Musk açıkladı: Tesla BTC ödemelerini kabul edebilir!

  Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla 2021 yılında kripto para piyasalarına yön veren Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bir kez daha Bitcoin (BTC) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Musk, BTC’nin yenilenebilir enerji kullanımına ilişkin ılımlı açıklamalarda bulundu.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 2021 yılında malvarlığıyla Jeff Bezos’u geçerek bir dönem için “dünyanın en zengin insanı” unvanını aldı. Bununla popülaritesi artan Musk, ardından kripto para piyasasında etkin olduğunu gösterdi. Musk’ın kripto paralar ile ilgili paylaşımlarda bulunması, değindiği kripto paralara yoğun talep oluşmasını sağladı. Böylece Musk, piyasada en etkin ve en popüler isimlerden biri olmayı başardı.

  Elon Musk ve Kripto Paralar

  Elon Musk, söz konusu serüvenine Şubat döneminde Twitter biyografisine “Bitcoin” yazarak başladı. Bu hamlesiyle Bitcoin’e (BTC) destek verdiğini gösteren Musk, daha sonra Dogecoin (DOGE) ile ilgili daha fazla ve daha pozitif açıklamalar ve şakalar yapmaya başladı. Her iki kripto para birimi için de ciddi bir talebin oluşmasına önayak olan Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, daha sonra 1,5 milyar dolarlık BTC yatırımı yaptı. Bu yatırım, piyasalarda fazlasıyla olumlu karşılandı.

  BTC Madenciliğinde Kullanılan Enerji ve Tesla’nın Kararları

  Elon Musk, Tesla’nın yatırımından sonra şirketin BTC ödemelerini kabul edeceğini de duyurdu. Ancak sonrasında bu konuda ani bir fikir değişikliğine giden Musk, BTC madenciliğinde kullanılan enerjinin fosil yakıtlar olması sebebiyle, oluşan çevre kirliliğinden dolayı Tesla’nın BTC ödemelerini durdurduğunu duyurdu. Musk’ın bu açıklaması, Mayıs ayındaki büyük geri çekilmenin yaşanmasına etki etti.

  Tesla’nın bu aşamadan sonra BTC’ye karşı alacağı tavrın belirleyici bir unsur olacağı tahmin ediliyordu. Elon Musk, tam da bu konuya ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Elon Musk, BTC madenciliğinde kullanılan enerjinin %50 ya da daha fazlasının artık yenilenebilir enerji ile yapılıyor olabileceğini duyurdu. Musk’a göre kripto para piyasalarını daha yeşil bir gelecek bekliyor.

  Tesla Kripto Para Ödemesi Almaya Sıcak Bakıyor

  Elon Musk, bununla birlikte Tesla’nın kripto paralar ile ödemeleri kabul etme fikrine sıcak baktığını ifade etti. Ancak Musk, bu aşamada şirketin kripto para ödemelerini kabul etme konusunda pozitif olduğunu fakat böyle bir karar öncesinde gereken özenin gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Elon Musk, daha önce yaptığı açıklamalarında BTC madenciliğinde yenilenebilir enerji kullanımının %50 üzerine çıkması durumunda Tesla’nın tekrar BTC ödemelerini kabul edeceğini söylemişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle