ANKR Coin Nedir, Nasıl Alınır? Hangi Borsada Var? 

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde artan çeşitlilik, bu yöndeki araştırmaları da artırdı. Son dönemlerin dikkat çeken projelerinden biri olan ANKR Coin projesi için yatırımcıların araştırmaları devam ediyor. Bu rehber yazımızda ANKR Coin adına “Nedir, nasıl alınır, hangi borsada var?” sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz. 

  ANKR Coin Nedir? 

  Ankr (ANKR) Coin, en temel düzeyde Ethereum (ETH) altyapısı olan bir token projesidir. ANKR Coin dApp’ler oluşturarak, staking yaparak ya da düğümleri tutarak Blockchain ekosisteminde verimliliği artırmayı hedefleyen, Web 3.0 altyapısına sahip, zincirler arası staking DeFi platformudur. ANKR Coin, ağın yerel simgesidir ve ağda dağıtılan uygulamalara erişim ve ödemeler, staking ve yönetişim tekliflerine oy vermeyi de içeren, birden çok yardımcı programa sahiptir. 

  ANKR Projesi ve Whitepaper 

  ANKR, dağıtık defter teknolojisinden yola çıkarak, merkezi olmayan, kullanıcılar için daha güvenli ve özel uygulamalar, sistemler ve protokoller ile yeni bir internet vizyonuna dayalı olarak geliştirilmiş ve tasarlanmıştır. Projenin ortaya çıkışındaki esas nokta, ağ katılımcılarına ve kullanıcılara uygulamalar ve veriler için kontrol gücü ve sahiplik sağlayarak merkezi otoritelere ve aracı sistemlere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmaktır. 

  Piyasada var olduğu süreçte Ankr, paylaşılan kaynakları kullanarak taşıyıcı tabanlı bulut hizmetleri için bir Pazar kurmuştur. Bu sistem, kurumsal müşterilere ve geliştiricilere, genel bulut sağlayıcıları ile kıyaslandığında çok daha ucuz bir fiyat üzerinden blok zinciri düğümlerini kolayca dağıtma olanağı tanımaktadır. ANKR projesi ile ilgili daha detaylı bilgilere, teknik makaleye ve Whitepaper bilgilerine https://www.ankr.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. 

  ANKR Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait? 

  Staking ve DApp’leri geliştirmeyi sağlayan bir DeFi platformuna sahip blok zinciri tabanlı bir çapraz zincir altyapısı olan Ankr, Kasım 2017’de CEO Chandler Song tarafından California Berkeley Üniversitesinde kurulmuştur. Projenin kurucu ekibi ve genel merkezi San Francisco’da bulunmaktadır. Diğer yandan Ankr projesinin dağıtık ekibi ise Şangay, Amsterdam, Bükreş, Moskova, Hindistan ve Güneydoğu Asya bölgelerindeki ofislerde faaliyet göstermektedir. 

  Kullanım Alanları Nelerdir? 

  Ankr, kullanıcılara özelleştirilmiş ve kullanıcı dostu olarak tanımlanan node dağıtımı ve API çözümleri sunmayı hedefler. Projenin sunmak istediği çözümler, blok zinciri ekosistemlerine katkı sağlayabilmeleri adına sıradan insanlar, sıradan işletmeler ve sıradan geliştiriciler için giriş engelini azaltma hedefiyle tasarlanmıştır. Ankr node sistemi kullanıcılara çok kısa süreler içinde blok zinciri üzerinde node’larını dağıtma olanağı sunar ve Ankr API piyasası da genel olarak blok zincirleri ve DeFi protokolleri adına çok kolay bir erişim ile API çözümleri sunar. 

  Bununla birlikte Ankr projesi, platformdaki ödemeleri, küresel anlamda dağıtılan kaynakların ölçülmesini, kullanıcıların ya da kaynak sağlayıcılarının itibar verilerini ve akıllı kontratlar yolu ile algoritmik olarak veri merkezlerini öneren altyapının en önemli bileşenlerinden biri olarak blok zinciri teknolojisini kullanır. Ankr projesinin tescilli bulut altyapısı, genel bulut sağlayıcılarından bağımsızdır ve esneklik ile kararlılık etkenlerini daha güçlü hale getirmek için, coğrafi olarak dağıtılmış olan kurumsal sınıf veri merkezleri tarafından da desteklenmektedir. 

  ANKR Projesini Benzersiz Yapan Nedir? 

  Ankr, ortaya çıkışında temel olarak “interneti merkeziyetten uzaklaştırmayı” ve internetin geleceği olan Web 3.0’ın geliştirilmesine katkı sunmayı amaçlayan, piyasadaki tek DLT projesi olmasa da merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminin en bilinen ve en önde gelen projeleri arasında yer almaktadır. Buradan yola çıkıldığında Ankr projesi merkeziyetsiz, daha güvenli ve daha çok kişiselleştirilmiş, özel internetin gelişimini desteklemekte olan benzersiz bir proje ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte Ankr projesini benzersiz kılan bazı özellikleri şöyle sıralanabilir: 

  • Sistemin ana bileşeni olan ve dApp’lerin donanım sistemi ile yürütülmesini sağlayan Intel SGX kullanımında fazlasıyla iyidir. 
  • DeFi ve bulut depolama ekosisteminde, ETH 2.0 ve ANKR Coin’lerin staking işlemlerini tamamlayan bir projedir. 
  • Proje ortaya çıkış amacıyla birlikte işlevsel kurumsal çözümleri, geliştirici API’leri ve paylaştırma node’larını daha kolay hale getirmektedir. 

  Güncel ANKR Coin Fiyatı 

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 ANKR fiyatı %ankr+try% TL. Döviz cinsinden ise %ankr+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ankr Coin 24 saatte %ankr+yuzde%. 

  Son dönemlerde, kripto para piyasasında görülen düşüş hakimiyetinin de etkisi ile değer kayıpları yaşayan ve bu süreçte iç açıcı performans gösteremeyen ANKR Coin, buna rağmen yatırımcılarda beklenti oluşturmaktadır. Zira geçmiş verilerde ortaya koyduğu performanslar, ANKR Coin adına fiyatın yukarı yönlü şekilde de hızlı değişim gösterebileceğine işaret etmektedir. ANKR Coin, piyasaların büyük ralliye başladığı Aralık 2020 döneminde, 25 Aralık gününde 2,92 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştır. 

  ANKR Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? 

  ANKR projesi, bir bütün haliyle, veri merkezlerinden ve cihazlardan gelen boşta işlem güçlerinden yararlanan yeni bir blok zinciri çözümü sunabilmek adına oluşturulmuştur. Ortaya çıkışı ve sunduğu çözümleri ile proje çeşitli avantajları da barındırmaktadır. Bununla birlikte ANKR projesi için avantajlar şöyle sıralanabilir:

  • Kullanıcılar Ankr projesinde kendi node’larını çalıştırabilir, stake edebilir, uygulamalar geliştirerek ve dağıtarak ya da kurumsal çözümlere erişim sağlayarak ağa katılabilir.
  • Katılımcılar ağı güçlendirerek Web 3.0’a daha kolay ve daha uygun maliyetli erişim sağlayabilir. 
  • Kurumsal kullanıcılar ve geliştiriciler, sorunsuz işlemler sağlamak adına pasif gelir elde edebilir. 

  ANKR Coin projesinde dezavantajlar ise şöyle sıralanabilir: 

  • ANKR Coin volatil bir yapıya sahiptir. Varlık bu yönünü, Aralık 2020’de ATH belirledikten sadece birkaç gün sonra dip noktasını görerek göstermiştir.
  • Piyasadaki düşüş trendlerinden yüksek oranda etkilenebilmektedir. 

  ANKR Coin Hangi Borsalarda Var? 

  Birçok güvenilir borsada ANKR Coin listelenmektedir. ANKR Coin listeleyen borsalar şöyle: 

  • Binance 
  • Coinbase Exchange 
  • Huobi Global 
  • KuCoin 
  • Bithumb 
  • Kraken 
  • Binance.US 
  • Gemini 
  • MEXC 
  • Phemex 
  • ZB.COM 
  • eToroX 

  ANKR Coin Piyasa Bilgileri 

  ANKR Coin’in maksimum arzı 10.000.000.000 adettir ve ANKR Coin sınırlı bir arza sahiptir. Bu durum, ağ katılımcıları tarafından aksi yönde bir değişiklik önerilmedikçe ve bu olası öneri hayata geçirilmedikçe, toplam arzı tükendikten sonra yeni token basılmayacağı anlamına gelmektedir. Bu da ANKR Coin’in dezenflasyonist bir yapıda olmasını sağlar. Uzmanlar, bu bilgiler ışığında ANKR Coin’in uzun vadeli bir değer deposu olarak değerlendirilebileceğini belirtmektedir. 

  ANKR Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır? ANKR Coin satın almak için şu adımlar izlenir: 

  • 1. Adım: ANKR Coin listeleyen borsalara girin. 
  • 2. Adım: Borsada hesap açma işlemlerini tamamlayın. 
  • 3. Adım: Hesap onayı sonrası alım-satım (işlem) sayfasına gidin. 
  • 4. Adım: Borsanın onay verdiği işlem çiftlerinde ANKR Coin alımı yapın.
  • 5. Adım: Güvenli cüzdanlarda/hesaplarda ANKR Coin’lerinizi saklayın.

  Özet Olarak 

  2017 yılında California Berkeley Üniversitesinde kurulan Ankr projesi, küresel olarak dağıtılan kaynakların ölçülmesini, kaynak sağlayıcılarının ya da kullanıcıların itibar verilerini ve akıllı kontratlar yolu ile algoritmik olarak veri merkezlerini öneren altyapının bir parçası olarak blok zinciri teknolojisi kullanır. ANKR Coin, Ankr platformunun yerel kripto para birimi olarak hizmet vermektedir. ANKR Coin, dezenflasyonist yapıya sahiptir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle