Kriptopara

Fork Nedir? Soft ve Hard Fork Ne Demek?

  Fork Nedir?

  Fork kelimesinin Türkçe karşılığı “çatallanma“ anlamına gelmektedir. Bir kripto para biriminin bağlı bulunduğu Blockchain ağının bir kopyasının daha gelişmiş niteliklerle oluşturulması işlemine Fork denilir.

  Fork Çeşitleri

  Fork’lar hard ve soft olarak ikiye ayrılır. Klasik bir soft fork’ta tamamen bir ayrılık gerçekleşmesi amaçlanmaz. Soft Fork’ta Aynı veri tabanı baz alınıp geçmiş veriler kopyaladıktan sonra yeni bir Blockchain ağı oluşturulur. Bu modelde verim ve iyileştirme amaçlanır. Var olan Blockchain ağının daha üstün bir modeli oy birliği kapsamında tasarlanır. 

  Hard Fork Ne Demek?

  Hard Fork ise Blockchain üzerindeki net bölünmeyi betimleyen bir ifadedir. Mevcut ağı geliştirmek yerine alternatif yeni bir Blockchain'in inşa edilmesi tercih edilir.

  Hard Fork Nelere Sebep Olur?

  Hard Fork’un sebep olduğu durumlar şu şekilde sıralanır:

  • Hard Fork gerçekleştiğinde Blockchain ağında kesin bir ayrılık oluşur.
  • Eski ağda yer alan önemli güvenlik açıkları yeni Blockchain’de bulunmaz.
  • Ağda eski özelliklerin iyileştirilmiş halleri değil, tamamen farklı özellikleri gözlemlenir.
  • Hard Fork ardından kullanıcıların ve madencilierin kesin bir seçim yapması gerekir.
  • Yeni Bockchain seçimlerinde ise yeni ağa geçmeleri zorunludur.
  • Bu kapsamda yeni ağın güncellemelerine adaptasyon için bir süreç içine girilir.

  Soft Fork Nedir?

  Soft Fork, Blockchain ağlarının yeniden inşasını içermeyen, ağda yer alan zinciri devam ettirerek yeni, daha gelişmiş bir modeli kurmayı amaçlayan işlemdir. Soft Fork’ün sonuçları ise şu şekildedir:

  • Mevcut ağdan daha hızlı ve güvenlik açısından daha üstün bir model yapılabilir.
  • Ağda ölçeklendirme açısından problemler varsa ölçeklendirilebilir bir ağ modeli yaratılır.
  • Daha fazla kullanıcının barınabileceği ve işlem yapabileceği bir model oluşturulur.
  • Soft Fork başlangıcında ve sonucunda şeffaf bir oylama sistemi açığa çıkar.
  • Çoğunluğun kabul ettiği ve ağı daha başarılı hale getiren özelikler ağda görülür. 

  Hard ve Soft Work Arasındaki Farkları Neler?

  Hard Fork’un sebebi genel olarak geliştiriciler arasında çıkan anlaşmazlıklardır. Özellikle bir kripto para biriminin ilk geliştirilme evresindeki imajının dışına çıktığını düşünen geliştiriciler, çatallaşmaya sebep olarak Hard Fork’ü gündeme taşırlar. Blockchain ağının daha farklı özellikleri yansıtmasını isteyen geliştiriciler Hard Fork’ta kesin bir ayrılmayı talep edebilirler.

  Soft Fork için oluşma sebebi ise ağda yer alan eksikleri gidermektir. Burada ilk adımda yine kripto para geliştiricilerinin kararları etkilidir. Ancak Soft Fork’te ağın tüm kullanıcıları oylamaya davet edilir. Oylama sonunda ağa yeni niteliklerin eklenmesinin iyi olacağı yönünde karar çıktığında, Soft Fork yapılır.

  Diğer yandan Hard Fork ne kadar bir anlaşmazlık üzerinde doğsa da birçok fayda sağlar. Oylama bu aşmada da yapılabilir. İnşa edilen yeni ağ ve yerel kripto para birimi genel olarak eksilerdeki kusurları içermezler. Daha hızlı işlem onayları, düşük transfer ücretleri, ölçeklendirilebilir yapı ortaya çıkar. 

  Hard Fork Örnekleri

  Hard Fork’un iyi örneklerinden bir DAO Token cephesinde yer alıyor. Bu Hard Fork içinde hem ayrılık hem de oylama süreci yer alıyor. Ethereum topluluğu içinden DAO’ya yapılan anonim bir saldırı ardından işler kızışmıştır. Bu anda DAO Token geliştiricileri ve sahipleri Hard Fork’e Ethereum içindeki oylama üzerinden gittiler.

  Hard Fork gerçekleştirerek kendileri için yeni Blockchain’i oluşturup, yerel token’ı DAO Coin yaptılar. Bu kapsamda yatırımcılarda saf değiştirerek, sahip oldukları etherleri iade alıp, yeni ağa geçiş sağladılar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle