Bitcoin (BTC) bankalar tarafından yasaklanabilir mi?

  İngiliz parlamentosunun eski üyelerinden Nick Boles, merkez bankalarının kripto para birimlerini yasaklamaları gerektiğini söyledi. Boles’a göre Bitcoin aşırı enerji harcadığı için yasaklanmalı…

  Uzun bir süredir tartışma konusu olan Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paraların yasaklanma konusuna yeni bir boyut kazandırıldı. Eski bir İngiliz parlamento üyesi olan Nick Boles, merkez bankalarını aşırı enerji kullanımı nedeniyle Bitcoin’in yasaklanması gerektiğini söyledi. Boles’a göre,her Bitcoin sahibini bunları “zarar verici bir etkide bulunmayan” yani PoW (Proof of work) olmayan kripto para birimleri ile takas etmek zorunda.

  Bitcoin’in enerji tüketim değerlerine dikkat çeken Nick Boles, daha kullanışlı kripto para birimlerinin tercih edilmesi gerektiğini şu şekilde ifade etti: “Merkez bankaları bunun ticaretini yasaklamalı. Bitcoin’i elinde bulunduran herkesi, bu tür bir zarar verici yan etkisi olmayan başka bir kripto para birimiyle değiştirmeye zorlamalı. Gerçek dünyaya hiç zarar vermeyen başka kripto para birimleri de var.”

  Bitcoin Enerji Tüketimi Arjantin’i Geçti

  Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, kripto para sektöründe Bitcoin tartışmalarının da temel dayanaklarından biri olarak gösteriliyor. Bu endeksin güncel verilerine göre Bitcoin artık tüm Arjantin’den daha fazla elektrik tüketiyor. Bitcoin’in hashrate oranı 9 Şubat tarihi itibarıyla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 158,94 EH/s’ye ulaştı.

  Kripto para uzmanlarına göre eğer Bitcoin ağının toplam hesaplama kapasitesi artmaya devam ederse, elektrik üretimi bakımından sıradaki geçilecek ülke Ukrayna olacak. Bitcoin, çevre aktivistleri tarafından tartışmalı karbon ayak izi nedeniyle sürekli olarak eleştirilmeye devam ediliyor.

  Bitcoin Enerji Tüketimi Tartışma Konusu

  Tüm madeni paraların %76’sının artık yenilenebilir enerji kaynakları yardımıyla çıkartılması, Bitcoin konusunu daha da ön plana çıkartıyor. CoinShares’ten Meltem Demirörs, bu konuyla ilgili olarak hükümetlerin yeni yollar aradığını şu şekilde ifade etti: “Bitcoin, ekonomilerin büyüme yaratmak için kullanılmayan, bol enerji kaynaklarını kullanmaları için harika bir yoldur.”

  Real Vision Group kurucusu Raoul Pal ise bu konuda Bitcoin madencilerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Benim görüşüme göre, madenciler ekonomik olarak en uygun istikrarlı talep kaynağını bulmaya zorlandıkça BTC yenilenebilir elektrik maliyetini düşürüyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle