Kripto Para

Biden kripto para konusunda Yellen’i destekliyor!

  Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, basın açıklamasında ABD Başkanı Joe Biden’ın kripto paraların düzenlenmesi konusunda ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile hemfikir olduğunu söyledi. Yellen, daha önceki açıklamalarında kripto paraların suç eylemlerinde kullanıldığını öne sürmüştü.

  Kripto paralar konusunda rengini bugüne kadar tam olarak belli etmeyen ABD Başkanı Joe Biden, kripto paraların düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor. Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, basın açıklamasında Biden’ın bu konuda ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile hemfikir olduğunu dile getirdi. Böylece Joe Biden’ın kripto paralara bakış açısı da belli oldu.

  Yellen Ocak Ayındaki Açıklamaları

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Ocak ayında yaptığı bir konuşmada ABD milletvekillerine kripto paraların kullanımı konusunda kısıtlama çağırısında bulunmuştu. Söz konusu dönemde Yellen şu ifadeleri dile getirmişti:

  Kripto para kullanımını kısıtlayabileceğimiz ve kara para aklama işlemlerinin bu yol ile gerçekleşmediğinden emin olabileceğimiz yöntemleri incelememiz gerekiyor.”

  Bu açıklamalarından sonra Janet Yellen, Şubat ayında yaptığı bir konuşmasında ise Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri için “verimsiz” ve “spekülatif” tanımlaması yapmıştı. The New York Times tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Yellen, ABD ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

  Yellen’ın Şubat Ayındaki Açıklamaları

  Janet Yellen, Şubat ayındaki konuşmasında ise şu ifadelere yer vermişti:

  Bitcoin’in bir işlem mekanizması olarak yaygın şekilde kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım ki çoğu zaman yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu. Ayrıca bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı.

  Bitcoin oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların karşılaşabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeliyim.”

  Hazine Bakanı Janet Yellen’ın bu konuşmayı yaptığı hafta, Bitcoin 58 bin dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Hafta sonunda gelen rekor sonrasında ise Bitcoin yeni haftaya yaklaşık yedi bin dolarlık değer kaybıyla başlamıştı. O dönemde, Yellen’ın yapmış olduğu açıklamaların piyasada etkisini gösterdiği görüşleri gündeme gelmişti.

  Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, kişisel Twitter hesabı kripto para dolandırıcılığı için hacklendikten sonra, Bitcoin’i olmadığını açıklamak durumunda kalmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle