Tezos (XTZ) Coin Nedir, XTZ Hangi Borsada Var?

  Yılın ilk çeyreğinde inişli çıkışlı bir grafikle göze çarpan Tezos (XTZ), yeniden yükseliş trendine girmesiyle kripto piyasaların öne çıkan projelerinden biri olmuştur. Sektörde birçok soruna çözüm üretme hedefiyle güçlü bir proje vizyonu çizen Tezos (XTZ), yakın zamanda başladığı hareket ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Kripto yatırımcılarının ve analistlerin bir süredir listesinde yer alan Tezos (XTZ) hakkında merak edilen tüm proje detaylarını sizler için bir araya getirdik. 

  Tezos (XTZ) Coin Nedir?

  Tezos (XTZ), merkeziyetsiz uygulamaları (DApps) ve akıllı kontratları destekleyen bir platformudur. XTZ ise bu çok amaçlı platformun yerel belirteci olarak görev yapmaktadır. Çok amaçlı özelliği sayesinde XTZ işlevsel bir dijital varlık olarak tanımlanmaktadır. Baking adı verilen bir yöntem ile üretilen bir tokendır. 

  Tezos (XTZ) Projesi ve Whitepaper

  Tezos (XTZ) projesinin ortaya çıkmasında temelde unsur, dünya genelinde geliştiricilerin, sanatçıların, girişimcilerin, markaların ve diğer herkesin merkezi olmayan uygulamalar ağı oluşturulmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra sadece DApps ve akıllı kontratları destekleyen çok amaçlı bir platform değildir. Aynı zamanda ağ üzerinde değişikliklerin idare edilmesi ve kendi kendini düzelten bir protokol ve zincir üstü yönetişimi kullanma hedefine de sahiptir. Enerji açısından da verimli özelliklere sahip bir proje olarak yol haritasıyla önem kazanmıştır. 

  Bir sonraki inovasyon turunu körüklemek için geliştirilen Tezos’un modüler mimarisi, yeni geliştirmeleri uygulayan sorunsuz ve topluluk yükseltmelerine de olanak verme amacına sahiptir. Projeye yol haritası ve whitepaper’ına genel bir bakış atıldığında projenin geleceğin önemli bir parçası olacağı düşünülmektedir. Tezos (XTZ) hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek ve Whitepaper’ını görüntülemek için: https://tezos.com/ resmi bağlantı adresini kullanabilirsiniz. 

  Tezos (XTZ) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Tezos, ünlü ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’in eski analistlerinden Arthur Breitman tarafından eşi Kathleen Breitman’ın desteği ile geliştirilmiştir. Temmuz 2018’de beta yayını ile faaliyet geçen Tezos, ayrıca bağış ve diğer sermaye araçları yoluyla protokolün tanıtımı için çalışan İsviçre merkezli Tezos Foundation tarafından desteklenmektedir. NFT’den DApps’lere, oyunlardan diğer birçok farklı unsura kadar çok amaçlılığını sürdürülebilir şekilde gerçekleştiren bir proje olarak yoluna devam etmektedir. 

  Tezos (XTZ) Kullanım Alanları Neler?

  Tezos (XTZ), başta Tezos ağının sürdürülmesinde ve işletilmesinde kullanılmaktadır. Bu amaçla önemli bir rol oynayan XTZ birçok farklı işlevsel özellikle de kullanılabilir. Tutmak, harcamak, göndermek veya baking gibi özelliklerle kullanımı mümkündür. Ayrıca her bir oylama işlemi için kullanıcıların baking ile elde ettikleri XTZ kripto para birimi miktarı ile orantılı şekilde oy vermek için de kullanılmaktadır. Piyasalarda ise XTZ yatırımcılar tarafından yatırım amaçlı da kullanılabilmektedir.  

  Tezos Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Tezos (XTZ) birçok benzersiz özelliği ile öne çıkmaktadır. Piyasada ihtiyaç duyulan pek çok soruna çözüm üretmesi de bu alanda başarılı bir grafik çizmesini desteklemiştir. Tezos temelde protokolün gelişiminde yer almak isteyen kullanıcılar için teşvikler üreterek çalışmaktadır. Buna ek olarak blok zincir birçok fayda sağlayarak her kesimden kullanıcı için sorun çözme potansiyeline de sahiptir. Projenin öne çıkan ve teknik olarak rakiplerinden ayıran temel özellikler ise şöyle özetlenebilir:

  • Blok zincir, Tezos protokolünün belirli kritik özelliklerinin korunduğundan emin olmak için biçimsel matematik ispatlar kullanmaktadır. 
  • BTC gibi iş ispatı protokolü kullanmadığı için ağ üzerinde madencilik yapılmamaktadır. Bunun yerine DPoS ile çalışır ve baking adı verilen yöntemle XTZ üretimi gerçekleştirilmektedir. 
  • Oluşturmak, oynamak ve toplamak için bir blok zincir olarak öne çıkmaktadır. 

  Güncel XTZ Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 XTZ fiyatı %tezos+try% TL. Döviz cinsinden ise %tezos+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Tezos Coin 24 saatte %tezos+yuzde%.

  Tezos (XTZ) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Tezos (XTZ) avantajları ve dezavantajları projenin gelecek vizyonunu da ortaya koymaktadır. Kripto sektöründe kısa sürede önemli bir konuma ulaşan XTZ, güçlü yanları kadar zayıf yanlarıyla da incelenmesi gerekir. Projenin bu özelliklerine göre doğru yatırım stratejisinin oluşturulması mümkündür. Genel hatlarıyla Tezos (XTZ) projesinin avantajları ve dezavantajları ise şöyledir:

  • Tezos ekosistemi çok daha hızlı bir şekilde büyümektedir. 
  • NFT Pazar yerleri içerik üreticisi ve koleksiyonerler için benzeri görülmemiş fırsatlar yaratmaktadır. 
  • Güvenlik odaklı, yükseltilebilir ve kalıcı bir gelişmek için tasarlanmış blok zinciridir. 
  • Uzun vadede XTZ görünümü risklere rağmen pozitif değerlendirilmiştir. 
  • Projenin öne çıkan dezavantajı ise piyasalarda görülen yoğun belirsizlik hali ve XTZ’nin riskli hareketidir.  

  XTZ Coin Hangi Borsalarda Var?

  Tezos (XTZ) birçok büyük kripto para borsasında bulunmaktadır. Dünyanın önde gelen kripto para borsaları üzerinden ticareti yapılabilir. İşlem hacmi ve piyasa değeri ile yerli kullanıcıların da tercih ettikleri lider borsalardan işlem yapabilirsiniz. İlgili borsalar üzerinden birçok farklı çift ile işlem yapılabilmektedir. Tezos (XTZ) listeleyen başlıca borsalar şunlardır:

  • Binance 
  • OKX
  • Bybit
  • Phemex
  • Coinbase Exchange 
  • Gate.io
  • KuCoin
  • Kraken 

  XTZ Coin Piyasa Bilgileri

  Tezos (XTZ), 2017’de gerçekleştirilen ilk kripto para arzı (ICO) ile toplamda 232 milyon USD toplamayı başarmıştır. ICO’nun ardından bir yıl sonra da beta ağı ile yayına başlamıştır. Maksimum arzı bilinmemektedir, 2022 yılı itibariyle toplam arzı ise CoinMarketCap verilerine göre 910 milyon XTZ’nin üzerinde seyretmektedir. Piyasa değeri ve hakimiyetine bakıldığında ise sıralamasını iyileştirme potansiyeli ile dikkat çekmektedir. Güvenilir borsalar tarafından listelenmesi de büyümesine ve bilinirliğinin artmasına katkı sağlamaktadır. 

  Tezos (XTZ) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Tezos (XTZ) satın almak isteyen yatırımcılar Binance, Kraken, KuCoin gibi büyük birçok borsadan işlem yapabilmektedir. Söz konusu platformlar üzerinden fiyat para, kripto paralar ve stablecoinler ile alım gerçekleştirilmesine imkan sağlanmaktadır. XTZ almak için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: XTZ listeleyen güvenilir borsalarında mobil/web adresine erişim sağlanır. 
  • 2. Adım: Hesap açma adımları takip edilir. 
  • 3. Adım: Kimlik doğrulama ile üyelik onayı alınır. 
  • 4. Adım: Hesaba para aktarılır. 
  • 5. Adım: İşlem sayfasına giriş yaparak USD, USDT, BTC gibi çiftler ile alım talimatı verilir. 
  • 6. Adım: XTZ uygun zaman gelene kadar güvenilir cüzdanlarda ve hesaplarda saklanır. 

  Özet

  Genel hatlarıyla Tezos (XTZ) projesine bakıldığında, gelecek vaat eden ve birçok farklı kesimden kişi için çözümler sunan bir yapıda olduğu görülmektedir. Özetle projenin hem gelecek vizyonu hem de mevcut konumu iyi bir grafik çizmektedir. Son dönemde görülen piyasa belirsizlikleri ise yatırımcısı için negatif bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle belirsizlikler geçene dek temkinli davranmak ve olası riskleri doğru hesaplamak gerekir. Bunun dışında Tezos (XTZ) geleceği güvenilir bir proje olarak değerlendirilmiştir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle