Tezos (XTZ) nedir, nasıl alınır?

  Halka arz edildiği dönemden beri Tezos kripto para sektöründe büyük heyecan ile takip edilen bir coin olmuştur. Pasif gelir kazanmak için stake edilebilen XTZ Coin nasıl alınır, avantajları ve dezavantajları neler, onun için gerçekleştirilen analist yorumları ne yönde sorularına açıklık getirmeye çalışacağız. 

  Tezos (XTZ) Coin Nedir?

  XTZ Coin, Ethereum ile aynı mantığa sahip bir sözleşme platformu olan Tezos’un yerel kripto para birimidir. XTZ Coin platform üyelerine değer katan ve çeşitli kararlarda oy hakkı tanıyan bir tokendır. Özellikle ağın geliştirilmesine yönelik oylama sisteminde daha fazla XTZ sahibi olan yatırımcıların kararları geçerli olur.

  Tezos Yorum

  Tezos (XTZ) Coin hakkında yorum yapan analistler ele alındığında Kaleo ve Aayush Jindal gibi isimlere rastlıyoruz. Analistler yorumlarında XTZ Coin’in kredi verme ve staking alanlarından çokça tercih edildiğini vurguluyorlar. Analistler, akıllı sözleşmeler ile çalışan XTZ Coin’in ETH için bir rakip olmadığını belirtiyorlar. Çünkü tarihsel grafikler üzerinden XTZ Coin fiyat çıtasının ETH’nin çok altında yer aldığını ifade ediyorlar. Ancak ölçeklendirilebilirlik açısından XTZ’nin teknik olarak öne geçebileceğini vurguluyorlar.

  XTZ Coin yatırımcıları yorumlarından en fazla oranda blok oluşum hızından bahsetmişler. Bu hızın alım-satım emri işlem onayında kendileri için büyük bir fırsat sunduğunu ifade ediyorlar. Emir onaylarının hızlı alındığı XTZ Coin işlemlerinden memnun olduklarını açıklıyorlar.

  XTZ Coin Geleceği

  Kaleo, Aayush Jindal gibi kripto para yatırımcılarının yakından takip ettikleri analistler XTZ Coin için yakın gelecekte fiyat düşüşü olduğunu belirttiler. Daha önce 2021 yılı Nisan ayı ortasında XTZ Coin’in 6.51 dolar bandının altında yer alacağı Kaleo tarafından vurgulanmıştı.

  Bu fiyat düşüşünün gerçekleşmesi ardından analistler XTZ Coin’n 2021 ilk yarısını değer kaybıyla kapatacağını açıkladılar. XTZ Coin’in 2021 ikinci yarısında artışa geçmesi ve 7.23 dolar bandını aşması bekleniyor. Aynı dönemde BTC ralli olacağını ve altcoinlerde yüksek artışlar beklediklerini belirttiler.

  XTZ Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 XTZ coin fiyatı %tezos+try% TL. Döviz cinsinden ise %tezos+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Tezos fiyatı 24 saatte %tezos+yuzde%.

  Piyasa volatilitesine göre dalgalanan fiyatın anlık takip edilmesi gerekir. Oynaklığın önde olduğu kripto para birim fiyatlarının güncel değerleri öğrenildikten sonda işlem emri verilmelidir.

  Tezos (XTZ) Coin Nasıl Alınır?

  Tezos (XTZ) Coin alımı gerçekleştirme için internet yoluyla Coinbase Pro, Binance, Huobi Global, Kraken, Bitfinex, KuCoin, Poloniex, Gate.io, Liquid, Indodax, Phemex gibi kripto para borsası platformlarından birine giriş yapılır. Platformun ana sayfa bölümünden “yeni kayıt“ sekmesine giriş yapılarak, erişilen hesap açılış tablosuna kimlik ve e-posta bilgileri girilir. Tablonun hemen altında görüntülenen  “kaydet“ kutucuğuna tıklanarak hesap açılışı başarıyla tamamlanır.

  Bu işlem adımıyla birlikte erişilen sayfadan “hesaba para yatır“ sekmesine tıklanır. Gelen yeni tabloda hesaba yatırılacak para birimi ve tutarı seçilir. Ardından kredi kartı veya banka hesabı numara bilgileri girilip kripto para hesabına para transferi yapılır. Erişilen yeni pencereden “kripto al“ sekmesine tıklanıp, gelen minik tablo üzerinden XTZ kripto para birimi, miktarı seçilip, satın alma emri verilir. Satın alınan XTZ Coin miktarı sanal cüzdanda görüntülenecektir.

  Avantajları Neler?

  Tezos en önemli özelliği fırıncılık ile yatırımcılara pasif gelir sağlaması ve bu yönü ile avantajlı olmasıdır. Ayrıca yaygın olarak kullanılan XTZ Coin birçok önemli borsada listeleniyor. Bu yüzden onu farklı borsalarda farklı fiyatlarda bulma olasılığı yüksektir. Aynı dakikalar içinde fiyatın düşük olduğu borsadan XTZ Coin’i almak ve daha yüksek fiyat veren borsada satışa girmek mümkündür. Bu işlemle XTZ Coin, seri alım-satımda kar elde etme olasılığını yükseltme fırsatını sunar. 

  XTZ Coin donanım cüzdanlarda rahatlıkla saklanır. Bu sayede ağdan gelebilecek saldırılardan yüksek oranda korunur. XTZ Coin Cüzdanlar arası transferini sınır ötesine en düşük masrafla gerçekleştirme şansından yararlanılır. Transferi 7/24 yapılabilir. Diğer bir avantajı ise blok oluşum hızı sayesinden yatırımcılar için hızlı işlem onayını sunmasıdır.

  Dezavantajları Ne?

  XTZ Coin ETH Coin ile dolaylı olarak rakip haline geldi. Hem ETH hem de XTZ akıllı sözleşmeler ile işleme girme niteliğiyle öne çıkıyorlar. Ancak bu alanda daha güçlü olan rakip ETH olarak görülüyor. Aynı işlevi sunan daha yüksek fiyatlı bir altcoin’in XTZ Coin’in rakibi olması onun daha az tercih edilmesine sebep oluyor. Bu kapsamda alım talepleri daha düşük olan XTZ Coin’in fiyat çıtası daha aşağıda kalıyor. 

  XTZ Coin sanal kripto para cüzdanlarında saldırı risklerinin altındadır. Bu yüzden donanım cüzdanda veya masaüstü cüzdanda saklanması tercih ediliyor. Fiyat oynaklığını yansıtan altcoin, yatırımda anlık fiyat takibini bir şart unsuru haline getiriyor.

  Sonuç

  XTZ Coin’in 2021 ikinci yarısında fiyat artışı yaşaması beklenen bir altcoin olarak gündemde yer aldığını görüyoruz. 2021 ilk çeyreğinde bir çok coin en az 10 kat artarken Tezos bu harekete katılmamıştır. O yüzden bundan sonrası için beklentiler bir hayli yüksek. ETH ile karşılaştırıldığında fiyat açısından geride kalan altcoin, ölçeklendirilebilirlik ve hız konusunda tam tersi şekilde önde duruyor. Analistlerin gelecekte önemli bir noktada olmasını bekledikleri XTZ Coin’in ilerleyen yıllarda nasıl bir imaj sergileyeceğini hep beraber göreceğiz. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle