Kriptopara

3 Uzmandan XTZ Coin Geleceği, 3 Güncel Fiyat Tahmini

  Merkeziyetsiz uygulamaların (DApps) kripto endüstrisi için önemli bir yer almasıyla önemi artan Tezos, gerek proje hedefleri gerek piyasa hareketleri ile dikkat çekiyor. Kripto topluluklarının gündeminde ilk sıraya yükselen XTZ, yakaladığı ivme ile uzmanların da radarına girmiştir. XTZ geleceğine dair merak edilenleri ve proje detaylarını sizler için bir araya getirdik. 

  Tezos (XTZ) Coin Geleceği

  Akıllı kontratlar ve DApps’leri destekleyen bir platform olarak çok amaçlı işlevsel özelliği Tezos’un gelecek vizyonunu da belirlemektedir. Çok amaçlı kullanımı sayesinde gelecekte bu alanda öne çıkacak bir projeye ev sahipliği yapmasıyla da 2022 yılı ve sonrasında proje görünümü bir hayli olumludur. Ancak Yerel simgesi olan XTZ riskli bir gelecek projeksiyonu çizmektedir. Geleceğine dair projeden beklentiler ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Ağ üzerinde değişiklikleri idare etmek için kendi kendini düzeltebilen bir protokol ve zincir üstü yönetişimi birlikte kullanma hedefiyle karşılaşılan farklı sorunları çözmesiyle ihtiyaç her geçen gün artacaktır. 
  • Turing complete akıllı sözleşmesini desteklemesiyle de yol haritasını güçlendirmiştir. 
  • Topluluk tarafından yönetilerek, sürekli gelişen bir teknoloji ve vizyonuyla önümüzde 5 ila 10 yılda konumunu güçlendirmesi beklenmektedir. 

  XTZ Coin Geleceğine İlişkin Grafik Analizi

  Grafik görünümünde çelişki yaratan teknik analizlerin gelmesi hala XTZ’nin riskli bir yatırım aracı olabileceği görüşünü ortaya çıkarmıştır. Bearish Gartley pattern görünümüne sahip olduğunu teyit eden anonim yatırımcılar, henüz temasın gelmediğini aktarmaktadır. Belirlenen bölgenin kırılması ile majör dirence kadar fiyat hareketinin görülmesinin mümkün olabileceği de öne çıkan bir diğer değerlendirme olarak görülmektedir. Düşen trendi kırmak üzere olduğu kanısının yerleşmesiyle hareket başlayana kadar doğru pozisyonda kalınması gerektiği önerilmektedir. 

  Tezos (XTZ) Coin Nedir, Nasıl Çalışır?

  XTZ, Tezos platformunun dijital simgesidir. Kripto para birimi olarak ağın korunmasında ve işletilmesinde öneli bir varlık olarak çalışmaktadır. Tezos’un çalışma prensibine baktığımızda ise protokolün temel gelişiminde yer almak isteyen kullanıcılar için teşvikler üreterek çalışmaktadır. Ayrıca blok zincir, Tezos için kritik özelliklerinin korunmasından emin olmak için biçimsel matematiksel ispatlar kullanmaktadır. Madenciliğe izin vermeyen ağ, Bitcoin gibi iş ispatı protokolünü kullanmamaktadır. Bunun yerine hisse ispatı kullanarak çalışmaktadır. 

  Tezos (XTZ) Kullanım Alanları Nelerdir?

  XTZ, diğer birçok kripto para birimi gibi birçok farklı işlem için kullanılabilmektedir. Tezos ağının korunması ve işletilmesinde bu simgeye ihtiyaç duyulmaktadır. XTZ para birimine sahip tüm kullanıcıların oy vermelerine ve yönetişim faaliyetleri ile diğer işlevsel birçok etkinliğe katılmaları sağlanmaktadır. Platform üzerinden gerçekleştirilecek işlemlerde de XTZ’ye ihtiyaç duyulabilmektedir. Ayrıca büyük borsalarda listelenmesi sayesinde yatırım amacıyla bu tokenın kullanımı mümkün hale gelmiştir. Sistemin doğru çalışması için Tezos kullanıcılarının sahip olduğu XTZ’yi özel sözleşmelerle kilitlemeyi kabul ettiği ‘’baking’’ adı verilen süreç içinde oy kullanma izinleri verilmiştir. Baker olarak protokolden yeni basılmış XTZ kazanmak için devredilme işlemlerinin de yapılması mümkündür. 

  XTZ Coin Fiyatı Kaç Dolar?

  Güncel durumda 1 XTZ fiyatı %tezos+try% TL. Döviz cinsinden ise %tezos+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Tezos Coin 24 saatte %tezos+yuzde%.

  XTZ Coin’in fiyatı inişli çıkışlı bir hareket ile bir süredir uzmanların da takibinde yer almaktadır. Ocak 2021’de tüm zamanların en yüksek değerine ulaşarak, 9,18 USD seviyesini gören XTZ, bu tarihten sonra aşağı yönlü bir hareket izlemiştir. Piyasalarda Bitcoin’in sert düşüşü sonrasında birçok dijital varlıkta da belirsizliklerle gelen düşüş XTZ’yi olumsuz etkilemiştir. Bu sorunun aşılması ve risksiz bir şekilde yatırım yapılması mümkün olmadığı için yatırımcısının bir süre daha sağlam adımlarla işlem yapması gerektiği ifade edilmektedir. 

  Tezos (XTZ) Coin Ne Olur, Beklentileri Ne?

  Tezos çok amaçlı bir platform olarak merkeziyetsiz uygulamaları ve akıllı kontratları desteklemektedir. Gelişmek için tasarlanmış bir blok zinciri olarak projenin sahip olduğu vizyon Tezos’un ilerde daha güçlü bir piyasa konumuna geleceği tahminlerini de ortaya çıkarmıştır. Beklentilerini gelecek yıllara ilişkin pozitif yönde açıklayan bir uzman, Tezos projesinden umutludur. XTZ Coin’in ilerleyen dönemde fiyatının ne olacağı ise piyasalardaki belirsizlik hali nedeniyle net yanıtlara sahip değildir. 

  Tezos Projesi Güvenilir mi, Alınır mı? 

  Eski Morgan Stanley analistlerinden biri olan Arthur Breitman tarafından geliştirilen Tezos, aynı zamanda bağış ve diğer sermaye araçları yöntemi ile protokolün tanıtımı için çalışan, İsviçre merkezli Tezos Foundation tarafından desteklenmektedir. Güvenilirliğini kurumsal destekçileri ve ortakları ile elde eden proje, 2017 yılında gerçekleştirilen ICO sonrasında devam eden süreçte oldukça başarılı bir hareket izlemiştir. Köklü projeler arasında yerini almaya hazırlanan Tezos, gelecekte önemi artması beklenen projelerden biridir. Bu yönüyle portföylere eklenebileceği aktarılmaktadır. 

  Tezos (XTZ) Coin'i Benzersiz Yapan Nedir?

  Tezos birçok özel yanıyla rakiplerinden ayrılmaktadır. Sahip olduğu bu benzersiz yanları ayrıca proje başarısında da önemli birer etken olarak değerlendirilmektedir. Çalışma prensibi ve hedefleri bu benzersizliğin oluşmasını sağlamıştır. Projeyi benzersiz yapan başlıca özellikle ise şunlardır:

  • BTC’nin aksine iş ispatı değil, hisse ispatı (DPoS) mekanizması kullanmaktadır. 
  • Kendine has Baking yöntemi ile XTZ tokenlerinin üretimi gerçekleştirilmektedir. 
  • Akıllı sözleşmeler, akıllı tasarım ve yönetim planlaması ile öne çıkmaktadır. 

  Tezos (XTZ) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? 

  Kripto sektöründe birçok proje güçlü ve zayıf yönleri ile öne çıkmaktadır. Tezos ise sahip olduğu bu özellikleriyle diğerlerinden ayrılmaktadır. Yatırımcısının projeye güvenmesi ve doğru bir yatırım stratejisi izlemesi için bu avantaj ve dezavantajlar ortak değerlendirilebilir. Tezos (XTZ) avantajlı ve dezavantajları kısaca şöyledir:

  • Sorunsuz ve çatalsız, sonsuz yükseltilebilir.
  • Güçlü ölçeklenebilir. 
  • BTC ve ETH gibi PoW yerine enerji verimli bir algoritma kullanılır. 
  • Gelecek vaat eder ancak piyasa belirsizlikleri riskli bir yatırım aracına dönüşmesine neden olmuştur. 

  XTZ Coin Hangi Borsalarda Listeleniyor?

  XTZ Coin popüler birçok borsada listelenmektedir. İşlem hacmi ve güvenilirliği ile öne çıkan Binance, FTX gibi borsalardan işlem yapılabilmektedir. Tercih edilecek işlem çiftine göre al – sat işlemleri için bu platformlardan dakikalar içinde talimat verilebilmektedir. XTZ listeleyen borsalar ise şunlardır:

  • Binance
  • Gate.io
  • Coinbase Exchange 
  • FTX
  • OKX

  XTZ Coin Fiyat Tahminleri ve Hedef Fiyat 

  Uzmanların güncel fiyat tahminleri ve hedefleri XTZ’yi piyasalarda da desteklemektedir. Görünümü iyileşmeye başlayan XTZ için yeni beklentiler oluşmuştur. Sektörün önde gelen analistlerinin yorumları yatırım tavsiyesi amaçlı değildir. Bu hedeflere göre değil, güncel formasyona göre pozisyon almaları tavsiye edilmiştir. 

  3 uzmanın XTZ hakkında görüşleri ise şöyle:

  • Wallet Investor: Short pozisyonda 5,50 USD (1 yıllık) hedefi göze çarpmaktadır. Uzun vadede ise getirisinin +201% olduğu aktarılmıştır. 
  • Digital Coin Price: 2022 yılında ortalama beklentisi 5,02 USD olarak açıklanmıştır. Gelecekte ise fiyat hedefini 2026 yılı için 7,75 USD maksimum seviyesinde belirtmektedir. 
  • Price Prediction: 2022 yılında beklentisini maksimum 4,76 USD olarak duyuran uzmanlar, takip eden 5 yılda ise fiyat hedefini 24 USD’ye kadar çıkarmıştır. 

  Sonuç 

  XTZ Coin hakkında uzmanların gelecek hedefleri pozitif bir eğilim göstermektedir. Proje hedeflerinin de benzer şekilde olumlu yönde beklenti yaratması ilgi çekmektedir. Tezos (XTZ) projesine olan güvenin artması ve piyasa belirsizliğinin ortadan kaybolması ile gelecek projeksiyonunda daha etkili bir konumda olabileceği beklenmektedir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle