Kripto Para

Solana ve Reddit’ten dev Web 3.0 adımı! Nedir bu Web 3.0?

  Büyük oranda makine öğrenimine ve yapay zekaya (machine learning & artificial intelligence) dayalı yeni nesil bir internet teknolojisi olan Web 3.0 için; Solana (SOL) ve Reddit kurucuları bir araya geldi. Web 3.0 sosyal medya teknolojisi adına, Solana ve Reddit’in 100 milyon dolarlık yatırım girişimi de bu etkinlikte duyuruldu.

  Solana (SOL) kurucu ortağı Raj Gokal ve Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian, Web 3.0 sosyal medya teknolojisi için 100 milyon dolarlık yatırım girişimlerini duyurmak adına bir araya geldi. Başlangıçta 50 milyon dolar olarak belirlenen yatırım girişiminin, duyuru esnasındaki konuşmada 100 milyon dolara yükseltildiği belirtildi. Söz konusu yatırım yükseltme haberini Reddit kurucu ortağı Ohanian verdi. Söz konusu duyuru, Portekiz’in başkenti Lizbon’da “Solana Breakpoint 2021” konferansında yapıldı.

  Gokal: Twitter’dan Çıkmak İstiyorum!

  Solana Breakpoint 2021 konferansı, Raj Gokal’in son Twitter yasağının yanı sıra sosyal medya devi Facebook’un, günler öncesinde ismini “Meta” olarak değiştirmesinden sonra gerçekleştirildi. Konferansta konuşma yapan Raj Gokal, “Merkezi sosyal medyadan kurtulmam gerekiyor. Twitter’dan çıkmak istiyorum!” sözlerini dile getirerek dikkat çekti. Konuşmasının devamında Gokal, şu ifadelere yer verdi:

  “Bunu yapmama yardım edin. Bir sonraki Twitter’ı kurun, bir sonraki Facebook’u ve bir sonraki Instagram’ı inşa edin. Bu merkezi hizmetlerden hesaplarımı silmeme yardım edenlere özel bir ödülüm var!”

  Konferans, SOL’un ATH Yapmasından Sonra Gerçekleştirildi

  Raj Gokal’ın yaptığı sıra dışı bu konuşmanın ardından Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian ise söz konusu ödülün, açıkladıkları gibi “100 milyon dolar” olduğunu belirtti. Ohanian ayrıca bu ödülün “oracıkta” durduğunu da belirtti. İlgi çeken söz konusu konferansın, son dönemlerin en popüler kripto para birimlerinden olan Solana’nın (SOL) bu hafta ATH yapmasından sonra gerçekleşmesi de ayrıca dikkatleri çekti.

  Raj Gokal’ın “Web 3.0” Tanımlaması

  Raj Gokal, Web 3.0 için yaptığı tanımlama konuşmasında “Web 3.0, kullanıcıları ve yaratıcıları, sahiplere ve paydaşlara dönüştüren bir system. Bu değişim bir süre sosyal medyaya gelmeyecek. Bence Metaverse’deki sosyal medya, birbirine yetebilen milyonlarca topluluğun birleşimlerinden oluşacak.” dedi.

  Web 3.0 Nedir?

  Web 3.0, büyük oranda makine öğrenimine ve yapay zekaya dayalı bir yeni nesil internet teknolojisidir. Bu sistem, verilerin makine temelli şekillerde değerlendirilmesi üzerine odaklanır ve sistem daha açık, bağlantılı ve daha kapsamlı web siteleri ve web uygulamaları oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca Web 3.0, daha fazla kişiselleştirilmiş veriyi, daha hızlı şekilde sunmayı hedeflemektedir.

  Web 1.0 Nedir?

  1990’lı yılların başlarında web siteleri sadece bilgi görüntüleme yeteneğine sahip olan static HTML sayfaları ile inşa ediliyordu. Kullanıcıların veri değişikliği yapması mümkün değildi. Bu sistem, 1999 yılında yazar ve web tasarımcısı Darci DiNucci tarafından, yeni nesil internet tenkolojisinin ayrıştırılabilmesi adına “Web 1.0” olarak tanımlandı. Yani “Web 2.0” sisteminin hayatımıza girmesiyle birlikte ilk nesil internet teknolojisi de ismini kazanmış oldu.

  Web 2.0 Nedir?

  Web 2.0, 1999 yılında somut temelleri atılarak, daha interaktif bir internetin şekillenmesi ile ortaya çıktı. Bu sistemde kullanıcılar veri tabanlarının, sunucu tarafından kaynaklı süreçlerin, formların ve sosyal medyanın (örneğin İnternet Aktarımlı Sohbet – IRC) kullanımı sayesinde web siteleri ile etkileşim kurma becerilerine erişmeye başladı. Böylece daha statik bir internet teknolojisinden, daha dinamik bir internet teknolojisine geçiş sağlanmış oldu. 2000’li yılların ortasında neredeyse tüm web siteleri Web 2.0’a geçiş yaptı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle