BTC güncellenmezse ETH’nin gerisinde kalır - Vitalik Buterin

  Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin yaptığı son açıklamalarla kripto para basınında geniş yankı uyandırdı. Buterin, ayrıca kripto para birimlerinin şu anda büyük bir balon içinde olduğunu söylemesiyle de dikkat çekti…

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, CNN kanalına röportaj verdi. Buterin, kripto para sektörünün bir balon içinde olduğunu ve BTC madenciliği etrafında dönen enerji tartışmasının teknolojik değişimi başlatacağını düşünüyor. 

  Kripto para piyasasında şimdiye kadar bu tip balon tartışmalarının 3 veya 4 kere yaşandığını dile getiren Buterin, kripto paraların bir balon içinde olduğunu ifade etti. Buterin’e göre bu durum son düşüşle birlikte bitmiş olabilir veya aylar sonra bitebilir. 27 yaşındaki ETH geliştiricisi, Bitcoin‘i yaklaşık 30 bin dolara düşüren çakılmanın piyasadaki balonu patlatmış olabileceği konusunda yorum yapmadı.

  Bitcoin Enerji Tüketimi Tartışması

  Ethereum kurucusu, piyasadaki son düşüş hakkında şunları söyledi: “Oldukça sık bir şekilde balonların yaşanmasının sebebi, teknolojinin henüz istenilen seviyeye gelmediğini açıkça ortaya koyan bazı olayların meydana gelmesidir.”

  Bitcoin fiyatındaki düşüş yaratan faktörlerden biri olarak kabul edilen Bitcoin’in güç kullanımı tartışması Elon Musk tarafından başlatılmıştı. Buna paralel olarak Chainalysis Baş Ekonomisti Philip Gradwell, diğer kurumsal yatırımcıların da Bitcoin’in çevresel etkileri konusunda bazı endişeleri olduğunu söylemişti.

  Ethereum, Bitcoin’i Geçebilir Mi?

  Bitcoin’in Proof of Work madenciliğine ilişkin enerji endişelerinin haklı olduğunu söyleyen Vitalik Buterin, Bitcoin madenciliği hakkında şunları söyledi: “Kaynak tüketimi kesinlikle çok büyük. Dünyayı kendi başına yıkacak türden bir şey değil ama kesinlikle önemli bir dezavantajı.” Genç milyarder, Ethereum ağında yakında ETH 2.0’a geçişle PoW’dan Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritmasına geçişin avantajlarına değindi.

  Güncellem sonrası PoS’nin yüzde 99’a kadar daha fazla enerji tasarrufu yapması, bu sayede Ethereum‘un enerji tüketimini önemli ölçüde azaltacak. Geçişin çok önemli olduğunu söyleyen Buterin, Bitcoin’de algoritma değişikliğine gidilmemesi halinde şunları aktardı: “Bitcoin teknolojisine aynen bugün olduğu gibi kalırsa, Ethereum’dan geride kalma riski büyüktür.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle