’dur. 

  Horizen (ZEN)

  Horizen, Proof of Work  algoritması ile oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Horizen’in ana amacı, tüm katılımcıların ödüllendirildiği ve eşit şartların bulunduğu bir ekosistem yaratmaktır. 

  Horizen, merkeziyetsiz olan ilk side chain platformu olarak öne çıkmıştır. Ölçeklendirme problemine yapmış olduğu katkılar sebebiyle de, oldukça önemlidir. 

  DigiByte (DGB) 

  DigiByte, merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak öne çıkmıştır. 2014 yılında piyasaya sürülen DGB’nin ana misyonu, hızlı ve güvenli bir blok zinciri ekosistemi yaratmaktır. 

  Jared Tate tarafından geliştirilen DGB, gelen yardımlar ile ortaya çıkarılmış bir kripto paradır. DigiByte şirketi tarafından piyasaya sürülmüş olan bu kripto paranın, 21 milyar adet üretilmesi planlanmaktadır. Digibyte son zamanlarda önemli kar elde ettiren kripto paralar arasında yer alır. 

  Sonuç

  Altcoin olarak ifade edilen kripto paraların sayısı gün geçtikçe artmakla beraber piyasadaki hakimiyetleri de güçlenmektedir. Altcoinler önemli gelişmeleri ve sundukları alternatif yanlar ile kripto para topluluklarında tercih edilirler. Kimi zaman bir gün içinde birkaç kez dalgalanabilirler. Bunun tam tersi bir ivme de gösterebileceği akılda yer bulundurulmalıdır. Altcoin’lerden çok yüksek miktarda kazanç sağlamak mümkün olduğu gibi büyük kayıplar yaşamakta olasıdır. Yüksek risklerin yer aldığı bu piyasalarda dikkati elden bırakmamak çok önemli. Bu nedenle Altcoin ile ilgili son dakika gelişme ve haberlerini yakından takip etmenizi öneririz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle