Kripto Para

Güney Kore’de korkutan karar! 11 borsanın fişi çekildi

  Kripto para regülasyonlarında hız kazanan Güney Kore’den peş peşe haberler gelmeye devam ediyor. Ülkede sahte müşterek hesaplar kullanan 11 kripto para borsasının kapatılacağı açıklandı…

  Güney Kore’nin yerel medyasında geniş yer alan haberlere göre ülkedeki 11 kripto para borsası kapatılacak. Sektör kaynaklarına dayandırılan haberde bu borsaların faaliyetleri regülatör olarak bilinen FSC kurumunun denetiminden geçer not alamadı. Finansal piyasaları düzenleyen FSC, daha önce yasa dışı işlemlerle bağlantısı olduğunu belirttiği borsaları kara listeye almıştı.

  FSC tarafından Güney Kore’de yapılan kripto para düzenlemeleri hız kazandı. Daha katı düzenlemelerin uygulanmaya başlamasından sonra 11 kripto para borsasının işlemlerine son verileceği öğrenildi. Kaynaklar, ülkede faaliyet gösteren söz konusu orta ölçekli bu borsaların ismini henüz açıklamadı. 

  Güney Kore Borsalarına Regülasyon Baskısı

  Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar, bu 11 kripto para borsasının FSC’den faaliyet izni almalarının imkansız olduğunu vurguladı. Güney Kore’de kripto para sektöründe iş yapan Bithumb, Upbit, Coinone ve Korbit hariç olmak üzere borsaların büyük çoğunluğunun FSC ile başı dertte. 

  Çoğu borsanın regülatöre uyum sağlayamayacak olmaları sebebiyle zincirleme şekilde kapatılması gündeme geldi. Orta ölçekli borsalardan bazıları, şimdiden resmi internet siteleri üzerinden yaptığı duyurularda faaliyetlerini kısa süre içinde sonlandıracaklarını açıkladı. Darlbit kripto para borsası da bunlardan biri oldu. 

  FSC Onaylı Borsalar Yoluna Devam Edecek

  Orta ölçekli Darlbit kripto para borsası geçtiğimiz haftalarda kullanıcılarına para çekme ve yatırma işlemlerini durduracağını açıklamış, 15 Temmuz’da tamamen kapanmıştı. CPDAX borsası ise hizmetlerini 1 Eylül 2021 tarihinde tamamen sona erdireceğini açıkladı. Bitsonic borsası, Telegram kanalı aracılığıyla sistemlerini yenileyeceğini bahane ederek geçici olarak hizmet vermeyeceğini duyurdu. 

  Güney Kore’de faaliyet gösteren kripto para borsaları, FSC regülasyon kurumunun katı baskılarıyla karşılaşıyor. Yerel borsaların faaliyetlerine devam edebilmeleri için 24 Eylül tarihine kadar FSC’den lisans almaları gerekiyor. FSC lisansı alabilmek de bazı sert kuralları yerine getirmeyle mümkün olabiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle