Tezos (XTZ) nedir, nasıl alınır?

  Tezos, yazılım geliştiriciler tarafından sansürlenmeyen, üçüncü kişiler tarafından etkisiz hale getirilemeyen akıllı kontratlar ve uygulamalar oluşturabilecekleri, açık kaynaklı blokzinciri platformudur. Tezos’u rakiplerinden ayıran en büyük nitelik ise kendi kendini devamlı geliştirebilmesi ve bölünmeye gerek duymamasıdır.

  Demokratik blokzinciri ekosistemi olarak tanımlanan Tezos, tüm XTZ sahipleri tarafından protokol yönetiminde kullanılabilir. Tezos kullanıcılara resmi ve sistematik prosedür sunar. Bu sistemde kullanıcıların tümü platformla ilgili protokol değişiklikleri hakkında oy verebilir, yönetime dahil olabilirler.

  Tezos (XTZ) Nedir?

  Tezos, Arthur Breitman ve Kathleen Breitman önderliğindeki bir grup yazılımcı tarafından geliştirilen kripto para platformudur. Tezos tarafından çıkarılan kripto para birimi ise XTZ olarak tanımlanır.

  Tezos, Ethereum gibi akıllı sözleşmelerin yer aldığı bir alandır. Ethereum akıllı sözleşme modellerinden farklı olarak bu platform üzerinde kullanıcıların en aktif şekilde bulunması sağlanır. Platforma yönelik yapılacak bir değişiklik için dahi kullanıcıların oyları alınır. Bu kapsamda ilerleyen süreçlerde sisteme ilişkin çatallaşmalar yerine demokratik bir ortam yaratılması hedeflenmiştir.

  Tezos’da, merkezi olmayan eşler arası ağa bağlı nodlar ile ağı çalışır durumda tutmak için gerekli güç sağlanır. Tezos blokzincirinde gerçekleşen işlemler Hisse Kanıtı (PoS) madenciliği sayesinde doğrulanırlar. Bu işlem ile doğrulama süreci daha az maliyet ile gerçekleştirilirken, daha fazla kullanıcının sisteme katılması sağlanır.

  Tezos platformunda gerekli bulunan geliştirmeler ise Tezos toplumuna dahil olan geliştiriciler tarafından yapılır. Bu geliştiriciler platformu iyileştirdikçe Tezos toplumu tarafından XTZ kripto para biriminde ödeme alırlar. Diğer yandan kazandıkları XTZ’ler ile sistem içinden madencilik için gerekli ve yararlı farklı yazılımları da XTZ ödemesi karşılığında temin ederler. Bu kapsamda bir ekosistem yaratılmış olur. Farklı kripto para birimleri ile takas, Dolar üzerinden XTZ satın alma işlemleri, herkese açık bir ağ üzerinden yapılır. Yapılan her bir işlem ise kayıt altına alınır.

  Ne Zaman Çıktı?

  Tezos, 2014 senesinde çıkış yapmıştır. Arthur Breitman ve Kathleen Breitman önderliğindeki bir grup yazılımcı Tezos’u çıkarmışlardır. 2017 senesinde yaptıkları bir kampanya kapsamında BTC ve ETH’den toplamda 132 milyon dolar değerli bir fon toplamışlardır. Toplanan fon ile İsviçre merkezli Tezos Vakfı tarafından yönetilir. Tezos Vakfı ilerleyen süreçte, token kullanıcılarının platforma olan katkılarının artması halinde yönetimden tamamen çekilmeyi hedeflerler.

  Tezos platformunun amacı tamamen kendi kendini kullanıcıları ile idare edebilen, her şeyden bağımsız bir alan yaratmaktır. Platformun kendine ait topluluğu bulunur. 2021 senesine bakıldığında çok sayıda takipçiye sahip olduğu gözlemlenen Tezos, analistlerin olumlu yorumlarında yer alıyor.

  XTZ Hangi Ülkenin Parası?

  XTZ, İsviçre merkezli Tezos Vakfı tarafından desteklenen kripto para birimidir. Aslen bir ülkeye veya kuruma bağlı değildir. Sadece geliştirildiği alan İsviçre olarak bilinir. Temelinde merkeziyetsiz bir yapı içinde tasarlanmış ve herkese açık bir ağ üzerinden piyasaya sunulmuştur. Merkeziyetsiz olma özelliği ile devletlerin ve ülkelerin ekonomik koşullarından etkilenmez.

  XTZ’yi sahiplenmeyen ve kullanım hakkını tamamen Tezos topluluğunda yer alan herkese sunan Tezos Vakfı, bu kripto para biriminin sahibi değildir. Diğer yandan XTZ geliştirildiği ülkeye ait bir kripto para birimi olarak görülemez.

  Herkesin erişimine ve yazılımsal katkılarına açık olan bir platform üzerinden işlem gören XTZ, ilerleyen süreçte tamamen kullanıcılara bırakılması düşünülen bir kripto para birimidir. Geliştiriciler İsviçre merkezli vakıftan platformun iyileştirilmesine yönelik destekleri ve projeleri sağlarlar. Ağ niteliği yüksek yetkinlik kazandığında tamamen çekileceklerini bildiren geliştirici üyeler, bu sistem ile demokratik bir ortam yaratmayı hedeflerler.

  Tezos (XTZ) Nasıl Üretilir?

  XTZ üretmek için Tezos madenciliği yapılması gerekir. Madenciler Tezos üzerinden bir dizi matematik problemi cevaplayarak, XTZ üretirler. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak bir XTZ cüzdanı ve kaliteli performansa sahip bilgisayar edinilir. Bu bilgisayar ile Tezos’a dahil olunarak platformu geliştirmeye yönelik yazılımlar üretilir, platform üzerinde geliştirici işlemler yapılabilir veya matematik soru çözümleri ile bir takas işlemi onaylanarak, XTZ kazanılabilir. Yapılan tüm işlemler kapsamında XTZ üretimi sağlanır.

  Tezos için diğer bir üretim şekli ise geliştiriciler tarafından uygulanır. Aynı madencilik mantığında üretim, geliştiriciler tarafından XTZ ilk kez piyasaya sunulurken gerçekleştirilmiştir. Şuan için XTZ yaratıcıları tarafından üretilen ve piyasaya sunulan kaynak bulunmaz.

  Tezos (XTZ) Nasıl Saklanır?

  XTZ saklamak için kripto para cüzdanları kullanılır. Kripto para borsalarından satın alınan XTZ’ler cüzdanlar içinde özel anahtar şifreler ile güvenlik altına alınırlar. Bu işlem için masaüstü, sanal veya donanım cüzdan çeşitleri tercih edilebilir. İnternet üzerinden erişim gerçekleştirilerek hesap açılışı sağlanan kripto para borsaları aynı zamanda sanal cüzdanları yatırımcılara sunarlar. Diğer yandan yine internet üzerinden XTZ yazılımını destekleyen ve masaüstüne indirilebilen dijital cüzdan seçenekleri tercih edilir.

  XTZ’yi en yüksek güvenlikte saklamak için ise donanım cüzdanlar kullanılır. Bu cüzdanlar fiziki tasarıma sahip olan ve kişinin yanında taşıyabileceği cüzdan çeşitleridir. Bilgisayara bağlanılarak, kripto para bakiyesinin takip edilebilmesini sağlarlar. Donanım cüzdan edinilirken XTZ yazılımını desteklemesine dikkat edilmelidir. Cüzdana ait olan özel anahtar şifre ise bir alanda yedeklenmelidir. Donanım cüzdana eklenecek olan ekstra PIN kod ile cüzdanın kaybolması halinde yabancı kişilerin kripto paraya erişimi önlenir.

  Tüm cüzdan tiplerinde ise şifrenin unutulması halinde kripto para bakiyesine ulaşmakta güçlük çekme dezavantajı açığa çıkar. Merkeziyetsiz yapıda olan kripto paranın cüzdan şifreleri sadece sahibi tarafından bilinir. İkinci bir kişi veya kurum donanım cüzdan şifresini bilemez. Bu kapsamda şifrenin unutulması halinde, kripto para bakiyesini geri kazanmak için tek yol şifrenin hatırlanmasıdır.

  Tezos (XTZ) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Tezos madenciliği yapmak için performans açısından kaliteli bir bilgisayara ve XTZ bakiyeli bir kripto para cüzdanına sahip olunması gerekir. Diğer yandan Tezos madenciliği için BTC madenciliğinde olduğu gibi ASIC cihazlara gerek duyulmaz. Enerji tüketimi ise en düşük seviyede yapılır.

  Madenci olmak isteyen kişi Tezos’a giriş sağlayarak bu alanda iki farklı şekilde çalışabilir. İlkinde Tezos üzerinden gelen bir dizi matematik problemini çözerek platform içinde alım-satım işlemleri için onay verir. Bu kapsamda XTZ olarak ödeme alır. İkinci yöntemde ise Tezos’un hedeflerine uyacak şekilde platformu geliştirmek adına yeni yazılımlar üretir. Tezos topluluğunu bir adım öne taşıyan bu yeni geliştirici yazılımlar için topluluk madenciye XTZ ödemesi yapar.

  Tezos madencilik işlemini gerçekleştirmek amacı ile gerek duyulan farklı uygulama ve yazılım çeşitleri ise yine XTZ ödemeleri kapsamında madenciler tarafından Tezos içinden alınabilmektedir.

  Tezos (XTZ) Nasıl ve Nereden Alınır?

  XTZ almak için güvenilir kripto para borsaları tercih edilir. Bu kripto para borsalarına ise internet üzerinde yer alan web platformu adreslerinden erişim sağlanır. Platformların ana sayfalarında yer verilen "kayıt ol" sekmesinden, hesap oluşturma tablosuna erişim gerçekleştirilmesi gerekir. Bu tablo üzerine talep edilen kimlik ve iletişim bilgileri girilip, "hesap oluştur" kutucuğuna tıkanır. Açılan hesaplara ise "para yatırma" sekmesi içerisinde para transferi sağlanır. Bakiyesi bulunan hesap sayesinden platform üzerinden "kripto para satın al" sekmesine giriş gerçekleştirilebilir. Bu sekme içinden XTZ kripto para cinsi tercih etme adımı tamamlanıp, "satın alma emri" kotuna tıklanmalıdır. Satın alma emri ile birlikte XTZ’ler kripto para cüzdanına yansır.

  Alım işlemleri aynı zamanda kripto para birimi kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu aşamada ise işlemin adı takas şeklinde anılır. Takasta bir XTZ edinmek için dolar veya euro ile ödeme yapmak yerine başka bir kripto para cinsi ile ödeme yapılarak XTZ alınır. Bu kapsamda kripto cüzdanlardan, farklı kripto para birimleri, alım işlemleri için transfer edilirler.

  Tezos (XTZ) Avantajları Neler?

  Tezos avantajları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

  • Tezos ile tüm kullanıcılar iyileştirme çalışmalarına dahil olurlar.
  • Bu çalışmalar ardından XTZ elde etme şansı bulunur.
  • Madencilik işlemleri düşük enerji tüketimi ile yapılır.
  • Maliyetlerin düşmesine bağlı madencilik kazancı artar.
  • Diğer kripto para birimleri ile takas işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Kripto para diğer gerçek para birimlerine dönüştürülebilir.
  • Dolar ve Euro para birimleri üzerinden XTZ satın alma işlemi 24 saat yapılır.
  • Dünyanın neresinde olunursa olunsun saniyeler içinde kıtalar arası transfer yapılır.
  • Sisteme ilişkin değişimlerde oy hakkına sahip olunur.
  • Orta vadede ideal kar elde etme şansı XTZ ile yakalanır.
  • Akıllı sözleşmeler ile işlem gerçekleştirme şansı bulunur.

  Bu gibi avantajları sağlayan Tezos, yatırımcılarına ilerleyen dönemde Tezos’u yöneten tek otorite olma imkanı tanır. Bunu tam zıttı olan merkeziyetsiz yaklaşım ile sağlar. Şuanda belirli düzenlemeleri geliştiriciler tarafından yapılan Tezos’un kullanıcıları tarafından, sistemin oldukça gelişkin bir yapıya kavuşturulması halinde geliştiricilerin tamamen aradan çekileceği ve tüm karar koşullarının yatırımcılara yani Tezos topluluğuna bırakılacağı açıklanmıştır.

  Tezos Dezavantajları Neler?

  Tezos dezavantajı Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi kripto para borsasında yaşanan ani dalgalanmalardan etkilenmesidir. Kripto para borsalarında fiyatlar saniyelik sürelerde değişir. Bu kapsamda saatlik ve dakikalık fiyat analizleri takip edilmeden XTZ ve diğer kripto para cinsleri için alım-satım emri verilmemelidir.

  Tezos’un XTZ’si hakkında başka bir dezavantaj ise merkeziyetsiz yapısının ortaya çıkardığı tam anlamı ile güven altına alınamama durumudur. XTZ kripto para cüzdanlarında, özellikle de donanım cüzdanlarında yüksek güvenlik altındadır. Ancak bu güvenlik özel anahtar kod ile 2. bir kişinin müdahalesine yönelik tanımlanmıştır. Donanım cüzdanın kullanıldığı bilgisayar üzerinde kötü niyetli bir yazılım veya virüs varsa, donanım cüzdan ve kripto para bakiyesi zarar görür. Buna bağlı olarak cüzdanların indirildiği veya bağlantı gerçekleştirilen bilgisayarlarda virüs olmamasına dikkat edilmelidir.

  Tezos’un diğer bir dezavantajı ise yüksek riskli yatırım yapmayı seven ve en kısa süre içinde en yüksek karı elde etmek isteyen yatırımcı grubuna hitap edememesidir. Bu gruba hitap eden kripto para çeşitleri ilk iki içinde yer alan BTC ve ETH olarak bilinirler. XTZ belirli dakikalar içinde %100’ün üzerinde fiyat artışı yapmaya uygun popülerliğe ve talep oranına henüz sahip değildir. Ralli adı verilen süreçler kapsamında yüksek hedeflere ulaşması için daha fazla yatırımcı kitlesine ihtiyaç duyar. Buna bağlı olarak en kısa vadede en çok karı elde etmek isteyen yatırımcı gurubuna ve yüksek finansal kaynaklı şirketlere hitap etmez.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle