Kripto Para

Volkan enerjisi ile BTC madenciliği yapılacak

  Kripto para piyasalarının son birkaç gündür en sıcak gündem maddesi olan El Salvador, Bitcoin (BTC) konusunda bir yeni ilke daha imza atabilir. El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele, Twitter üzerinden açıklama yaptı. Bukele, El Salvador’da volkan enerjisi ile BTC madenciliği yapılması adına talimat verildiğini duyurdu.

  Kripto para piyasası Mayıs ayında çok sert darbelerle karşılaştı. Bu darbelerin ortaya çıkmasında ilk etken olarak Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın yaptığı Bitcoin (BTC) madenciliği açıklamalarının olduğu düşünülüyor. Ancak darbeleri daha sert hale getiren ise Çin’den gelen kripto madenciliğine yönelik sıkı önlem ve yasaklama haberleri oldu. Piyasa, o tarihlerden sonra bir anda BTC madenciliğinin çevreye verdiği zararı tartışır oldu. Konu tartışılmaya devam ederken, sektörde devrim yaratacak adım atan El Salvador, bu konuya ilişkin olarak da çarpıcı bir gelişme ile gündeme geldi.

  Jeotermal Elektrik Şirketi LaGeo’ya BTC Madenciliği İçin Talimat Verildi

  Bilindiği gibi El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan eden ilk ülke oldu. El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele, El Salvador’un “BTC’nin yapabilecekleri konusunda bir sembol” haline geleceğini dile getirmişti. Piyasada oldukça pozitif karşılanan bu gelişmenin ardından, Niyab Bukele Twitter üzerinden yeni bir açıklama yaptı. Bukele, El Salvador’da devlete ait jeotermal elektrik şirketi olan LaGeo’ya BTC madenciliği yapması için talimat verildiğini açıkladı. LaGeo’nun asıl özelliği ise ülkedeki volkan enerjisini kullanıyor olması.

  El Salvador’un Jeotermal Enerjisi Tamamen Doğal, Yenilenebilir ve Temiz

  El Salvador, Orta Amerika’da yer alan ve hatta bölgenin en küçük ülkesi konumunda. Ülkenin en dikkat çekici coğrafi özelliği ise ülkede 20’den fazla aktif halde volkan olması. Hatta El Salvador’da yer alan Chaparrastique Yanardağı, son 500 yıl içinde 25’ten fazla patlama yaşadı. Yani El Salvador’un jeotermal enerjisinin tamamen doğal, yenilenebilir ve temiz olduğunu söylemek mümkün.

  BTC Madenciliği Tartışmaları Artık Farklı Bir Boyuta Geçebilir

  El Salvador, artık ülke sınırları içinde herhangi bir ürün ya da hizmet karşılığında minimum 3 BTC harcayan herkese kalıcı ikamet imkanı sunuyor. Ayrıca ülke, tröst fonunda da 150 milyon dolarlık Bitcoin tutacak. BTC madenciliğinin çevreye zararı konusunda tartışmalar gündeme gelirken, tamamen temiz enerji ile BTC madenciliğinin yapılacak olması ise bu tartışmalara yeni bir boyut kazandırabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle